Letní filmový hit dorazil do Česka. Mamma Mia!

  0:26aktualizováno  0:26
Hity skupiny ABBA daly vzniknout muzikálu, který projel svět. A teď i hudebnímu filmu, jehož královnou se stala Meryl Streepová.

Meryl Streepová ve filmu Mamma Mia! | foto: Bontonfilm

Diskotéková generace si musela na filmový návrat svých melodií počkat. Od 80. let přemlouvala producentka Judy Craymerová dva bývalé členy kapely ABBA, Bennyho Anderssona a Björna Ulvaeuse, aby směla z jejich hitů vytvořit muzikál; marně.

Až v roce 1995 přišlo svolení; pak se hledal autor, jenž by k písním vymyslel příběh, a od premiéry divadelního muzikálu Mamma Mia! k jeho filmové verzi uplynulo dalších devět let.

Řecké léto lásky
Ale někdy se čekání vyplatí. Šlágry švédské skupiny jako by se znovu zrodily v představení, které vidělo více než třicet milionů lidí v bezmála dvou stovkách měst světa - a každý den přibývají další. Lepší reklamu si film ani nemohl přát: stačilo k úspěšné značce připojit jména prvoligových hereckých hvězd.

Nicméně na úplném počátku bylo potřeba najít dějovou linku, na niž by se písničky navěsily. Producentka se zavázala, že nepůjde o poctu ani osud skupiny ABBA. Další podmínku muzikantů, silný příběh a scénář, splnila divadelní autorka Catherine Johnsonová; trio sudiček pak završila režisérka Phyllida Lloydová.

Společně - pod dohledem Björna Ulvaeuse, jenž trval na nezměněné podobě všech použitých písní - přivedly na svět divadelní i filmovou verzi rozverné hudební romance nazvané podle hitu Mamma Mia!

Muzikál měl premiéru 6. dubna 1999 v Londýně: na téže scéně, kde ABBA přesně třiadvacet let předtím vyhrála hudební soutěž Eurovision. Americká premiéra se konala za rok v San Francisku, vzápětí Mamma Mia! vtrhla na newyorskou Broadway a do Las Vegas.

Všude slavila úspěch, takže se o filmovou koprodukci ucházelo několik společností. Uspěla firma Toma Hankse, nadšeného diváka muzikálu, který přiznává: "Když jsem ho viděl poprvé, pár minut po začátku už jsem stál a zpíval si s herci."

. Hity anebo Co zazni ve filmu

Money, Money, Money - hrdinka líčí své finanční trable
Dancing Queen - s kamarádkami tančí jako zamlada
Super Trouper - vrací se skupina Donna and the Dynamos
Does Your Mother Know - plážový flirt mladíčka s dámou
The Winner Takes It All - vzpomínka na minulé loučení
I Do, I Do, I Do, I Do, I Do - doprovází svatební "ano"
I Have a Dream - mladý pár se vydá na cestu

Podobně působí na publikum i film, ačkoli nepřináší zrovna objevnou zápletku. Na malém řeckém ostrově Kalokairi připravuje rázná majitelka hotýlku v podání Meryl Streepové svatbu dcery alias Amandy Seyfriedové.

Mamma Mia!Nevěsta tajně pozve na obřad tři muže, s nimiž její matka před dvaceti lety trávila milostné léto, aby mezi nimi našla svého nikdy nepoznaného otce. A muži - Pierce Brosnan, Stellan Skarsgard a Colin Firth - vážně přijedou; kromě nich dorazí i hoteliérčiny kamarádky z dávné dívčí kapely, jež hrají Julie Waltersová a Christine Baranski. Ti všichni zpívají, tančí a baví se s přídavkem místního koloritu, slunce a moře.

Pohádka o rodičích a dětech
Královnou plátna je však jednoznačně Meryl Streepová. Zpívala sice už ve filmech Pohlednice z Hollywoodu a Zítra nehrajeme!, ale v muzikálu musela přidat i pohyb. Třeba jezdí po zábradlí, skáče do moře a při písni Mamma Mia! šplhá na padesátimetrovou budovu.

Mamma Mia!"Řekli mi, že budu lézt po kozím chlívku. Čekala jsem, jak velký asi bude - a byla to obří kolmá stěna. Vlastně jsem dělala Spider-Mana a ještě k tomu zpívala," směje se herečka. Nicméně muzikál jí byl zjevně bližší než kolegům.

Skarsgard se děsil tance, Brosnan kvůli zpěvu zažil "chvíle opravdové hrůzy". Ale Andersson si přál, aby všichni herci zpívali sami, a hudební režisér Martin Lowe stvrzuje: "Laťka byla hodně vysoko. Nikdy bych se nepodepsal pod něco, co by mohlo reputaci skupiny ABBA poškodit." Herci si pouze mohli vybrat, zda chtějí své party nahrát předem ve studiu, nebo je zpívat živě během natáčení.

Kromě pěveckého výcviku je čekala také pohybová škola. Tvrdě trénovali, někteří se před natáčením zdokonalovali na soukromých hodinách tance. A zase všecky strčila do kapsy devětapadesátiletá Streepová. "Film Mamma Mia! jsem natočila, abych zahanbila své dvacetileté děti. Až uvidí má taneční čísla, budou tak pokořeny, že se budou muset odstěhovat na Aljašku," žertuje herečka.

Muzikálová dřina měla i své příjemnější stránky, zejména čtrnáct týdnů, jež filmaři strávili loňského léta na řecké pevnině a na ostrovech Skiathos či Skopelos. Neméně se zapotili místní, kteří museli najít ubytování pro více než dvě stě lidí ze štábu, ale z filmu je znát, že i "domorodý" komparz se bavil náramně - stejně jako pak premiéroví diváci v Řecku a Velké Británii.

"Mamma Mia! zosobňuje pohádku o ztracených rodičích a dětech. Čili příběh, který se ve své podstatě dotýká každého z nás," odhaduje režisérka, proč se ze starých písniček stal nový zlatý důl.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Hra o trůny může naposledy získat televizní ceny Emmy. Má 32 šancí

Z finále seriálu Hra o trůny

Americká televizní akademie vyhlásila nominace na 71. ročník televizních cen Emmy, které se budou udílet 22. září....

VIDEO: Měkčí i tvrdší verze. Hynek Čermák vede revoltu v Národní třídě

Trailer k filmu Národní třída

Hrdina Národní třídy, jehož hraje Hynek Čermák, má nevybíravý slovník, rád se rve a kolem něj se dějí věci na hraně...

RECENZE: Odpudivá až odporná. Hvězda Varů Patricia Clarksonová vítězí

Patricia Clarksonová ve filmu Florencino knihkupectví

Čerstvá nositelka karlovarské pocty Patricia Clarksonová má sice v opožděné novince našich kin nazvané Florencino...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz