Letní filmová škola zkusila změny, organizace skřípala

  10:32aktualizováno  10:32
Režisérský host Amos Gitai převzal od filmových klubů výroční cenu - a pořadatelé přišli o počítače, které ze štábu někdo ukradl. Tak v Uherském Hradišti skončila Letní filmová škola, jejíž 34. ročník byl svým způsobem zároveň prvním.

Letní filmová škola v Uherském Hradišti - projekce na náměstí - Uherské Hradiště (30. července 2008) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Poprvé po letech totiž chyběl v čele akce Jiří Králík, jehož pořádající Asociace českých filmových klubů odvolala; změnil se i program. A výsledek?

"Koncepce náročnějších titulů byla riskantním krokem ke kritické reflexi české i světové historie, zejména v cyklu Přepisování minulosti, kde jsme se zaměřili na roky 1948 a 1968 z pohledu normalizačních tvůrců. Velkou odezvu vzbudily úvody historiků z Ústavu pro studium totalitních režimů. Kritické vyhodnocení a přehodnocení stinných stránek kinematografie by mělo být součástí poslání školy," míní nový šéf akce Pavel Bednařík.

"Letošní program byl experimentem; ten příští vznikne až na základě pozitivních i negativních reakcí," dodává s tím, že vyhlašovat témata budoucí školy na rok dopředu byla tradice "nesmyslná a limitující".

Ne všichni byli s novým programem spokojeni. Na internetových stránkách školy se objevily i stesky, že se "vytratily legrace a duch recese", které nahradila "úpornost, upocená snaha o vzdělávací serióznost a spousta cizích slov" i ve festivalových Filmových listech.

Hlavní nářky se však týkaly organizace. Na šest tisíc návštěvníků se nemohlo vejít do sálů, pořadatelé dokonce museli na pár dní pozastavit akreditace.

"Na příští rok proto plánujeme zvýšení promítacích i ubytovacích kapacit. V úvahu přicházejí projekce ve sportovní hale, v nafukovacím kině, případně ještě v několika dalších menších prostorách. Město Uherské Hradiště nám dalo najevo svou podporu," slibuje Bednařík.

Za rok však už bude mít Letní filmová škola konkurenta - obdobnou přehlídku v Písku, na jejíž podobě se podílí právě exředitel uherskohradišťské akce Králík.

Nebojí se pořadatelé, že jim bývalý kolega přetáhne diváky? "Filmovka je tu 34 let. Po letošní obrodě a zájmu si myslím, že má ještě mnoho před sebou. Přehlídku v Písku nemůžeme a nechceme vnímat jako konkurenci. Ať se jí daří," vzkázal Bednařík.

. Tibet, Kafka a Zlatá šedesátá

Co chystá nový filmový festival v Písku

Zatímco Letní filmová škola v Uherském Hradišti svůj program na příští rok ještě nezná, její bývalý šéf Jiří Králík už zve na nový Letní filmový festival v Písku, kde nyní zastává post uměleckého ředitele. Písecká akce se koná v obdobném termínu jako škola, od 31. července do 9. srpna 2009, a její koncepce se podobá Hradišti za Králíkovy éry.
Hlavní tematický blok Svět Josefa K. se věnuje absurditě nejen v dílech podle Franze Kafky: ve výběru jsou režisérská jména Jan Němec, bratři Quayovi, Steven Soderbergh či Terry Gilliam. Druhý blok patří Argentině od filmů až po tango a třetí, Zlatá šedesátá, shrne pětatřicet titulů české nové vlny. Z méně známých kinematografií se za rok v Písku představí Tibet.
Letní filmový festival povede Michael Havas z pořádající společnosti Heart of Europe Media, který jmenuje i jiná lákadla: deset pokladů Světového kulturního dědictví za účasti osobností, mezinárodní výročí - příští rok jim kraluje "dvousetletý" Edgar Alan Poe - i domácí jubilanty od Miroslava Ondříčka po Vladimíra Körnera.
"Filmovou část doplní koncerty, divadla, dílny, tanec, výstavy a literární čtení," slibuje Havas. Nerozlišují prý mezi "starým" a "novým" filmem; zajímá je film dobrý a možnost užít si při vzdělávání i "kultivované letní atmosféry" ve městě, které hostilo podobnou akci před 25 lety.

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

Další z rubriky

TV Barrandov obnoví Týden podle Jaromíra Soukupa, přidá manželské osudy

Jaromír Soukup

TV Barrandov představila jarní vysílací schéma. „Na žádost diváků“ se podle mluvčí stanice Marie Opálkové vrací pořad...

RECENZE: To mi podrž předkus. Atrakcím Kouzelného parku chybí jen smích

Z filmu Kouzelný park

Na animované filmy se u nás prostě chodí, ať jde o průkopnické práce Pixaru, sériové hity typu Jak vycvičit draka, nebo...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Rudolf Hrušínský pomohl nominaci na Zlatý glóbus

Z filmu Třicet jedna ve stínu

Při udílení cen se filmy zpravidla dělí na anglicky mluvené a ostatní, ovšem snímek Třicet jedna ve stínu si připsal...

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na iDNES.cz