Leergut mit Weberknecht. Němci tleskají Svěrákům

  14:49aktualizováno  14:49
Jan a Zdeněk Svěrákovi mají v zahraničí zvuk už od oscarového triumfu Kolji. Ještě lepších referencí se jim ale v Německu dostává po premiéře jejich posledního filmu Vratné lahve.

Tatiana Vilhelmová a Zdeněk Svěrák ve filmu Vratné lahve (2007) | foto: Falcon

Německý tisk nešetří slovy chvály − internetový server Spiegel online dokonce uvedl, že česká kinematografie dokáže jako jedna z mála evropských konkurovat hollywoodské produkci.

Vratné lahve, v Německu uváděné od 24. ledna pod názvem Leergut (doslova "prázdný vratný obal"), totiž podle Spiegelu vynikají svěžím humorem a autenticitou podpořenou pomalým stylem vyprávění, proti které působí současná americká produkce "upotřebeně".

"Hollywoodské produkce to v Česku mají těžké, těžší než ve většině jiných států Evropy. Vratné lahve symbolizují malý kinematografický zázrak, domácí vítězství českého filmu," napsal Spiegel online v článku nazvaném "Prázdné lahve, plná kina".

Vratné lahve  německý trailer

Své tvrzení dokládá magazín faktem, že třetina lístků prodaných během loňského roku v České republice byla na domácí filmy − byť v celkové nabídce kin tvořily jen desetinu. Podobný zájem o domácí kinematografii je na starém kontinentu už jen ve Francii.

"Populární a dobrosrdečný film nemusí vždy pocházet z Hollywoodu. Svěráci to dokázali víc než působivě," přidává se k pozitivním ohlasům deník Die Welt.

Zdeněk Svěrák, jenž ve Vratných lahvích sehrál hlavní roli vysloužilého učitele Josefa Tkalouna odmítajícího se smířit s nevzrušivým životem důchodce, je pak v Německu srovnáván se slavným Seanem Connerym.

"Vždyť já nevypadám jako on. On vypadá jako já," říká v žertu Svěrák a nejen touto větou podle německého tisku dokládá šarm, humor a ironii českého filmu, ale i jeho nové sebevědomí.

foto Pan Weberknecht v němčině
jak zní předabovaný Svěrák

Ať už se můžou zdát kritiky opěvující Vratné lahve coby nejúspěšnější český film všech dob jakkoli nadsazené, diváka fandícího českému filmu minimálně potěší. A nádavkem i pobaví.

Komicky totiž působí fakt, že němečtí překladatelé si dali tu práci, a kromě dialogů přeložili i jména hlavních hrdinů. Josef se tak nejmenuje Tkaloun, ale Weberknecht, jeho kolegyně učitelka Ptáčková se pyšní příjmením Vöglein.

Postava pana Wasserbauera, který se v české verzi učí němčině, také došla posunu − jméno sice zůstalo, k paní Tkalounové, respektive Weberknechtové, dochází na lekce francouzštiny.

Pro zajímavost − Der Weberknecht je podle slovníku sekáč dlouhonohý. Tkaloun se pak jedním slovem překládá jako Das Posamente. Uvažovat se dá i o složenině slov Weber a Knecht. V tom případě by šlo o tkalcovského pacholka.

Tak se dá ale uvažovat pouze s nadsázkou. Weber se totiž dá ve slovníku najít jen jako jméno, jež se nepřekládá. Zato se jménem Řezáč si němečtí překladatelé dali stejnou práci jako s Ptáčkovou − Pavel Landovský hraje Herr Schneidera.

A ještě jedna perlička. Němečtí distributoři diváky na Vratné lahve lákají plakátem, na němž je napsáno "nejúspěšnější český film všech dob".

Soudě dle návštěvnosti to ale není pravda − například Troškova komedie Slunce, seno a pár facek uvítala během jednoho roku více než čtyři miliony diváků. Vratné lahve přitom v současné době vidělo něco málo přes jeden a čtvrt milionu.

A další nápis na německém plakátu slibující "romantickou komedii" už doslova dráždí.


Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: Šarm francouzské komedie utopí Ibiza v názorné močůvce

Z plakátu filmu Ibiza

Americká série Bláznivá dovolená putující s filmovou rodinkou Griswoldových se nikdy netvářila hlubokomyslně, ale na...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

TELEVIZIONÁŘ: Od prádelny až po stodolu. Kde se vzal Hollywood

Hollywoodští producenti připravují film o záchraně thajských chlapců ze...

Zatímco ostatní kanály přinášejí prázdninově vyčichlou přehlídku konců, kam až továrna na sny doklopýtala, nedělní ČT...

Najdete na iDNES.cz