Langmajer a Issová točí v drogové léčebně

  10:47aktualizováno  10:47
Na terapeutickou komunitu drogově závislých se zaměřuje film Něco o životě. Hrají v něm Jiří Langmajer, Klára Issová či Jaroslav Plesl. Do kin přijde na jaře.

Něco o životě - Snímek z natáčení filmu Něco o životě | foto: Michal SváčekMF DNES

Snímky z natáčení najdete ve fotogalerii.

Jaroslavu Pleslovi jsou zřejmě souzeny výšky. Sotva se vrátil z vrcholu Ještědu, kde s režisérem Davidem Ondříčkem natáčel film Grandhotel, už ho další filmaři včera vyvezli na pražský Nuselský most a poručili mu: "Skoč!"

V dramatu Něco o životě scenáristy a režiséra Roberta Sedláčka hraje Plesl chovance léčebny. Má přezdívku Šachista, je prý ufoun, paranoik, a právě chce spáchat sebevraždu.

"Není záludný ani zlý, má jen tolik starostí sám se sebou, že nemá čas starat se o druhé," popisují tvůrci jednoho z jedenácti pacientů, nad jejichž dobrovolným pokusem vyléčit se bdí tři terapeuti včetně Moniky alias Kláry Issové, s níž Plesl točil i Grandhotel.

"Souboj dvou světů v jednom člověku", jak zní podtitul snímku, sleduje snahu ztracenců odpoutat se od minulosti. Jejich denní modlitbou by mohlo být: Ať najdu sílu změnit, co změnit mohu, ať se vyrovnám s tím, co změnit nemohu, a ať to dovedu rozlišit.

Je jim kolem třicítky a znají všechny hříchy světa. Lhali, kradli, podváděli, jeden dokonce zabil. Který, to se neví - zatím. Neboť právě minulost se po příchodu nového člena oživí a mezi čtyřmi stěnami vypukne tvrdý boj bez pravidel, paradoxně "za dobro".

Nováčka, který diváky provede dějem a vztahy, představuje David Švehlík. Není to kriminálnický typ, jenomže si ho vybral za oběť nejvýraznější ze "starousedlíků" v podání Jiřího Langmajera, muž navenek světácký, uvnitř zranitelný, jehož může zničit jen cit.

A další postavy? Hrdina Jaromír Dulava míval rodinu, povolání, záliby, přátele; nyní žije na ulici a v parcích. Rolí Jana Budaře je všemi opuštěný ztroskotanec: nikde prý nevydržel, nikam to nedotáhl.

"Já neumím nic jiného než být svině," říká. Naopak David Novotný hraje bývalého dealera, který kolem sebe šíří naději. A samozřejmě do komunity patří i několik žen.

Režisér Sedláček před lety v podobné skupině pobýval kvůli natáčení dokumentu, pak se tam ještě několikrát vrátil. Zjistil, že našel zhuštěný obraz mezilidských vztahů ve vyhrocené divoké podobě. Dokonce i kriminální zápletka, již vtělil do hraného filmu, se prý podobá události, do níž byl tehdy zasvěcen.

Něco o životě točí s producentem Radimem Procházkou, s nímž vytvořil trilogii českých dějin Tenkrát, a s koproducentem Jaroslavem Boučkem. Premiéru plánují na květen 2006.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Zemřel kameraman Stanislav Milota, manžel herečky Vlasty Chramostové

Kameraman Stanislav Milota dostal v roce 2016 Českého lva za mimořádný přínos...

V 85 letech zemřel na zápal plic kameraman Stanislav Milota, signatář Charty 77 a manžel herečky Vlasty Chramostové....

Ivan Trojan se v režii Agnieszky Hollandové promění v Šarlatána

Ivan Trojan a Agnieszka Hollandová před natáčením filmu Šarlatán

Šestinásobný držitel Českého lva Ivan Trojan se v dubnu opět postaví před kameru. Tentokrát v roli lidového léčitele v...

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz