Zpěvačka Langerová skončí ve filmovém gulagu, původně měla jen zpívat

  14:28aktualizováno  14:28
Režisérka Marta Nováková točí v okolí Podbořan film nazvaný 8 hlav šílenství, ve kterém hlavní roli hraje zpěvačka Aneta Langerová. Původně měla jen nazpívat titulní píseň, ale nakonec se po naléhání režisérky ujala hlavní role.

Aneta Langerová měla k filmu původně nazpívat jen titulní píseň, nakonec ji režisérka přemluvila k hlavní roli ruské básnířky Anny Barkové. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Na kolejích mezi poli u Kaštic na Podbořansku stojí lokomotiva se čtyřmi vagony. Za nimi ukazuje mladý muž skupince dalších lidí: "Tady bude sedět Anna, takže my budeme vidět do obou stran. Sem přijdou všechny mrtvoly," říká mladík.

Fotogalerie

Je to asistent režisérky Marty Novákové, která u Kaštic natáčí záběry pro nový film 8 hlav šílenství. Na koleje si sedá Anna, již představuje zpěvačka Aneta Langerová. Mrtvoly hrají komparzisté z Podbořan, Žatce a dalších míst v okolí. "Tak jdeme mrtvit," říká poněkud unaveně jeden z komparzistů.

Natáčení pro ně je poměrně náročné. "Není to jednoduché, když chcete vyhovět, aby byli filmaři spokojení. Museli jsme i skákat z vlaku, nalézat do vlaku, tahat mrtvoly," popisuje jeden z mužů v otrhaných šatech, který představuje vězně ruského gulagu.

Jsme tu kvůli Anetě, říkají komparzisté

Film 8 hlav šílenství

Nový český film popisuje osudy ruské básnířky Anny Barkové, již hraje zpěvačka Aneta Langerová. Barková nejprve měla podporu bolševického režimu, který ji pak ale zavrhl a poslal mladou ženu na více než dvacet let do trestného tábora, gulagu. Vedle Langerové se ve filmu objeví i Zuzana Fialová, Marie Štípková nebo Luboš Veselý, do kin má snímek přijít na jaře či v létě 2014.

Komparzistů z Podbořanska potřeboval filmový štáb v úterý pětašedesát, z nich pětadvacet přišlo další den znovu. "Už se mi tedy nechtělo. Ale vyspal jsem se, odpočinul si a přišel," vypráví Radek Mikula z Podbořan. Na natáčení se vydal i s manželkou, která je právě ve skupině "mrtvol", a s kamarády.

Víc než peníze - za natáčení je každý den několik set korun - Mikulu a další příležitostné herce přilákala přítomnost Anety Langerové. "Mluvili jsme spolu i se vyfotili. Je to normální člověk," těšilo mladíka skromné chování známé zpěvačky.

Tu by na place v hadrech vězenkyně poznal málokdo. A také by nikdo neřekl, že má jen o málo víc hereckých zkušeností než komparzisté. Příběh ruské básnířky Anny Barkové je první film zpěvačky. "Mám za sebou jen nějaké videoklipy, ale film je něco jiného. Takže jsem od filmování neměla ani žádná očekávání," přiznala Langerová.

Langerová: snažím se být autentická

Původně měla k filmu jen nazpívat úvodní píseň. Nakonec ji ale režisérka Nováková přesvědčila, aby hlavní roli i ztvárnila. "Hledala neherečku a já dlouho nemohla pochopit, proč si nevybere raději herce. Nakonec mě svými argumenty přesvědčila. Souhlasila jsem i proto, že mne přesvědčila, že mě povede, abych hrála to, co si představuje," popsala své váhání zpěvačka.

Filmařku ale podle jejích slov nezajímalo, zda zpěvačka umí hrát, nebo ne. Chtěla, aby hlavní představitelka svou roli vnímala, což prý Langerová splňuje. "Snažím se být autentická," říká hrající zpěvačka skromně.

V průběhu týdne se pole u Kaštic proměnilo na několik hodin v pustou step na ruské Sibiři. Dalšími místy, kde už se natáčelo, byl severočeský Rabštejn, lesy kolem Jáchymova nebo skanzen Řepora v Praze. Natáčení trvá po celý letošní rok, protože zachycuje během různých ročních období osm krátkých epizod ze života vězněné básnířky.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Další z rubriky

VIDEO: Hlásí se Rocketman, životní příběh Eltona Johna včetně písní

Trailer k filmu Rocketman

Původně tvůrci uvažovali, že by do role Eltona Johna obsadili Justina Timberlaka, Jamese McAvoye nebo Daniela...

DO KINA: Pánskému týdnu kralují Neeson, Bardem, bratři Hádkovi a draci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Od třetího dílu animovaných dráčků až po domácí krimikomedii Úhoři mají nabito kralují pěti novinkám týdne vesměs...

VIDEO: Zodpovědná matka a neřízená střela. Hrdinky Skleněného pokoje

Hrdinky filmu Skleněný pokoj

Ve Skleněném pokoji se potkaly zahraniční hvězdy. Hanna Alströmová hraje Liesel a Carice van Houtenová Hanu. „Liesel ...

Najdete na iDNES.cz