Kubrickovo pokoušení hříchu: Spalující touha

  17:42aktualizováno  17:42
Tom Cruise a Nicole Kidman tu hrají manželský pár, který hledá tajemná a utajená erotická dobrodružství. Už samotný začátek filmu hovoří jasnou řečí o tom, co bude následovat. Vidíme zezadu nahou ženu, která se připravuje na divoký večírek. Spolu se svým manželem se chvíli na to vrhnou do sexuálního dobrodružství, ve kterém nebudou hrát jejich svatební prsteny žádnou roli. Následuje scéna, ve které ona podnapilá flirtuje s cizím mužem na tanečním parketu, zatímco její manžel si odvádí dvě svůdné mladé modelky. Hra na žárlivost a na boření všech manželských konvencí může začít.

Doktor William Harford se ženou Alicí spolu žijí v ideálním manželství. On má vlivné a bohaté pacienty, miluje svojí ženu a dcerku a zdá se, že ke spokojenosti jim vůbec nic neschází.Nic lepšího snad ani nemůže být, tak proč hledat jiná vzrušení a milostná dobrodružství? Vše se však změní, když William potkává svého bývalého spolužáka, který se coby pianista tajně zúčastňuje černých mší spojených se sexuálními orgiemi a díky němu se na jednu takovou akci propašuje. Tím začínají jeho problémy, nejen v rodinném životě, ale i s mocnými lidmi stojícími v zákulisí těchto tajných akcí ...

SPALUJÍCÍ TOUHA

režie Stanley Kubrick
scénář Stanley Kubrick
Frederic Raphael
kamera Larry Smith
hrají Tom Cruise
Nicole Kidman
Rade Sherbedgia
Sydney Pollack
Leelee Sobieski
SPALUJÍCÍ TOUHA - premiéry
kina 8. 7. 2000
video
půjčovny
12/2000
DVD 12/2000
Spalující touha není filmem o duševní trýzni způsobené žárlivostí, ani moderním romantickým thrillerem, není to dokument o vztahu dvou manželů, ani psychologickým dramatem. Je vším dohromady. Divák zde najde scény, které by ve vysokorozpočtovém americkém filmu nikdy nehledal. Prostitutka umírající na předávkování, majitel obchodu s luxusními obleky prodávající svou dceru na hraní dvěma heterosexuálům, dům plný maskovaných mužů obletovaných zcela nahými ženami a nad tím vším opar tajemna, které z jinak banálních situací dělá distinguovanou filmovou hádanku. Je potřeba jen doširoka zavřít oči a začít se dívat.

Recenze Mirky Spáčilové

Labutí píseň režiséra Stanleyho Kubricka, film uváděný v tuzemsku pod původním anglickým názvem Eyes Wide Shut, tedy Široce zavřené oči, snad nejlépe vystihne přívlastek apartní. Původní freudovský příběh z Vídně počátku století se sice přenesl do současného New Yorku, úbory i mravy místní smetánky jsou odvážnější, drogy všudypřítomné a bez marihuany už nedá ústřední manželský pár v posteli ani ránu - ale téma lidské sexuality, snů, představ a osidel podvědomí jako by se dál vznášelo mimo prostor a čas. Hraje se zde totiž o věčném pokoušení hříchu - rafinovaném, dráždivém, vláčném a vlastně nikdy nenaplněném.

Tíha hlavní volby leží na divákovi: jedině on se musí rozhodnout, jestli ho vůbec zajímají hrdinové z honosné domácnosti, kteří se stali štvanci svých erotických fantazií více méně jen ze zvědavosti a nudy a zda je ochoten věnovat bezmála tři hodiny času příběhu, jenž se v té popisované vypjatosti možná ani nestal.

Mezi pojmy "chystat se" a "vykonat" je totiž značný prostor, a právě po jeho ostrých hranách putují manžel-lékař v podání Toma Cruise a manželka-galeristka v interpretaci Nicole Kidmanové: každý po svém, a přitom jako by vždy v pospolité souhře, provokujíce i hodnotíce na dálku jeden druhého. Kubrickova volba herců byla neomylná, pokud chtěl předvést mírně zvrácenou, rozkošnickou hru krásného mladého páru při vyzývavé erotické exhibici. Ono vzrušující divadýlko stavěné na odiv si přitom užívají nejvíc soukromě. Skvěle to dokládají scény ze společenského večírku, kdy se líně, poživačně, s ospale přiopilou smyslností tančící Kidmanová nechává svádět "uherským grófem", zatímco na Cruise se přisají dvě vnadné dívky - avšak manželé současně kradmo visí očima jeden na druhém, jako by si navzájem fandili a udíleli body.

Ta rozkošnická soutěž uvnitř manželské ložnice, kde třeba i jen teoretická možnost nevěry či droboulinký podtón žárlivosti slouží coby afrodisiakum, účinkuje možná silněji než hrdinova individuální sexuální turistika za prahem vlastního domova. Jakkoli se režisér vyžívá i v téhle kresbě dekadentně luxusního prostředí, karnevalové masky při tajné černé mši ve jménu hromadných orgií působí přece jen trochu teatrálně. A podobně i nebezpečí a záhady, které Cruisovo bloudění podsvětím komplikují, děsí vlastně daleko méně než neviditelné běsy, jež ten vyzývavý manželský pár drží pohromadě pod jednou duchnou. Shrnuto: formálně vytříbená studie apartních her i zbabělosti.

William

Alice

William s Victorem

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: Odpudivá až odporná. Hvězda Varů Patricia Clarksonová vítězí

Patricia Clarksonová ve filmu Florencino knihkupectví

Čerstvá nositelka karlovarské pocty Patricia Clarksonová má sice v opožděné novince našich kin nazvané Florencino...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Pořád jsme doufali, že to uvidí, říká Třeštíková o Miloši Formanovi

Z dokumentu Forman vs Forman

Celovečerní dokument Forman vs. Forman, který natočila Helena Třeštíková se střihačem Jakubem Hejnou, se po Cannes a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz