Míní se tím Kapské Město, v němž dvojice detektivů vyšetřuje brutální vraždy dívek. Apartheid už je sice minulostí, ale s jeho dozvuky se policejní tandem potkává na každém kroku.
Ostatně i nynější parťáci pocházejí z odlišných táborů. Whitakerův hrdina v dětství jen o vlásek unikl smrti během masakru, který měli na svědomí militantní odpůrci Nelsona Mandely.
Zatímco Bloomova postava pochází z rodiny, jež se na zavedení apartheidu podílela; mimochodem Bloomův otec se jako lidskoprávní aktivista v boji proti apartheidu angažoval.
Nyní však policisté bez ohledu na rozdílnou barvu pleti tvoří sehranou dvojici při vyšetřování případu, který vede od zmrzačených těl mladých bělošek přes novou nelegální drogu až k záhadnému zmizení černých dětí ulice; na konci je čeká šokující odhalení.
Značnou měrou se na účinnosti příběhu podepsala hudba, skladatel Alexandre Desplat za ni dostal několik cen. Fanoušci pak ve svých komentářích oceňovali zejména skutečnost, že Krvavý písek vyvedl filmaře mimo hranice pohodlné hollywoodské zóny a umožnil hvězdám, aby předvedly naplno své herecké kvality bez obvyklých berliček speciálních efektů.
Režisér snímku Jérôme Salle pochází z Francie a předlohu našel v knize, kterou napsal jeho krajan Caryl Férey, jinak také cestovatel věnující se mimo jiné novozélandským Maorům. Jeho román Zulu vyšel před časem rovněž v češtině.