Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. června 2021 Leoš

Křišťálový glóbus získali Španělé, na Kukyho „zbyla“ zvláštní cena poroty

  19:55aktualizováno  20:39
Karlovarský festival vyvrcholil udílením Křišťálových glóbů. Cenu za nejlepší film získali tvůrci španělského snímku Moskytiéra. Zkrátka nepřišla ani česká kinematografie, která byla v soutěži zastoupena hned několika filmy. Největší radost měl režisér Jan Svěrák, který s filmem Kuky se vrací získal zvláštní cenu hlavní poroty.

Ještě před vyhlášením výsledků se po červeném koberci před hotelem Thermal prošli první dáma České republiky Livia Klausová, prezident festivalu Jiří Bartoška s partnerkou a Klárou Issovou, čerstvě oceněný Juraj Herz i Nikita Michalkov, který si pro cenu teprve šel.

MFFKV 2010 - zakončení festivalu: Livia Klausová

MFFKV 2010 - zakončení festivalu: Livia Klausová

MFFKV 2010 - zakončení festivalu: Jiří Bartoška s partnerkou a Klárou Issovou

MFFKV 2010 - zakončení festivalu: Jiří Bartoška s partnerkou a Klárou Issovou

Mezi pozvanými byli i další vzácí hosté ze zahraničí, mimo jiné Adrian Grenier, hvězda seriálu Vincentův svět, kterou mohou čeští diváci znát i z filmu Ďábel nosí Pradu, a další seriálová star Chris Morris (Ajťáci). Ten si z odpoledního udílení nestatutárních cen odnesl vyznamenání za film Čtyři lvi.

"Netušil jsem, že se v sekci nezávislých filmů vůbec soutěží, takže zpráva, že dostanu cenu, pro mě byla, jako kdyby mě probudili a řekli: Vstávej jsou Vánoce. Navíc jsem pod stromečkem nenašel knížku ani ponožky, ale rovnou klíče od mercedesu," uvedl Morris v děkovné řeči.

MFFKV 2010 - slavnostní zahájení (2. července 2010)MFFKV 2010 - slavnostní zahájení (2. července 2010)

MFFKV 2010 - Choreografii bratří Cabanů mohli vidět i ti, kteří byli na slavnostním zahájení karlovarského festivalu.

Závěrečný ceremoniál jubilejního 45. ročníku filmového festivalu zahájil tradičně moderátor Marek Eben, který na scénu doslova přijel - na pohyblivém pásu. Choreografie bratří Cabanů, která galavečer odstartovala, diváky provedla dějinami filmu od černobílých začátků po dnešek. Na běžícím pásu vzápětí přicestovali i porotci všech soutěžních sekcí, kteří si s nápadem autorů úvodů pohráli a pózovali stejně jako tanečnice.

Eben připomněl, co se dělo v průběhu festivalu, zmínil i narozeninovou karaoke na party Jiřího Macháčka, kam dorazil britský herec Jude Law (více ZDE). "Kdyby se měl natočit film složený z okamžiků našeho života, v případě Jiřího Macháčka by to vydalo na akční thriller," žertoval s odkazem na večírek, který zahýbal festivalovým děním i bulvárními deníky.

I ti, kdo na přehlídku nedorazili, měli možnost zhlédnout znělku s loňským laureátem ceny za celoživotní přínos Johnem Malkovichem.

John Malkovich ve znělce 45. ročníku karlovarského filmového festivalu

Tím letošním se stal ruský režisér, herec, scenárista a producent Nikita Michalkov, který do Varů přivezl film Unaveni sluncem 2. Zavzpomínal na svou poslední návštěvu České republiky, kdy byl hostem festivalu Zlatý golem. "Tenhle festival je jako jedna velká rodina a já jsem šťastný, že jsem její součástí," složil přehlídce poklonu.

Jméno prvního oceněného padlo v sekci Na východ od Západu, odkud si cenu odváží tvůrci filmu Aurora natočeného v koprodukci Rumunska, Francie, Švýcarska a Německa.

MFFKV 2010 -  ruský režisér Nikita Michalkov (vlevo) převzal z rukou Jiřího Bartošky cenu za celoživotní přínos

MFFKV 2010 - ruský režisér Nikita Michalkov (vlevo) převzal z rukou Jiřího Bartošky cenu za celoživotní přínos

Nejlepším dokumentem do třiceti minut se stal film Řeka litevského páru Julije Gruodienéové a Rimantase Gruodise. Kategorii dokumentů nad třicet minut kraluje švédský titul Familia z prostředí peruánské rodiny bojující za lepší životní podmínky.

Nejlepší herečkou se stala Anaïs Demoustierová za výkon ve francouzském filmu Sladké zlo. "Za svůj první krátký film jsem přebíral cenu pro jeho hlavní hrdinku a dnes jsem v podobné situaci. Povezu sošku hlavní hrdince svého celovečerního debutu," zavzpomínal režisér snímku, který Křišťálový glóbus převzal od Američana s francouzskými předky Greniera.

Nejlepšími herci porota prohlásila Mariusze Bonaszewskiho a Mateusze Kościukiewiczého z polského filmu Matka Tereza od koček. Cenu jim na scénu přinesly sestřenice a herečky Martha a Klára Issovy.

MFFKV 2010 -  Rajko Grlić (vlevo) převzal z rukou Juraje Herze 10. července na 45. ročníku Mezinárodního filmového festivalu (MFF) v Karlových Varech cenu za režii

MFFKV 2010 - Rajko Grlić (vlevo) převzal z rukou Juraje Herze cenu za režii

MFFKV 2010 - režisér Jan Svěrák s cenou za film Kuky se vrací

MFFKV 2010 - režisér Jan Svěrák s cenou za film Kuky se vrací

První mezi režiséry se stal Rajko Grlić s titulem Zůstane to mezi námi. Ten promluvil k divákům česky. "Před čtyřiceti lety jsem tu studoval režii u pana profesora Klose. A za pana profesora jsem rád, že tu cenu mám," uvedl.

Vítězem nejdůležitější kategorie se stal španělský film Moskytiéra. Režisér Agustí Vila s producentem projevili radost po španělsku: tedy velmi živě a spontánně. "Život je fantastický," vykřikli do sálu a taktéž zavzpomínali na návštěvu Česka, kam zavítali před jedenácti lety.

Zlín 2010

Zvláštní cenu hlavní poroty dostal podle očekávání režisér Jan Svěrák, respektive červený medvídek Kuky, jehož příběh měli porotci (alespoň podle kuloárních zpráv) problém žánrově zařadit. Zvláštní cena tak pro ně bylo elegantním řešením.

Pro glóbus přišel Svěrák s hračkou v ruce a donutil Marka Ebena, aby předsedovi poroty Ronu Yerxovi tlumočil vzkaz. "Když vám dám medvídka Kukyho za to, že se vám film líbil, slibujete, že se o něj budete dobře starat?" zeptal se a přiměl Yerxu odpovědět na mikrofon. "Ano, slibuji, že se o něj postarám," hlesl vyděšený porotce.

Na závěr promluvil prezident festivalu Jiří Bartoška. Kromě tradičního oznámení data zahájení následujícího ročníku (1. července 2011) poděkoval nejen kolegům z organizačního týmu, ale i sobě ("skromnost stranou, děkuji i sobě") a divákům, bez kterých byl festival nebyl festivalem.

V nestatutárních porot bodovala Evropa

Moskytiéra uspěla i u nestatutární poroty Mezinárodní federace filmových klubů FICC, která uděluje na MFF Cenu Dona Quijota. Dvakrát padl název filmu Hitler v Hollywoodu. Líbil se kritikům (Cena Fipresci) i ekumenické porotě. Ta mu ovšem udělila "pouze" zvláštní uznání. Hlavní cenu přiřkla hranému debutu Jiné nebe režiséra Dmitrije Mamuliji.

MFFKV 2010 - z filmu Moskytiéra (Španělsko)MFFKV 2010 - z filmu Moskytiéra (Španělsko)

MFFKV 2010 - z filmu Moskytiéra (Španělsko)

Porota sítě provozovatelů asijských kin Netpac ocenila snímek Syn Babylonu režiséra Muhammada Daradžího. Cena Europa Cinemas Label, kterou uděluje síť kin Europa Cinemas v Evropě, připadla režijnímu počinu Rajka Grliče a filmu Zůstane to mezi námi.

45. ročník MFF Karlovy Vary

Výsledky

SOUTĚŽ CELOVEČERNÍCH HRANÝCH FILMŮ
VELKÁ CENA – KŘIŠŤÁLOVÝ GLÓBUS: Moskytiéra (Španělsko, režie: Agustí Vila)
ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY - Kuky se vrací (Česká republika, Dánsko, režie: Jan Svěrák)
CENA ZA REŽII - Zůstane to mezi námi (Chorvatsko, Srbsko, Slovinsko, režie: Rajko Grlić)
CENA ZA NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON - Anaïs Demoustierová (Sladké zlo, Francie)
CENA ZA NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON - Mateusz Kościukiewicz a Filip Garbacz (Matka Tereza od koček, Polsko)
ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ: Jiné nebe (Rusko, režie: Dmitrij Mamulija)

SOUTĚŽ DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ
CENA ZA NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM (do 30 minut) - Řeka (Litva, režie: ežie: Julia Gruodienė, Rimantas Gruodis)
CENA ZA NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM (nad 30 minut) - Familia (Švédsko, režie: Mikael Wiström, Alberto Herskovits)
ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ - Tinar (Írán, režie: Mahdi Moniri)

SOUTĚŽ NA VÝCHOD OD ZÁPADU
HLAVNÍ CENA - Aurora (Rumunsko, Francie, Švýcarsko, Německo, režie: Cristi Puiu)
ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ - Pokušení svatého Toníka (Estonsko, Švédsko, Finsko, režie: Veiko Õunpuu)

DALŠÍ CENY UDĚLENÉ NA FESTIVALU
CENA ZA MIMOŘÁDNÝ UMĚLECKÝ PŘÍNOS SVĚTOVÉ KINEMATOGRAFII - Nikita Michalkov a Juraj Herz
CENA PREZIDENTA MFF KV - Jude Law

  • Nejčtenější

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Rozloučení se Šafránkovou bude asi veřejné, pohřeb s poctami rodina nechce

Rodina zřejmě počítá s veřejným rozloučením se zesnulou Libuší Šafránkovou. Zatím ale není jasné, v jaké by to mělo být...

Lidé se mohou rozloučit se Šafránkovou 25. června, pohřeb jen pro rodinu

Veřejné rozloučení s herečkou Libuší Šafránkovou, která zemřela minulý týden ve věku 68 let, bude 25. června dopoledne...

Pohřeb Šafránkové komplikují poničené schody, radnice je provizorně opravila

Přípravy na poslední rozloučení s herečkou Libuší Šafránkovou, které je plánováno na pátek 25. června v kostele sv....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Nejlepší český film roku je konečně v kinech, i když s oblohou

Jednoznačně nejlepší český film loňského roku je konečně k vidění v kinech coby součást projektu Vítejte v Česku....

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

RECENZE: Nejlepší český film roku je konečně v kinech, i když s oblohou

Jednoznačně nejlepší český film loňského roku je konečně k vidění v kinech coby součást projektu Vítejte v Česku....

Škoda, že tolik filmů zapadne, lituje šéf programu evropské přehlídky

Šimon Šafránek, nositel Českého lva za dokument King Skate, se stal dramaturgem Dnů evropského filmu, jež ve středu...

Horory, dokumenty, komedie, akce. Do kin jde naráz dvanáct novinek

Rovný tucet distribučních novinek, z nichž některé už mají za sebou festivalové či internetové předpremiéry, jde ve...

Pohřeb Šafránkové komplikují poničené schody, radnice je provizorně opravila

Přípravy na poslední rozloučení s herečkou Libuší Šafránkovou, které je plánováno na pátek 25. června v kostele sv....

Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma
Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....