Králík pokračuje v Projektu 100

  16:05aktualizováno  16:05
Úspěch je zavazující, tvrdí Jiří Králík jako organizátor Projektu 100. I proto největší tuzemská přehlídka nekomerční kinematografie letos neskončila, ale bude pokračovat. Jedenáctý ročník se uskuteční příští rok od 13. ledna do konce dubna. Na podzim pak zavítá na Slovensko.

Honba za kultovními snímky je podle pořadatele stále náročnější. "Kultovní je to, co chceme vidět víckrát," tvrdí Králík.

Během uplynulých ročníků zhlédlo stovku vybraných snímků 688 tisíc diváků. "Letos jsme jich přivítali osmdesát tisíc, z nichž 12 tisíc přišlo do slovenských kin," podotkl Králík.

Jedenáctý ročník Projektu 100 se uskuteční v menším počtu kin, ale počet představení by měl být stejný. "Ve 110 kinosálech bude patnáct set projekcí a předpokládám, že sto tisíc diváků by se mohlo stát realitou," dodal Králík.

Mezi desítkou filmů, zařazených do 11. ročníku Projektu 100, se objeví dva tituly němé - Chaplinova Moderní doba z roku 1936 a o devět let starší německý snímek Metropolis Fritze Langa.

Domácí tvorbu zastoupí Tycova balada Vojtěch, řečený sirotek. Obnovenou premiéru bude mít americké pětioscarové drama Mikea Nicholse Kdo se bojí Virginie Woolfové s Elizabeth Taylorovou a Richardem Burtonem - na plátna se dostane poprvé v originálním znění a s českými titulky.

Dalšími snímky budou tragikomická rodinná epopej Tatínek na služební cestě, kterou Emir Kusturica natočil v polovině 80. let a dostal za ni Zlatou palmu na MFF v Cannes, film britského režiséra Mikea Leigha s názvem Vera Drake - Žena dvou tváří, první Formanova práce v americké emigraci Taking Off z roku 1971 a Schlöndorffův Plechový bubínek, úspěšný ve filmových klubech.

O přízeň diváků bude usilovat i Schlesingerův Půlnoční kovboj, v němž koncem 60. let vytvořili hlavní role Dustin Hoffman a Jon Voight, a akční thriller odehrávající se v budapešťském metru maďarského režiséra Antala Nimróda nazvaný Revizoři. Projekce pěti titulů doprovodí předfilmy Pelargonie Lucie Sunkové, Mulit Ivana Zachariáše a Mechanika Davida Súkupa.

Králík je právě před startem semináře britského filmu, jehož desátý ročník se v Uherském Hradišti uskuteční od 2. do 5. prosince. Kolekce jedenatřiceti celovečerních snímků 26 autorů bude uvedena pod názvem Britské drama v britském filmu.

Jiří Králík, šéf Letní filmové školy v Uherském Hradišti a pořadatel Projektu 100. (srpen 2001)

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Spravedlivý psychopat, popsal Jiří Mádl svého hrdinu ze série Sever

Štěpán Benoni a Jiří Mádl v seriálu Sever

Stavař, který jako svědek vraždy potká spolužáka a rozhodne se jít k policii, věří v zákon, za což je vytrestán. To je...

Nejlépe placeným hercem roku je akční hromotluk Dwayne Johnson

Dwayne Johnson v hlavní roli filmu Jumanji: Vítejte v džungli!

Akční hrdina Dwayne Johnson a tváře komiksu Avengers jako Chris Hemsworth, Robert Downey Jr. či Chris Evans vedou...

Velkolepé, děsivé a groteskní. Film o Stalinově pohřbu jede do Benátek

Sergel Loznica uvedl na karlovarském festivalu 2019 dokument Proces

Vedle Marhoulova Nabarveného ptáčete, studentské práce Sh_t Happens a restaurované Extase má Česko na 76. festivalu v...

Najdete na iDNES.cz