Legendární Král Šumavy byl komunistický thriller i dobový film pro kluky

  0:59aktualizováno  0:59
K názvu legendárního filmu Král Šumavy přidává kniha výmluvný podtitul „komunistický thriller“. Kolektivní monografie, jíž Academia otevírá novou edici České kino, zkoumá snímek z různých úhlů pohledu na více než pěti stech stránkách.

Z filmu Král Šumavy | foto: © Národní filmový archiv

Knižní řada České kino, která do budoucna plánuje podobně obsažné publikace věnované třeba snímkům Cesta do pravěku a Atentát, by se dala popsat allenovským obratem „všechno, co jste kdy chtěli vědět, ale báli jste se zeptat“.

Fotogalerie

Film Král Šumavy, jenž budí kontroverze ještě šedesát let po své premiéře, nosí zjednodušenou charakteristiku dovedně natočené režimní propagandy na počest strážců „hranic socialismu a míru“. Kniha však odhaluje i okolnosti jeho vzniku a jiné méně známé souvislosti od diváckého nadšení přes zahraniční ohlasy až po skutečné osudy převaděčů přes železnou oponu.

Navíc tu nejde jen o historické pozadí - ostatně publikace začíná připomínkou nečekaně nabité projekce Krále Šumavy ještě v roce 2009 údajem, že patřil k nejpůjčovanějším titulům na porevolučních videokazetách, či aférou z roku 1998, kdy snímek uvedla na přání diváků ČT, nad čímž Rada pro vysílání vyjádřila „vážné znepokojení“.

Film, který natočil Karel Kachyňa podle námětu Rudolfa Kalčíka, šel do kin o Vánocích 1959. Do konce roku 1960 překročila jeho návštěvnost tři miliony diváků a vřelé přijetí se netýkalo zdaleka jenom Šumavy, kde se natáčel, obecně byl vítán jako „film pro kluky“.

Vala, hvězda kovbojky

Slovy autorů totiž splnil „poptávku po prožitku napětí“, dobrodružného žánru na způsob východního westernu, jaký budovatelské agitky postrádaly. Dokonce se Král Šumavy málem dočkal americké premiéry na festivalu v San Francisku, kde jej však nakonec nahradil krotký povídkový příběh Pět z milionu.

V kapitole Filmová hvězda Jiří Vala se zase osvětluje jednak proměna dosud antihvězdného systému socialistických hrdinů stříbrného plátna, „lidí jako my“, jednak popularita herce, v němž režisér našel „chlapský typ“ spojující fyzickou zdatnost se šarmem. Třebaže sám Vala v citaci rozhovoru přiznává, že role milovníků z duše nenáviděl, že marně toužil po úlohách padouchů a že natáčení Krále Šumavy, při němž se prý báječně bavili, brali „prostě jako kovbojku“.

Historii zrodu filmu i románu provázejí vysvětlivky politické atmosféry konce 50. let, vyloženě znalecké jsou rozbory kamery nebo hudby.

Zápalky ze Sušice

Nechybí však ani kontext východoevropských špionážních, respektive takzvaných „hraničářských“ děl dané doby včetně českého Nástupu, Vsi v pohraničí a několika tematicky příbuzných epizod seriálu 30 případů majora Zemana.

Faktografickou podobu pak má popis ostrahy státních hranic po roce 1945 či stať líčící reálné „krále Šumavy“, konkrétní kurýry a převaděče v čele s Josefem Hasilem i případy obětí pokusů o útěk. Raritní dovětek bohatě vybavené knihy se shrnutím v angličtině poskytnou zápalky z podniku Solo Sušice.

Jisté je, že se start nové edice trefil do skutečné legendy. Svědčí o tom i životopisný román o Hasilovi od Davida J. Žáka, jenž se dočkal už podoby komiksu a mluví se o jeho převodu do televizní minisérie.

  • Nejčtenější

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

VIDEO: Taková nevšední rodinka. Co ukázal deník Kučery s Chytilovou

Třiadvacátý festival dokumentů Ji.hlava zahájí ve čtvrtek premiéra filmu Jaroslav Kučera Deník, pocta kameramanu...

VIDEO: Zase to bude vichřice vášně, slibuje komedie Špindl 2

Dva roky po prvním Špindlu přijde 5. prosince do kin pokračování komedie ze zimních hor. Vyměnili se hrdinové, které...

Angelina Jolie coby Zloba sesadila z trůnu Jokera, zlákala 72 tisíc lidí

Premiérová pohádka Zloba: Královna všeho zlého, v níž se do hlavní role kouzelné panovnice temných blat vrátila...

Najdete na iDNES.cz