Legendární Král Šumavy byl komunistický thriller i dobový film pro kluky

  0:59aktualizováno  0:59
K názvu legendárního filmu Král Šumavy přidává kniha výmluvný podtitul „komunistický thriller“. Kolektivní monografie, jíž Academia otevírá novou edici České kino, zkoumá snímek z různých úhlů pohledu na více než pěti stech stránkách.

Z filmu Král Šumavy | foto: © Národní filmový archiv

Knižní řada České kino, která do budoucna plánuje podobně obsažné publikace věnované třeba snímkům Cesta do pravěku a Atentát, by se dala popsat allenovským obratem „všechno, co jste kdy chtěli vědět, ale báli jste se zeptat“.

Fotogalerie

Film Král Šumavy, jenž budí kontroverze ještě šedesát let po své premiéře, nosí zjednodušenou charakteristiku dovedně natočené režimní propagandy na počest strážců „hranic socialismu a míru“. Kniha však odhaluje i okolnosti jeho vzniku a jiné méně známé souvislosti od diváckého nadšení přes zahraniční ohlasy až po skutečné osudy převaděčů přes železnou oponu.

Navíc tu nejde jen o historické pozadí - ostatně publikace začíná připomínkou nečekaně nabité projekce Krále Šumavy ještě v roce 2009 údajem, že patřil k nejpůjčovanějším titulům na porevolučních videokazetách, či aférou z roku 1998, kdy snímek uvedla na přání diváků ČT, nad čímž Rada pro vysílání vyjádřila „vážné znepokojení“.

Film, který natočil Karel Kachyňa podle námětu Rudolfa Kalčíka, šel do kin o Vánocích 1959. Do konce roku 1960 překročila jeho návštěvnost tři miliony diváků a vřelé přijetí se netýkalo zdaleka jenom Šumavy, kde se natáčel, obecně byl vítán jako „film pro kluky“.

Vala, hvězda kovbojky

Slovy autorů totiž splnil „poptávku po prožitku napětí“, dobrodružného žánru na způsob východního westernu, jaký budovatelské agitky postrádaly. Dokonce se Král Šumavy málem dočkal americké premiéry na festivalu v San Francisku, kde jej však nakonec nahradil krotký povídkový příběh Pět z milionu.

V kapitole Filmová hvězda Jiří Vala se zase osvětluje jednak proměna dosud antihvězdného systému socialistických hrdinů stříbrného plátna, „lidí jako my“, jednak popularita herce, v němž režisér našel „chlapský typ“ spojující fyzickou zdatnost se šarmem. Třebaže sám Vala v citaci rozhovoru přiznává, že role milovníků z duše nenáviděl, že marně toužil po úlohách padouchů a že natáčení Krále Šumavy, při němž se prý báječně bavili, brali „prostě jako kovbojku“.

Historii zrodu filmu i románu provázejí vysvětlivky politické atmosféry konce 50. let, vyloženě znalecké jsou rozbory kamery nebo hudby.

Zápalky ze Sušice

Nechybí však ani kontext východoevropských špionážních, respektive takzvaných „hraničářských“ děl dané doby včetně českého Nástupu, Vsi v pohraničí a několika tematicky příbuzných epizod seriálu 30 případů majora Zemana.

Faktografickou podobu pak má popis ostrahy státních hranic po roce 1945 či stať líčící reálné „krále Šumavy“, konkrétní kurýry a převaděče v čele s Josefem Hasilem i případy obětí pokusů o útěk. Raritní dovětek bohatě vybavené knihy se shrnutím v angličtině poskytnou zápalky z podniku Solo Sušice.

Jisté je, že se start nové edice trefil do skutečné legendy. Svědčí o tom i životopisný román o Hasilovi od Davida J. Žáka, jenž se dočkal už podoby komiksu a mluví se o jeho převodu do televizní minisérie.

  • Nejčtenější

ANKETA: Jaký byl největší hit od revoluce? Zvolte hit třiceti let svobody

Revoluce roku 1989 přinesla umělcům možnost konečně svobodně tvořit. Dramaturgové hudební stanice Óčko STAR vybrali ve...

RECENZE: Komedie Ženská na vrcholu předvádí, jak ukrást velrybě legraci

Proti současné domácí epidemii romantických komedií už by se mělo v Česku očkovat. Nejnověji divákovu odolnost prověří...

Štědrý večer přinese na ČT novou pohádku Princezna a půl království

Podle tradice připravila Česká televize pro každý ze tří vánočních dní novou pohádku. Na Štědrý večer se představí...

KOMENTÁŘ: Ani Terminátor, ani Rambo. Legendy vydrží jen jednu generaci

Kdykoli kdekoli vyhoří jasný papírový favorit, strhne se pozdvižení. Ale že by se něco takového mohlo přihodit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

RECENZE: Western na rychlých kolech. Proč paličatí kluci milují Le Mans

Marná sláva, takový typ podívané prostě Hollywood umí. Slavný film Le Mans z roku 1971 sice zůstal nepřekonán, přesto i...

TELEVIZIONÁŘ: Inspektor Banks, inspektor Fousek a krvavá opička Skippy

Obecně se napříč stanicemi vysílá totéž v bleděmodrém, ale někdy to přímo uhodí do očí. V sobotu na ČT 2 běží film...

RECENZE: Nejlepší film k výročí? Jak Fany a pes bourali železnou oponu

Animovaný film Fany a pes vstupuje do kin právě v sobotu 9. listopadu, přesně třicet let po pádu Berlínské zdi, o němž...

VIDEO: Letos naposled. Čtyři ženy na horách oslaví Šťastný nový rok

Poslední domácí premiérou letošní sezony se stane slovensko-česká romantická komedie Šťastný nový rok, která do kin...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz