Krajinka, která se ztratila z mapy

  10:15aktualizováno  10:15
Krajinka je pátým celovečerním filmem Martina Šulíka, autora snímků Všetko, čo mám rád, či slovensko-české Zahrady, která v roce 1995 vyhrála Českého lva. Film byl opět natočen ve slovensko-české koprodukci a premiéru si odbyl na podzim v Bratislavě. V Čechách byl uveden na letošním Febiofestu a nyní se dostává i do širší distribuce.

Doktor Roth vrátí vdechnutím cigaretového dýmu život malému Imriškovi. Vojín Cipro získá za svůj milostný výkon hodinky od paní Agáty. Tulák Cyril Polka ukradne jitrnice a jenom svatý Kryštof ho zachrání před hanbou a žandáry. Přichází válka, krajinou se přeženou tři armády a pak zase přicházejí nové slibné časy, zakrátko však nový režim začne opět likvidovat. Krejčímu Ondrášovi znárodní dílnu a zavřou do vězení, zatknou také kněze, a tak krajinka zůstává bez Boha.  Hřbitov se pomalu rozrůstá a i z lesa se vytrácí život.

KRAJINKA
(SR-ČR, 2000)

Režie: Martin Šulík
Námět a scénář: Martin Šulík, Dušan Dušek
Kamera: Martin Štrba
Hudba: Vladimír Godár
Hrají: Ivan Gontko, Marián Labuda, Věra Galatíková, Jan Kraus, Csongor Kassai, Vilma Cibulková, Jiří Pecha, Jiří Schmitzer
Délka: 110 minut
Premiéra: 15. 2. 2001
Podle Šulíka, s nímž na scénáři spolupracoval Dušan Dušek, vytvářejí příběh krajiny historky lidí, kteří tu žijí: "Historka nechce být historií; a přece se z jednotlivých osudů postupně splétá obraz doby, jejích hvězdných i tragických okamžiků."

Šulík je dnes mezinárodně nejuznávanějším slovenským filmařem své generace. První ceny vozil už za středometrážní snímek Staccato z roku 1986, kdy absolvoval režii na VŠMU; pět let poté natočil celovečerní debut Neha a vzápětí film Všetko, čo mám rád, v roce 1997 představil i v tuzemsku Orbis pictus a do loňského povídkového filmu Praha očima... přispěl jednou z nejvýše ceněných epizod.

Krajinka zahájila svou zahraniční dráhu na festivalu v Torontu, je prodána do zemí Beneluxu a zajímá se o ni také německý trh. Krom slovenských herců v čele s Mariánem Labudou se ve filmu objeví i tuzemské tváře, například Jiří Pecha, Vilma Cibulková či Jiří Schmitzer.

Režisér nás zkouší ošálit
(recenze Tomáše Baldýnského)

Upřímně: Krajinka je nejhorší z filmů Martina Šulíka. Je nudný, zdlouhavý, místy trapný a zoufale vypočitatelný. Je tak špatný, že nutí přehodnotit vztah k Šulíkovým předchozím snímkům. Není to příjemné. Přemýšlíte, jak moc jste se dali ošálit (tady spíš ošulit) na odiv stavěnou poetičností jeho Záhrady. Zda Šulíkova umírněná, až opatrná režie má záměrně vyvolat pocit průzračnosti jeho filmů, či spíše zakrývá nedostatek jistoty, ba dokonce zda je jeho poetika upřímná, nebo je to vypočítaná sázka na tradici slovenského magického realismu.

Přitom film začíná pěkně a slibně: němou černobílou montáží, během níž vypravěč uvede do metafory Krajinky - země, která jako by neexistovala, protože na ni nikdo nevzpomíná, Slovenska, jaké bývalo a možná by zase mohlo být, kdyby ho lidé dokázali ze svých vzpomínek znovuvytvořit. Země, v níž žijí silní rázovití lidé, již dokážou překonat středoevropské rány osudu, které ji stíhají. Krajinka vlastně není Slovensko, jaké bylo, ale takové, jaké by ho Slováci rádi viděli. Bez známek Slovenského štátu a Gabčíkova; spíš taková větší zahrada. Do tohoto konceptu mají zapadat drobné příběhy, z nichž režisér a spoluscenárista Dušan Dušek skládají obraz dvacátého století.

A právě scénář je asi největším problémem Krajinky. Jednotlivé epizody, které tvůrci okázale skládají do mozaiky příběhu, jsou tak šedivé a nabubřelé, že výsledek připomíná bublinkovou fólii. Sotva na nějaký z příběhů položíte prst, praskne. Ač se každý snaží tvářit jinak, od romantické prvorepublikové lásky vojáka a vdovy na jednu noc přes klukovské dobrodružství uprostřed armád druhé světové války až k nostalgickému setkání dvou spolužaček po šedesáti letech na sklonku komunismu, jedno mají společné: nudu a nedostatečnou či omletou pointu. Například příběh totožný s příhodou o zuřivém Sibertovi (Jan Kraus), který si při jízdě na motorce oblékal kabát obráceně, jsem poprvé slyšel na pionýrském táboře a ani v deseti letech na mě neudělal valný dojem. Podobně otřepaně působí historka o pasáčkovi, který ve spánku spolkl hada, ještě hůř je na tom story o otci a synovi zabývajícími se pytláctvím. Křivka pocitů se podobá sinusoidě, v níž se střídá cimrmanovský "prvek očekávání" s "prvkem zklamání". Sotva vás režisér uvede do zajímavé základní situace, čekejte jednu ze dvou možností. Dá-li se pointa předpokládat, přijde. Pokud se předpokládat nedá, nedostaví se vůbec.

Příběh nemusí být ve filmu nejdůležitější. Ale pokud jeho absenci stíhá i typicky neodvážná režie a bezradné figurkaření herců - i když z plakátových postav se mnoho vytřískat nedalo, výsledek pak nutně přináší větší zklamání než předposlední Šulíkův film Orbis Pictus, který už narušil autorův hvězdný status daný Záhradou. Pocit z Krajinky není jen rozčarováním ze špatného filmu, nýbrž i pocitem, že vás někdo podvedl.

Z filmu Krajinka.

Krajinka.

Krajinka.

Krajinka.

Krajinka.

Autor:
  • Nejčtenější

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Streisandová sekýrovala, Falk česky chválil knedlíky, vzpomíná Kabourek

Politický vězeň, emigrant, pilot vrtulníku i letadla, kameraman, osvětlovač a také oblíbenec filmových hvězd Alana Aldy...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

VIDEO: Zase to bude vichřice vášně, slibuje komedie Špindl 2

Dva roky po prvním Špindlu přijde 5. prosince do kin pokračování komedie ze zimních hor. Vyměnili se hrdinové, které...

TELEVIZIONÁŘ: Z kříže vypadá nebe jinak, tvrdí filmový Ježíš

Vypadá to na nekonečný příběh. Už od premiéry v roce 1988 stíhaly snímek Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista...

Najdete na iDNES.cz