ČT natočila western po moravsku: ve Znamení koně se utká Mádl s Krajčem

  14:26aktualizováno  17:25
Má název Znamení koně, od 11. února obsadí třináct pátků na ČT1 a režisér Milan Cieslar mu přezdívá "malý moravský western". Seriál o koních a lidech slibuje i lákavé obsazení. Coby dědicové farmy, již chce udržet vdova čili Vilma Cibulková, se utkají nevlastní bratři - Richard Krajčo a Jiří Mádl.

Jiří Mádl a Richard Krajčo v novém seriálu hrají nevlastní sourozence. Jako dědicové koňské farmy svedou souboj nejen o majetek, ale také o ženu. | foto: ČT

Jak přiznávají, recesistické napětí mezi nimi vládlo i při natáčení, až prý Krajčo nevydržel a přestěhoval se do jiného hotelu.

Herci v sedle i bez

Nepůjde však jen o peníze, dostihy a stáje; na konkurenčním ranči totiž roste do krásy slibná žokejka, seriálová dcera Igora Bareše v podání Terezy Voříškové. A kromě romance se rýsuje také detektivka, protože farmářova smrt je plná záhad.

V pátečním vydání MF DNES

Co si myslí diváci o pořadu Znamení koně a které další seriály mají nejraději? Výsledky testu, zpracovaného pro ČT, najdete na stránkách kultury v pátečním vydání MF DNES.

Projekt brněnské ČT a zlínských ateliérů přivedl na svět producent ze Zlína Zdeněk Skaunic. "V Brně jsem prorazil až napotřetí, po pražské ČT a Primě," líčí. "Synovi jsem koupil koně, byl jsem u marné snahy vzkřísit dostihový areál ve Slušovicích; tak mě napadl seriál, ve kterém by závodiště ožilo nejen jednorázově. Ale když Brno kývlo, už bylo vše jinak než v původním plánu, začínali jsme po čtyřech letech od nuly s novými autory i týmem."

Před natáčením se navíc měnil režisér, už potvrzený Jiří Svoboda. "Jednak se psalo zčásti za pochodu, čímž jsme u něj narazili, jednak chtěl točit na jihu Čech a v Karlových Varech, což bylo pro mě nepřijatelné. Jen dvakrát jsme vyjeli do Chuchle, jinak celý seriál vznikl na Zlínsku," pyšní se Skaunic.

"Navíc Cieslar dokázal na poslední chvíli získat více pražských hereckých hvězd, než jsme doufali." Režisér poklonu oplácí: "Žánr seriálu zdegradoval, i v ČT už se komerční vliv projevuje. Ale Znamení koně se nedělalo jako kšeft, nýbrž srdcem," tvrdí Cieslar.

kromě Terezy Voříškové (vpravo) uvidíte i Vilmu Cibulkovou či Valérii Zawadskou.

Na farmě, jíž vládne Cibulková, pracuje manželský pár v podání Valérie Zawadské a Oldřicha Navrátila. "Maminka mě ve čtrnácti letech přinutila sednout na obří kobylu, která mě shodila na první kámen. Od té doby jsem praštěná, tudíž mohu točit seriály," směje se Zawadská. I Navrátil svůj vztah ke koním shrnul slovy "strach a respekt", nicméně natáčení bral jako  "velkou pohodovku", protože má rád Zlínsko, Vizovice a slivovici.

Krajčo také zpívá

Olomoucký rodák Bareš to měl blízko, nadto vystudoval zemědělskou školu. "I jako zootechnik s maturitou jsem však rád, že jsem po celý seriál na koně nesedl," přiznává Bareš. Zato Karel Dobrý, v seriálu cynický obchodník, či Bolek Polívka hrající hraběte i ve svém soukromí koně vlastní a milují.

Ze seriálu Znamení koně

Ze seriálu Znamení koně

Proč se seriál ještě před premiérou testoval na divácích pro případné pokračování? "Jako výkonný producent jsem potřeboval co nejrychleji točit dál, proto jsem průzkum prosadil a těší mě, že dopadl velmi dobře. Poskytl mi důkaz, že i ve Zlíně se dá natočit kvalitní seriál," vysvětluje Skaunic s tím, že zkušební diváci na Znamení koně ocenili nejvíce prostředí, exteriéry a herce.

V dalších rolích se objeví Jan Novotný, Miroslav Vladyka či Vanda Károlyi a seriál doprovází píseň Richarda Krajča nazvaná Střepy.

Hlavní postavy

Jan Novotný a Vilma Cibulková - majitelé farmy manželé Horovi; po mužově záhadné smrti se žena snaží ranč udržet a smrt objasnit

Richard Krajčo - Horův první, založením „městský“ syn; před dluhy u ruské mafie utíká i s dcerou na farmu, již by prodal

Jiří Mádl - Horův syn z manželství s Horovou, veterinář; pečuje o matku i farmu, ale má vlastní tajné plány

Igor Bareš - majitel statku, jenž usiluje o koupi zadlužené farmy Horových

Tereza Voříšková - jeho dcera, nadaná jezdkyně

Vanda Károlyi - veterinářka, Horova milenka

Bolek Polívka - šlechtic, jenž se vrátil z emigrace


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Válka o bratry Mašíny nemá konce. V politice ani ve filmu

Josef Mašín při natáčení pořadu GEN

Bratři Mašínové. Stačí pouhá dvě slova, aby se strhlo další kolo nekonečné hádky, zda Ctirad a Josef byli hrdinové...

VIDEO: Železnou oponu překonal jako první animovaný pes Sputnik

Richard Genzer při dabingu své postavy ve filmu Fany a pes

Dvanáctiletá hrdinka animovaného snímku Fany a pes pečuje v letním Lipsku o Sputnika, domácího mazlíčka své nejlepší...

Po obědě nic dobrého nevznikne, tvrdil Jiří Hubač, šlechtic příběhů

TýTý 2008 - Lucie Borhyová a Jiří Hubač

Když scenárista Sanitky či Babího léta ve dvaaosmdesáti zemřel, bylo příštímu autorovi jeho životopisu teprve...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz