Pohádky pořád točit umíme, říká Bohdalová. Kouzelníku Žitovi důvěřuje

  13:56aktualizováno  13:56
První potlesk sklidila pohádka Kouzelník Žito na pracovním promítání od členů štábu včetně herců. Česká televize její premiéru odvysílá na Štědrý večer.

Záběr z pohádky Kouzelník Žito | foto: Česká televize

Jednoho dne našla bylinkářka neboli Jiřina Bohdalová v žitném lánu odloženého novorozence. Ujala se ho, vychovala, naučila ho smyslu pro spravedlnost. A stála při něm, i když se mladík pro svou lásku k princezně v podání Anny Kadeřávkové dostal až do pekla, přesněji řečeno do spárů zamilované pekelnice Tatiany Vilhelmové, která Denise Šafaříka v titulní roli zásobuje kouzly.

Fotogalerie

„Líbilo se mi to. Mně se pohádky vůbec líbí,“ přiznala po projekci Bohdalová. Pochválila také oba představitele ústředního mladého páru a v neposlední řadě Bolka Polívku, který se krátce vynoří až v samém závěru coby lucifer. „Takhle se pozná velký herec, i na malém prostoru je prostě nezapomenutelný,“ dodala Bohdalová.

Výsledek ji potěšil o to více, že letní natáčení pro ni znamenalo spíše utrpení. „Točilo se totiž ve vlně největších veder, všichni kolem chodili v kraťasech, jenom já byla doslova zafáčovaná v několika vrstvách od hlavy až po paty,“ popisuje herečka kostým bylinkářky.

Kouzelník Žito pokračuje v tradici štědrovečerních pohádkových premiér, kterou ČT zavedla před pětadvaceti lety. „Podle mě je to nádherná praxe a mělo by se v ní pokračovat,“ soudí Bohdalová.

Co je aktuální?

„Jednak každá pohádka je svým způsobem stále aktuální, jednak právě pohádky pořád točit umíme. Což znamená, že v sobě ještě nosíme dobro,“ věří Bohdalová.

Na často diskutovanou modernizaci pohádek uplatňuje režisér a scenárista Kouzelníka Žita Zdeněk Zelenka pravidlo, které jeho generaci učil na FAMU Otakar Vávra.

„Vysvětloval nám, že film může být aktuální, současný nebo nadčasový. Přičemž aktuálnímu nemusí už za pár let nikdo rozumět, současný může i v moderních kulisách nudit, zatímco ten nadčasový je aktuální v každé době,“ shrnul Zelenka.

Od Nesmrtelné tety přes příběhy Rumplcimprcampr, Kouzla králů a Duch nad zlato je Kouzelník Žito už pátou Zelenkovou pohádkou pro Štědrý večer. „Je to naprosto specifická kategorie, kterou přitom musíte zvládnout za běžný počet dní i rozpočet, a vědomí, že se během jednoho svátečního večera bude dívat kolem dvou milionů lidí, je pro autora svazující,“ připouští režisér.

Letošní vánoční podívanou doprovodí několik písní i tanečních výstupů a 252 triků, ale také stejnojmenná tištěná kniha plus audiokniha, kterou načetl Miloň Čepelka.

K obrazovce láká obsazení, do kterého dále patří třeba Petr Kostka jako král, Pavel Kříž coby zlotřilý správce země či Pavel Liška v roli čerta. Hned po premiéře Kouzelníka Žita bude ve vysílaní následovat pohádková klasika, tedy Tři oříšky pro Popelku.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Zemřel herec Robert Foster. Proslavil se Tarantinovou Jackie Brownovou

V kalifornském Los Angeles v pátek zemřel americký herec Robert Foster, nominovaný v roce 1997 na Oscara v kategorii...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

VIDEO: V Amnestii buší do vzpoury vězňů hudba kapely Depeche Mode

Amnestie, akční vztahový thriller o manipulaci, násilí, zradě, porážce totality a největší vězeňské vzpouře u nás, jde...

VIDEO: Iron Man má novou práci. Robert Downey Jr. baví jako Dolittle

Rodinná komedie Dolittle, která do našich kin přijde 16. ledna 2020, přináší moderní verzi klasického příběhu o...

VIDEO: Tak se tu tři dny zabíjelo, ukáže na festivalu Hotel Mumbai

V roce 2008 rozpoutala v Bombaji skupina deseti pákistánských teroristů rozsáhlý masakr cílený na turisticky atraktivní...

Premium

Zázrak jménem Forman. Když slavný režisér našel svou vlastní svobodu

Nejúspěšnější český režisér v dosud neviděných záběrech. Dokument Forman vs. Forman z dílny Heleny Třeštíkové přináší...

Najdete na iDNES.cz