Komiksový Čtyřlístek půjde do kin, s premiérou se počítá na podzim 2011

  3:49aktualizováno  3:49
Přestože loni oslavili už čtyřicítku, na plátno kin vkročí poprvé. Fifinka, Myšpulín, Piňďa a Bobík, hrdinové legendárního komiksu, ožijí v animovaném filmu Čtyřlístek ve službách krále, jehož premiéra se chystá na podzim 2011.

Komiksový Čtyřlístek už natočil desku, teď míří na filmová plátna. | foto: EMI

"Pořád jsme čekali, kdy se rozhýbou, ale až na nedokončené pokusy o seriál či pár klipů se jejich filmové verze žádná generace nedočkala. Takže jsem zajásal, když mi projekt nabídli. Je to kultovní záležitost," přiznal režisér Michal Žabka, že se Čtyřlístkem vyrůstal.

Dokonce si pamatuje první setkání: ve čtyřech či pěti letech mu maminka cestou od zubaře koupila Bubáky z Bubákova, jež viděl ve výloze, a od té doby se mu doma "štosovaly" další díly.

Poslechněte si Čtyřlístek

Čtyřlístek se od roku 2007 chlubí svojí první dlouhohrající deskou. Dostala název Superkapela z Třeskoprsk. Ukázky z alba najdete v audiogalerii.

Teď své hrdiny z dětství probudí k životu v původní výtvarné podobě Jaroslava Němečka, ale v novém příběhu, v němž Hana a Josef Lamkovi, jedni z četných autorů komiksu, rozvedli vlastní motiv dávné epizody do celovečerního dobrodružství.

Čtyřlístek

Hrdinové Čtyřlístku znají děti ze stolních her, puzzle skládaček a pexes.

Na výletu do Prahy čtveřici zaskočí oživlý lev ze sochy Bruncvíka na Karlově mostě. Pak ji zavede do podzemních chodeb Hradu za císařem Rudolfem, jenž přicestoval časem z minulosti do současnosti, neboť podle astrologů může jen Čtyřlístek získat císaři zázračný kámen mudrců a zachránit jeho život i korunovační klenoty, o něž usiluje alchymista Kelly. Tak se Fifinka, Myšpulín, Piňďa a Bobík dostanou ke dvoru, nakonec zachraňují celou Zemi před návratem doby ledové a císaře leccos naučí.

Veškeré dialogy příběhu, v němž vystupuje na padesát postav, jsou už nahrané. "Radili jsme se s panem Němečkem, jak jsou vlastně hrdinové staří, abychom jim vybrali správné hlasy," směje se režisér.

Ondřej Brzobohatý Z natáčení filmu Doktor od Jezera hrochů - Zdeněk Troška, Tereza BebarováKarel Heřmánek, nebo Woody Allen?

NOVÝ ČTYŘLÍSTEK. Seznamte se s hlasy komiksových hrdinů. Pinďa promluví hlasem Ondřeje Brzobohatého, Fifinku nadabuje Tereza Bebarová, do Myšpulína se převtělí Karel Heřmánek. Kvartet doplní Bohdan Tůma.

Nejmladšího – školáka Piňďu – mluví Ondřej Brzobohatý; Fifinku a Bobíka, kteří jsou prý "v nejlepším věku", Tereza Bebarová a Bohdan Tůma; a nejstaršího – profesora Myšpulína – Karel Heřmánek. Císaři půjčil hlas Vladimír Brabec, zlotřilému Kellymu Jiří Lábus, jenž účinkoval ve všech Žabkových filmech, ústy Jana Přeučila hovoří oživlý Archimboldův obraz a trio zlodějíčků si rozdělili Kryštof Hádek, Tomáš Juřička a Martin Písařík.

Nahrávání skončilo o víkendu a točit se začne v dubnu. Animace si navenek podrží původní kreslený ráz, ačkoli vznikne pomocí moderní 3D technologie, také do kin půjde v klasické dvojrozměrné podobě. "Ale možná si otestujeme, jak by vypadala případná trojrozměrná projekce za pomoci brýlí," nevylučuje Žabka.

Čtyřlístek v angličtiněČtyřlístek v němčině

NEJEN ČESKY. Čtyřlístek vyšel v němčině, angličtině, ale i řečtině.

Historie Čtyřlístku se datuje od roku 1969, kdy do nakladatelství Orbis přinesl Němeček příběh Vynález profesora Myšpulína. Na pokračování tehdy nepomyslel, ale čtenářský ohlas si vyžádal další příhody, na nichž se postupně podílela řada autorů od Ljuby Štíplové přes Pavla Šruta až po Lamkovy, kteří na Čtyřlístku pracovali od 90. let.

Pro děti i babičky

Po Listopadu také vzniklo soukromé nakladatelství Čtyřlístek, které stále vydává časopis, speciální magazíny i knižní verze komiksu. Existuje též internetový obchod Čtyřlístku, kde jsou kromě knih k mání plyšové hračky, deskové hry či šampony s malými hrdiny. "Na internetu fanoušci dokonce probírají, kdo vedle koho spí nebo kdo s kým ze Čtyřlístku chodí," usmívá se režisér.

Čtyřlístek

Producenti Miloslav Šmídmajer z Bia Illusion a Aleš Tříska ze Cinemartu slibují "dynamický, vtipný, moderní film plný humorných situací, gagů a překvapení". Nicméně "kdo s kým chodí" prý snímek rozhodně zkoumat nebude, podle Žabky je přece jenom určený hlavně dětem. "Ale s nimi na Čtyřlístek ve službách krále mohou chodit celé rodiny včetně babiček a dědečků. Zavzpomínají si," zmiňuje režisér vytrvalost slavného českého komiksu.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

RECENZE: Will Smith v chatrči. Hraný remake Aladina je ryzí Bollywood

Záběr z filmu Aladin

Po animované pohádce Aladin přichází její hraná verze. Slabší, ale pořád únosná, hlavně díky taneční a gymnastické...

KOMENTÁŘ: Jiřina Bohdalová trpěla jeden večer, Hra o trůny celé roky

Isaac Hempstead Wright (vpravo) jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Tak nám zabili Jiřinu Bohdalovou. Samozřejmě pouze její postavu, což se prý herečce v nedělním filmu Klec stalo vůbec...

Akční hrdina John Wick 3 porazil v kinech pokémony i Avengers

Z filmu John Wick 3

Keanu Reeves, Halle Berryová a jejich vynalézavé bojové pomůcky včetně psů si došli o víkendu v českých kinech pro...

Najdete na iDNES.cz