KOMENTÁŘ: Muzikál o Popelce hlásí krach. Kde soudruzi udělali chybu?

  6:55aktualizováno  6:55
S velkou slávou před třemi měsíci odstartoval, nyní potichu, neslavně a předčasně končí. Producenti muzikálu Tři oříšky pro Popelku, který vznikl v německé licenci na motivy legendární filmové pohádky Václava Vorlíčka, v krátkém prohlášení přiznali, že výpravný projekt nezvládli ufinancovat.

Záběr z muzikálu Tři oříšky pro Popelku | foto: Herminapress

A že se tudíž všechna plánovaná únorová i březnová představení v pražském Kongresovém centru ruší. Muzikálová Popelka je na mizině, ruší všechny reprízy. Renč doufá v obnovu, psali jsme.

Což znamená sice překvapení, ale nikoli morovou ránu, protože po stránce umělecké nebude národ bez jevištní Popelky rozhodně strádat – a podnikatelsky vzato se takové věci běžně stávají.

Někdo měl prostě velké oči, i když od producentů by se čekalo, že umějí počítat. Pokud, jak sami tvrdí, byla podzimní představení „vesměs do posledního místa vyprodaná“, může se člověk tázat populární hláškou z Pelíšků, kde asi soudruzi udělali chybu?

Kdo představení viděl, spočítal si, že za vstupné od 590 do 890 korun musí vedle práv, pronájmu, zástupu účinkujících i neviditelných techniků uživit ještě němé tváře na jevišti, jmenovitě tři koně – dva zapřažené do kočáru plus Popelčina bělouše Juráška, psa Tajtrlíka a celé hejno holubů.

Pro děti to byla nesporně atrakce, ovšem holuby i psy jim rodiče ukážou v parku zdarma a ještě si ponechají iluze, neboť původní film bez nově přilepených popěvků má i po letech stokrát více poezie, o humoru ani nemluvě.

Fotogalerie

Jistěže muzikál Tři oříšky pro Popelku nezkrachoval kvůli nákladům na zrní, seno a úklid trusu, navíc je třeba ocenit, že pořadatelé nemlžili a hercům i štábu napsali na rovinu, jak se věci mají. Za sdělením „nemůžeme nikoho z vás nadále vystavovat pozdnímu vyplacení honorářů za vámi bezchybně odvedenou práci“ následuje závazek, že dluhy vyřeší, a nakonec věta „všem se vám hluboce omlouváme“.

Koneckonců inscenace, jejíž jepičí život trval pouze od půli loňského října do Silvestra, by se dala bezbolestně beze slov škrtnout z repertoáru, kdyby její konec nespojoval dvě obecnější zkušenosti.

Totiž jak se může nevyplatit v současnosti tak rozšířené příživnictví na legendách – společnost, která pochovala Tři oříšky pro Popelku, už provozovala muzikály Mamma Mia!, Rocky či Ať žijí duchové! – a jak ošidné jsou velkolepé reklamní kampaně.

Nejde přitom zdaleka jen o muzikály. Stačí si připomenout tři tuzemské seriály, halasně ohlašované coby událost sezony a poté pro nezájem pokoutně stahované z vysílání: Jetelín na Primě, Drahé sousedy na Nově, Sousedy na TV Barrandov.

RECENZE: Renčova muzikálová Popelka je jako živá. Ale jen když mlčí

Co se týče klamného spoléhání na aktualizace národních legend, své by zase mohli vyprávět Britové. Jednak film Král Artuš, kterému se nevrátily ani náklady ve výši 175 milionů, jednak jeho krajan Robin Hood, jehož nejnovější verze rovněž s rozpočtem nad sto milionů dolarů dopadá stejně: mizerné kritiky, prázdné kinosály, panika v zákulisí, odepisování ztrát.

Společnost Nogup agency, která stojí za muzikálem Tři oříšky pro Popelku, alespoň nestrká hlavu do písku. „Musíme přijmout svou producentskou prohru a hlavně zlikvidovat vaše pohledávky,“ uvádí ve svém prohlášení adresovaném spolutvůrcům představení.

Pravda, stojí v něm také, že „ke krásnému projektu bychom se jednou rádi vrátili“, ale to by jim asi nikdo neradil. Tři oříšky pro Popelku jsou zkrátka jediné, tak tomu mělo být od začátku a tak to zůstane.

Alespoň do doby, než zase někdo vycítí potenciální „kasaštyk“ a začne budovat vlastní vzdušné zámky na dávno zabrané parcele.


Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Další z rubriky

RECENZE: Will Smith v chatrči. Hraný remake Aladina je ryzí Bollywood

Záběr z filmu Aladin

Po animované pohádce Aladin přichází její hraná verze. Slabší, ale pořád únosná, hlavně díky taneční a gymnastické...

TELEVIZIONÁŘ: Kdo vyhraje volby, kdo hokej a kdo jim dá na frak

Z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku

Nezapomeňte, že rozhodují právě vaše hlasy, huláká víkendová obrazovka ze všech stran. A taky nám výsledky veškerých...

DO KINA: Týden plný hvězd. Banderas, Efron a Will Smith jako džin

Will Smith ve filmu Aladin

Čtyři z pěti premiér týdne hýří hollywoodskými jmény. K poctám míří Bolest a sláva, kde v režii Pedra Almodóvara hraje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz