KOMENTÁŘ: Proč máme tolik stanic, když na silvestra všechny hrají totéž

  10:54aktualizováno  10:54
Už několik let po sobě vyhrává poslední večer roku nejskromnější ze silvestrovských zábavných pořadů, Všechnopárty. Stejně tomu bylo i na sklonku letopočtu 2014. A stejně jako v minulosti jinak splynul program stanic v jednu estrádu.

Z pořadu Večer plný hvězd | foto: Česká televize

Když se z diváckých statistik vynechá zpravodajství, je nasnadě, že období od pohádkových Vánoc po novoroční půlnoc zůstává doménou České televize. Alespoň od dob, kdy silvestrovská Nova opustila obří koncertní přenosy z Václavského náměstí a převzala praxi ostatních stanic. Tedy víceméně domácké potlachy, kde se posedí, povypráví, zanotuje, zavzpomíná, zabilancuje a s prořídlým diváckým komparzem předstírá rozjařenost jakoby v přímém přenosu.

Co večer vidělo nejvíc lidí

1. Půlnoční hymna  (ČT1)
1,513 milionu diváků

2. Novoroční přípitek (ČT1)
1,501 milionu diváků

3. Televizní noviny (Nova)
1,420 milionu diváků

4. Předpůlnoční orloj (ČT1)
1,397 milionu diváků

5. Všechnopárty (ČT1)
1,385 milionu diváků

6. Do roka a do dna (ČT1)
1,118 milionu diváků

Zdroj: MediaGuru.cz

Proto vítězí odlišná Všechnopárty, která kvůli svátečnímu vydání nehází konfety do sklenic s nealkoholickým sektem. Jako kdykoli jindy Karel Šíp prostě vede rovnocenný dialog s hosty; tentokrát s Petrem Čtvrtníčkem, jenž baví i smutnou historkou s vážnou tváří, či bezprostředním lyrikem Tomášem Klusem, jemuž hostitel neváhá říci – Klidně žertujte, ale ne tak blbě! Povídají si, což léčí a stačí: vidělo je 1,4 milionu lidí, třetina čtyřmilionového silvestrovského publika.

Ostatní pořady se držely až zoufale jednotného klíče. Sestřih minulých dílů se využil v Zázracích přírody na ČT i v magazínu Novy Prásk!, imitátor Miloše Zemana hostoval na ČT i TV Barrandov. V ČT se žonglovalo kuželkami, na Barrandově šejkry. Občas přišel i kouzelník. Pokusné nápodoby Televarieté zakopávaly o bezduché texty.

Coby společný trend se ukazují lepé moderátorky s minimálním vlastním vkladem, opakující „A jdeme dál“; přitom Adéla Banášová v postfederální hitparádě Chart Show na Nově přebíjela Terezu Kostkovou ve veřejnoprávně dietním Večeru plném hvězd, nemluvě o Kateřině Brožové v obýváčku Barrandovského silvestra. Leč vzkaz Brožové „Můžete přepínat, ale vraťte se“ zabral, barrandovský candrbál porazil sledovaností Novu i Primu s Gottem.

Fotogalerie

Druhý obecný trend: s výjimkou Barrandova takřka vymřely hrané, neřkuli hravé scénky. Nikdo je neumí psát, zbyly jen deklamátorské výstupy dvojic typu Náhlovský–Mladý a Háma–Wehrenberg. Což vede ke zjištění, že i nevyrovnané videoskeče Pečeného sněhuláka, jež připomněla ČT 2, byly vlastně průkopnickým zjevem roku.

Změny se každý bojí

A konečně třetí trend, který stanice sdílejí, spočívá v tom, že silvestrovské televize paličatě nabízejí divákovi obraz toho, co si umí pořídit sám. Většina rodinných či přátelských sešlostí si přece vykládá, vzpomíná, zazpívá; proč se mají dívat, jak totéž provozují celebrity popoháněné interní soutěží, která stanice nasadí sprostonárodní popěvky statečně jako první?

ČT Art přinesl skutečnou podívanou: londýnský koncert k výročí Bídníků. Kdyby Kavčí hory místo ukázky z muzikálu Horečka sobotní noci převzaly celé představení pražského Divadla Kalich, měly by parádní kousek pro dobrou náladu bez bitvy o stále tytéž tváře bavičů.

Jenže silvestrovské změny se každá stanice bojí. Vždyť i spásný kanál s tiše praskajícím krbem stádně přepnul na hlučný ohňostroj.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

VIDEO: Do hororu Doktor Spánek si Stephen King vybral Ewana McGregora

Trailer k filmu Doktor Spánek

Od 31. října vstoupí do kin horor Doktor Spánek, který podle knihy Stephena Kinga navazující na jeho legendární...

Výstřední hrdinka Půlnočního kovboje Sylvia Milesová odešla z této planety

Herečka Sylvia Milesová na snímku z roku 2007

Ve věku 86 let zemřela americká herečka Sylvia Milesová, známá z filmu Půlnoční kovboj, za nějž byla nominovaná na...

DO KINA: Proti pěti soupeřům nastoupí vyměnění Muži v černém

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Ze šesti nových titulů týdne zní většině diváků povědomě jenom jediný: Muži v černém, tentokrát s podtitulem Globální...

Najdete na iDNES.cz