KOMENTÁŘ: Den státnosti se slaví hezky česky s Kameňákem a Dolly Buster

  6:54aktualizováno  6:54
Hezky se to s letošními osmičkami nakupilo na prodloužený televizní víkend. Sotva se 28. září oslaví Den české státnosti, v noci z 29. na 30. září uplyne osmdesát let od podpisu takzvané mnichovské dohody, která témuž státu vzala kus budoucnosti.

Záběr z filmu Kameňák 3 | foto: Bonton Film

A teď, babo, raď, jak mají tuzemské televize protančit mezi vejci, tedy mezi povinnými svátky či kulatými výročími na jedné straně a tradičně oddechovou skladbou volných dnů na straně druhé.

Nova si s tím hlavu neláme ani v nejmenším. Státní svátek včetně svatováclavské legendy přivítá v pátek hezky česky Kameňákem 3. Což je onen vskutku státotvorný díl sprostonárodní filmové série, ve kterém se na místním fotbalovém zápasu očekává pornohvězda Dolly Buster.

Prima jako hold patronovi naší země zopakuje tvrzení, že Česko Slovensko má talent, a ČT1 v První republice vyřeší řádění vzteklého psa i prodej lihovaru. Dekorum drží alespoň na ČT2 Mír podle mnichovské dohody, což je třicet let starý, ale pořád solidní dokument, který Jan Němec a Otto Olejár natočili ve Velké Británii k 50. výročí události. A Mnichov 1938 z roku 1968.

V nedělním pozdním čase uvede ČT ještě rekonstrukci Dnes před 80 lety, nicméně jinak si stanice kvůli nějaké pietě nehodlají dělat násilí. K sobotě přece patří zábavné soutěže čili Tvoje tvář má známý hlas versus 1 proti všem, k neděli zase seriálová tradice. Náš divák, náš pán, a divák to tak má rád.

Jen aby bylo jasno, tohle rozhodně není plačtivé volání po falešné povinnosti a umělé oficióznosti minulých dob. Nikdo nechce, aby se o státních svátcích vysílaly zprávy o počasí ze hřbitova a moderátoři se střídali v kladení otázek a věnců. Úplně by postačila trocha přirozeného vkusu: na oslavu dědečkova kulatého jubilea taky nepůjdeme v županu.

Avšak na druhou stranu se televizím nelze divit, že červená data obcházejí s páskou na očích. Dost možná by i rády něco zahrály, ale kde vzít a nekrást?

Fotogalerie

Ano, máme film Václav, a podařený, jenže jeho hrdinou je postižený vesnický outsider; to by se k poctě jaksi nehodilo.

Pak by byl na skladě Kníže Václav, natočený ovšem podle Tylova dramatu jako televizní inscenace; to dávno neletí.

Z filmového Knížete Václava, započatého v roce 1942 pod diktátem nacistické propagandy a díky tiché české sabotáži nikdy nedokončeného, se dochovalo jenom pár lyrických záběrů na poli či na vinici. A Svatý Václav z roku 1929 je němý, což by současný divák odchovaný Superstar považoval za poruchu signálu.

Ještě hůře jsme na tom s filmovým Mnichovem. Letité Dny zrady obsahují prvky komunistické interpretace, nedávná novinka Ztraceni v Mnichově zase kombinuje komedii s novátorským výkladem dějin v příliš třaskavé směsi pro smrtelně vážné použití. Pak už se nabízejí spíše snímky o teroristickém útoku na mnichovskou olympiádu nebo krimiseriál Místo činu: Mnichov. Pravda, hlavní roli v něm stylově hraje jistý Miroslav Nemec, pohříchu však pochází z Chorvatska.

Takže učinit se ctí zadost kalendářnímu vlastenectví se vlastně ani nedá. Nakonec bude lepší tvářit se, že máme před sebou obyčejný víkend, než připomínat svatého Václava silvestrovským Mejdanem roku z Václaváku a mnichovskou zradu přímým přenosem z tamního pivního Oktoberfestu.

Ačkoliv obojí by asi mělo slušnou sledovanost.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Další z rubriky

VIDEO: V druhé sérii Temného Kraje potká Vaculík po letech Hrubešovou

Ukázka ze seriálu Temný kraj

Před třiceti lety spolu točili film Oznamuje se láskám vašim, nyní se Lukáš Vaculík a Markéta Hrubešová potkají znovu v...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Po obědě nic dobrého nevznikne, tvrdil Jiří Hubač, šlechtic příběhů

TýTý 2008 - Lucie Borhyová a Jiří Hubač

Když scenárista Sanitky či Babího léta ve dvaaosmdesáti zemřel, bylo příštímu autorovi jeho životopisu teprve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz