Rekordy zatím nepadly. Romantické pohádce o mořském netvorovi a laboratorní uklízečce Tvář vody přidělili akademici třináct nominací, o jednu méně než v minulosti dostaly tituly Vše o Evě, Titanic či La La Land. Ovšem právě posledně jmenovaný muzikál, který v loňském finále prohrál s příběhem černošského gaye Moonlight, připomíná, že 4. března při vyhlašování vítězů může být všechno jinak.
Jak? Za Tvář vody by se mohl radovat režisér Guillermo del Toro. Početně sice stojí na druhém místě válečný Dunkerk s osmi nominacemi, jenže tam se rýsují spíše trofeje za filmařská řemesla od zvuku po efekty. A z třetího místa se sedmi nominacemi pro Tři billboardy kousek za Ebbingem se klidně může stát odrazový můstek oscarového krále.
Přesněji královny. Příběh matky hledající urputně spravedlnost pro znásilněnou a zavražděnou dceru totiž vedle uměleckých kvalit nahrává současné náladě Hollywoodu, spjaté s hnutím proti sexuálnímu obtěžování. Zní příznačně, že vedle Frances McDormandové v hlavní ženské roli mají za Tři billboardy hereckou nominaci její dva policejní protihráči, Woody Harrelson a Sam Rockwell – oba za výkon ve vedlejší roli. Hlavní mužská role tu prakticky neexistuje.
Ženské jméno se popáté v historii objevilo mezi režiséry, Greta Gerwigová má nominaci hned za svůj samostatný debut Lady Bird, což je opět příběh matky a dcery, ovšem úsměvně zasazený do éry dospívání. Za střih filmu o krasobruslařce Hardingové Já, Tonya je navržena Tatiana S. Riegelová. Vůbec poprvé byla žena nominována na Oscara za kameru: Rachel Morrisonová snímala rodinnou ságu z rasistického Jihu Mudbound.
Samozřejmě nemůže chybět Meryl Streepová, která svou v pořadí jedenadvacátou nominaci dostala za politické drama z novinářského prostředí Akta Pentagon: Skrytá válka. A hned sdělila, jak je poctěna nominací za film, který vedle svobody tisku hájí „zapojení ženských hlasů do dějin“. Posměváčci už glosují, že v oscarové dívčí válce chybí jen komiksová Wonder Woman.