KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

  0:50aktualizováno  0:50
Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný, protože se stále zkracuje.

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol na 54. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. | foto: ČTK

Plán restaurování klíčových národních děl za osobní účasti jejich dosud žijících tvůrců, vesměs osmdesátníků, totiž bojuje s časem – a čas, jak známo, jsou peníze. Které nejsou.

Když se na letošním karlovarském festivalu tleskalo digitálně restaurované verzi Spalovače mrtvol, padla slova lítosti, že se to nestihlo o rok dřív; režisér Juraj Herz i kameraman Stanislav Milota mezitím zemřeli.

K rekonstrukci nicméně pomohly alespoň Milotovy dochované poznámky, když už se jí nemohl zúčastnit osobně. Někteří jeho kolegové by ještě mohli. Ale musí čekat. S nadsázkou řečeno, od přímého otisku do filmařské nesmrtelnosti je dělí mizerných dvě stě tisíc korun.

Fotogalerie

Zhruba tolik totiž stojí takzvané vzorkování, metoda, na níž se po letech sporů dohodly Národní filmový archiv a Filmová fakulta AMU. V podstatě jde o to, že režisér či kameraman vybere ze svého snímku určeného k restauraci několik typických scén, takzvaně je vygrejduje neboli vyrovná, aby bylo zřejmé, jak vypadaly před poškozením v době své premiéry, a předá je coby návodný vzorek technikům, kteří pak budou celý snímek restaurovat.

Původní autor to dělá zdarma, trvá to jediný den a podle typu přístroje to stojí dvě stě až dvě stě padesát tisíc korun. Což je pakatel ve srovnání se čtyřnásobnou cenou za rekonstrukci celého filmu a současně záruka, že nad barvami „vyčištěného“ klenotu nebude lidem přecházet zrak jako v minulosti, kdy se digitalizace zadávala do zahraničí bez autorského dohledu.

Jenže právě onen pakatel chybí.

U podpisu memoranda archivu a školy zaručujícího, že žijící tvůrci budou k restaurování přizváni, stálo před rokem ministerstvo kultury; přislíbilo tehdy pomoc. Ale jak vysvětlil jeho tiskový odbor, resort tu měl jenom roli zprostředkovatele, dohoda údajně neřešila finanční prostředky, pouze technické a organizační postupy, tudíž „ministerstvo kultury mohlo pouze nezávazně přislíbit, že bude hledat možnosti finanční podpory, a tyto prostředky se zatím nepodařilo nalézt“.

Proč spěchat. Co je to rok v nekonečném běhu věčného úřadu? Pouhý okamžik. Ovšem rok v životě lidském může být nezvratný, ukázal to nejen Spalovač mrtvol, mimochodem opravený díky soukromým darům Eduarda a Milady Kučerových. Sám Kučera vyjádřil naději, že teď už to půjde rychleji, ideálně deset filmů ročně. Archiv už má tři vytipované materiály připravené, nicméně vzorkování něco stojí – a čas běží.

Jistě, tamhle se hroutí malebný kostelík, onde se drolí vzácná freska a směšný rozpočet ministerstva zmítaného navíc válkou o příštího velitele nemůže zalepit každou díru. Nicméně vedle kulturních památek existuje i kulturní paměť národa, která nevydrží čekat donekonečna pod provizorním lešením.

Shodou okolností má dnes pražskou premiéru dokument o světovém filmaři českého původu Forman vs. Forman. Viděli jej v Cannes, ve Varech, ale do běžných kin nemůže, protože k vykoupení práv na ukázky s oscarovým režisérem Milošem Formanem ze zahraničních archivů scházejí dva miliony korun.

Na druhé straně „mizerných“ dvě stě tisíc věnovali mecenáši na podporu akce nazvané Kriegel do škol, spojené s distribucí knihy o Františku Kriegelovi Muž, který stál v cestě; další statisíce i miliony pak soukromníci přidávají na stejnojmenný film.

Hodilo by se říci, že umění si vždy nějak pomůže samo. Ale musí mít čas.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

PRVNÍ DOJMY: Pevné zadečky, měkčí mozky. Romantická komedie Přes prsty

Denisa Nesvačilová a Petra Hřebíčková ve filmu Přes prsty

Úsměvná romance ze světa sportu Přes prsty zjevně vznikla ze dvou důvodů. Aby přinesla pěkný pohled na pevné zadečky...

RECENZE: Chůva, která držela feudály nad vodou, připomene i Postřižiny

Chůva a její svěřenkyně ve filmu Becassine!

Sice také nosí deštník, ovšem používá jej pouze místo hole na svůj chudý raneček či jako improvizovanou řadící páku u...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz