Takže zbývá cesta zpátky k dobám národního obrození, ke kočovným divadelním společnostem shánějícím diváky od štace ke štaci, k nadšencům rozvážejícím knihy po venkově, k moudrosti našich předků Poruč a udělej sám.
Sílící vlna covidu-19 sice znovu vyprazdňuje kina, divadelní či koncertní sály, ale najdou se lidé, kteří vědí, že když nepřijde hora k prorokovi, musí zkrátka přijít prorok k hoře.
Tak třeba Ivan Fíla napsal knihu Jeseníky – Čas, ten pohyblivý obraz věčnosti. Výtisky má jeho nakladatel v garáži, sám autor je prodává.
„Ráno vyjíždím s plným autem a večer se vracím s prázdným. Jezdím od domu k domu, od knihkupectví ke knihkupectví, od infocentra k infocentru. Připadám si jako český obrozenec Václav Matěj Kramerius, který kdysi podobným způsobem šířil své tisky,“ svěřil se Fíla a přidal pár příkladů své obchodní strategie.
„Jednu knihu jsem vyměnil za tři lesní medy a medovinu. Další za kilo ovčí brynzy. Jednu za dvě kila skvělé peruánské kávy a jednu dokonce za hodinovou vyjížďku na koni. Baví mě to.“
Jiný příklad: tvůrci rodinné komedie Tady hlídáme my marně hledali vhodný termín premiéry. Distributoři je přesvědčovali, ať start přesunou na příští rok, protože jednak je podzim už přeplněný snímky, které se kvůli covidu též odkládaly, jednak se návštěvnost kin opět propadá.
Ale filmaři už čekat nechtěli a kvůli smlouvám s televizními koproducenty ani nemohli, takže od prosince začnou film vozit za diváky sami. Oslovili jak místní biografy, tak komunity pejskařů a slíbili, že s sebou přivezou vypravěče již druhého dílu šumavské ságy čili jezevčíka Huga.
Zní to jako starosvětská kapitola ze Zapadlých vlastenců, jenže ne všechno takříkajíc „trenduje“ podle internetových vyhledávačů. Mimochodem Google označil za nejčastěji hledané slovo loňského roku v Česku termín koronavirus, mezi jmény Romana Prymulu a v návodech vedly rady, jak vyrobit a nosit roušku či jak si podomácku udělat dezinfekci na ruce. Vetřel se mezi ně pouze dotaz, jak si naladit program ČT 3.
Kdo ví, třeba se za rok 2021 do trendů zařadí i hledání, jak se obejít bez prostředníků, ať už přeprodávají elektřinu, nebo kulturu. Koneckonců již Karel Havlíček Borovský napsal, že „předkové naši vymyslili překrásné přísloví: Poruč a udělej sám; a dobře by bylo, kdybychom se všichni dle něho vždy a ouplně řídili“.
V jedné věci však „trendování“ zřejmě moc nepokročí: z televizních pořadů se loni nejvíce pátralo po titulech Slunečná, Svatba na první pohled, Peče celá země, MasterChef a Superstar. Když se připočte hojnost zájmu o návod, kterak upéct husu, máme kulturu národa jako na dlani.