Láska, zrada, intriky, tajemství, dobové kulisy staré Číny a krví zbrocený císařský palác. To jsou hlavní znaky výpravného velkofilmu Kletba zlatého květu, který přichází do českých kin hned s dvojím doporučením. Jedním je úctyhodná sbírka cen včetně oscarové nominace za nejlepší kostýmy, druhým pak režisér Zhang Yimou, tvůrce Klanu létajících dýk nebo Hrdiny, jenž byl zase nominován na Oscara v kategorii zahraničních filmů.
Mezi Hamletem a Angelikou
"Nevyslovená tajemství jsou ukryta za branami Zakázaného města," shrnují tvůrci barvitý epos, jehož motivy a rekvizity by se daly v nadsázce připodobnit dílem k Hamletovi, dílem k Angelice. Dnes už mezinárodní hvězda Chow Yun Fat v něm představuje císaře Pinga z dynastie Tang, vládce Číny desátého století, vedeného neskonalou láskou i nenávistí vůči manželce, kterou hraje rovněž už hollywoodská herečka Gong Li.
Panovník rozvine úklady, které zasáhnou celou jeho rodinu. Ví o tajném vztahu své ženy a svého syna z prvního manželství; sžírán vědomím nevěry, pomalu zabíjí svou ženu jedem. Mezi císařovou pomstou a císařovnou bojující o přežití stojí tři princové, kteří musí zvolit, na čí stranu se dát. Každé rozhodnutí však znamená bolest a ztrátu.
Děj začíná vpodvečer festivalu, kdy je císařský palác vyzdoben zlatavými květy. Císař se svým druhým synem se vrátili nečekaně, aby prý svátek oslavili v rodinném kruhu, ale tomu nikdo nevěří, chlad mezi manželským párem je veřejným tajemstvím. Přitom tajný milenec císařovny, která je posedlá vášní pro zlaté chryzantémy, má ještě jiný "zástoj", chce uprchnout s dcerou císařova lékaře.
A právě lékaře zasvětí panovník do svých plánů, jeho rodinu chce stěhovat do bezpečí; cestou je však přepadnou zabijáci, dívka s matkou se musí vrátit ke dvoru - a souběžně s velkolepým svátkem květů propuká tragédie. Za měsíčního svitu se tisíce chryzantém promění ve spoušť nasáklou krví.
Šéf olympiády
Fanoušci však vědí, že Zhang Yimou netočí tuctové krváky, nýbrž výtvarně promyšlená díla s osobitým rukopisem. Už za svůj debut Rudé pole získal před dvaceti lety Zlatého medvěda na Berlinale. Je prvním čínským filmařem, který byl nominovaný na Oscara za nejlepší zahraniční film, a to hned třikrát - za filmy Ju Dou, Vyvěste červené lampiony a Hrdina. Z jeho dílny vzešel rovněž Klan létajících dýk, který byl nominován na výroční ceny Britské filmové akademie a na Zlatý glóbus.
Ani Kletba zlatého květu není výjimkou, při udílení výročních trofejí v Hongkongu pobrala čtyři ocenění včetně titulu nejlepší herečky pro Gong Li. Ostatně k tomuto snímku se vážou ještě jiná "nej".
Například si vyžádal největší stavby v dějinách čínské kinematografie a rekordních dvacet dní trvalo natáčení klíčové bitvy, z níž pak Britové pro ostrovní distribuci vystřihli čtyři vteřiny - záběry pádů koní by prý narazily u ochránců zvířat. Asijská premiéra Kletby se konala těsně před loňskými Vánocemi, teprve od jara film postupně putuje do Evropy, Austrálie, Jižní Ameriky a kruh se uzavře letos v říjnu v Japonsku.
Režiséra však nezajímají jen dávné mýty. V prosinci 2006 dirigoval Plácida Dominga v newyorské Metropolitní opeře a byl jmenován uměleckým ředitelem 29. olympijských her v Pekingu. Další obří podívanou tedy určí sportovcům a jejich fanouškům.