Půl diváka v sále. Rekordní rok pro kina, méně pro český film

  10:59aktualizováno  10:59
Kina se pyšní rokem rekordů, ale méně už faktem, jak se o ně přičinily české filmy. Třeba dokument Český Alláh našel od loňského ledna z pěti projekcí dohromady čtrnáct diváků. A bylo i hůř.

Anna Polívková a Matěj Hádek ve filmu Po čem muži touží (2018) | foto: CinemArt

Tržby kin v Česku stouply v roce 2018 na rekordních 2,27 miliardy korun, což je meziročně nárůst o 13 procent, jenomže také průměrné vstupné se zvedlo o více než sedm korun na 138 korun.

Průkaznější je tedy počet diváků, který se zvýšil na 16,3 milionu proti 15,2 milionu v roce 2017. Jenže onen zhruba milionový rozdíl si připsal v podstatě jediný hit, snímek Bohemian Rhapsody (recenze).

Z domácích novinek se nad půl milionu návštěvníků dostala jediná, romantická komedie Po čem muži touží (recenze), nad sto tisíc diváků jich vyšplhalo deset. Zato celá kolekce českých či slovenských titulů se pohybuje pod deseti tisíci diváků, a zdaleka to nejsou pouze menšinové položky jako dokumenty, experimenty či archivní návraty.

Asi nejkřiklavější případ zosobňuje snímek Doktor Martin: Záhada v Beskydech (recenze), odvozený od populárního seriálu s Miroslavem Donutilem v titulní roli. Stihl 428 představení, ale dotáhl to jen těsně pod devět tisíc diváků. Přitom další odnož téže látky, seriál Strážmistr Topinka, má nyní na obrazovce sledovanost kolem půldruhého milionu lidí.

Fotogalerie

Jiný typický příklad představují snímky zpravidla odmítnuté jinými distributory, které pak vezme pod svá ochranná křídla APK Cinema neboli Asociace provozovatelů kin, aby je „upíchla“ hlavně v menších jednosálových kinech. Ovšem víra, že venkovské publikum nemá tak vysoké nároky a národní tvorbu přijímá bezmezně, se od reality liší. Komedie Teambuilding (recenze) – ani ne pět tisíc diváků, pohádka Dukátová skála – sotva čtyři tisíce diváků, hvězdně obsazené drama Kluci z hor (recenze) – necelé tři tisíce zájemců.

A to stále není úplné dno. Ambiciózní Mars natáčený ve Státech měl přes tři sta představení, na kterých se celkem sešlo 1 357 lidí. Ještě o dvě stovky méně diváků si připsal Odborný dohled nad výkladem snu a návštěvnost komedie Jak se moří revizoři (recenze) se zastavila pod tisícovkou zájemců.

Nejnavštěvovanější české filmy 2018

Věčnou otázku, proč se do kin hrnou dokumenty, obnovil Vratislav Effenberger aneb lov na černého žraloka s necelými 500 diváky i Neklidná hranice, jejíchž 177 diváků vyneslo deset tisíc korun. Svědectví o prezidentské kampani Michala Horáčka Máme na víc jde sice do premiéry až nyní, ale jeho jediné loňské promítání s 35 diváky mu též nedává moc radostné vyhlídky.

K vyloženým kuriozitám pak patří slovenské dokumenty Spiknutí šedé rasy s dvojicí lidí na jediné projekci a 5 October, jenž od loňského února absolvoval tři představení, na nichž sehnal dohromady dva zájemce; statisticky to nevychází ani na jednoho celého diváka v sále, o závratných tržbách ve výši 180 korun nemluvě.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

VIDEO: Zodpovědná matka a neřízená střela. Hrdinky Skleněného pokoje

Hrdinky filmu Skleněný pokoj

Ve Skleněném pokoji se potkaly zahraniční hvězdy. Hanna Alströmová hraje Liesel a Carice van Houtenová Hanu. „Liesel ...

Ivan Trojan se v režii Agnieszky Hollandové promění v Šarlatána

Ivan Trojan a Agnieszka Hollandová před natáčením filmu Šarlatán

Šestinásobný držitel Českého lva Ivan Trojan se v dubnu opět postaví před kameru. Tentokrát v roli lidového léčitele v...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz