Když praštěný biolog potká blondýnu opici

  12:23aktualizováno  12:23
"Ztřeštěná komedie" režiséra Michela Gondryho a scenáristy Charlieho Kaufmana Slez ze stromu vypráví příběh o tak trochu praštěném biologovi (Tim Robbins) a tak trochu opičí blondýně (Patricia Arquetteová). Film nastoluje téma ne vždy jasných rozdílů mezi člověkem a jeho předchůdcem.

Mimořádně inteligentní, ale poněkud praštěný biolog Nathan (Tim Robbins) má naprosto utkvělou myšlenku, že civilizace a dokonalá etiketa jsou branou k míru na Zemi, a to se snaží uvést do praxe pomocí svých pokusů. Jeho největším momentálním úspěchem jsou myši, které jedí příborem...

Lola (Patricia Arquetteová) je pohledná blondýna s hormonální poruchou, která způsobuje, že je více méně opicí. Když ji přestane bavit neustále si holit celé tělo, prchne do přírody a žije idylickým přírodním životem. Až na to, že jí chybí chlap. Kamarádka se jí snaží dohodit právě Nathana.

Při společné výpravě do lesa najdou muže – opici (stejný druh jako je Lola), který žije ve větvích stromů a nevykazuje stopy jakéhokoli kontaktu s civilizací. Puff, jak tohoto jedince pojmenují, je pro Nathana novým a dokonalým pokusným objektem pro dokazování jeho teorie o působení civilizace na lidstvo – cvičí Puffa ve zdvořilé komunikaci, dává mu lekce o poezii a opěře. Na druhou stranu Nathanovy lekce o civilizaci nemohly Puffa připravit na všechny nástrahy světa kolem a zbavit ho některých problematických zvířecích pudů.

Představitelka Lily Patricia Arquetteová se narodila v Chicagu 8. dubna 1968 herečce Lewis Arquetteové. Jejím dědečkem byl komik Cliff Arquette. Také její bratr David a sestra Rosanne jsou ve filmovém průmyslu známí.

Slez ze stromu USA/Francie, 2001
Slez ze stromu USA/Francie, 2001
režieMichel Gondry
scénářCharlie Kaufman
kameraTim Maurice-Jones
hrajíPatricia Arquetteová Tim Robbins Rhys Ifans
hudbaGraeme Revell
původní názevHuman Nature
délka96 minut
žánrkomedie                   
Slez ze stromu - premiéry
kina26. září 2002

Ve filmu Patricia debutovala v roce 1986, její první významnější role byla až ve filmu Noční můra z Elm Street 3. Celkem hrála v téměř čtyřiceti filmech – a to i v dílech takových režisérských veličin jako je David Lynch („Lost Highway“,1997), Stephen Frears („Hi-Lo Country“, 1998), Tim Burton („Ed Wood“) nebo Martin Scorsese („Počítání mrtvých“, 1999).

Největší pozornost médií jí ale přinesl sňatek a nyní už rozvedené manželství s Nicolasem Cagem, se kterým si zahrála právě v posledním jmenovaném snímku. Arquetteová má třináctiletého syna Enza.

Americký herec a režisér Tim Robins, který ve filmu Slez ze stromu ztvárnil roli Nathana, se narodil jako Timothy Francis Robbins 16. října 1958 v Kalifornii v rodině folkového zpěváka Gila Robbinse. Absolvoval studia na UCLA, obor drama.

Za jeho největší osobní úspěch se považuje film „Mrtvý muž přichází“ z roku 1996,  za jehož režii byl nominován na Oscara a za scénář na Zlatý globus. Zároveň za svůj výkon v tomto filmu Oscara skutečně získala jeho životní partnerka Susan Sarandonová, s níž má dvě děti, Jacka a Milese.

Svůj herecký talent předvedl například ve snímku Roberta Altmana „Hráč“ z roku 1992, za nějž obdržel Zlatý globus a cenu za mužský herecký výkon v Cannes. Hrál i v dalších Altmanových filmech – „Prostřihy“ (1993) a „Pret-a-porter“ (1994). Z jeho dalších filmů můžeme jmenovat „Misi na Mars“ (2000), „Není co ztratit“ (1997) či „Vykoupení z věznice Shawshank“ (1994). Poslední jeho film uvedený v naší republice před „Slez ze stromu“ je „Elita“ z roku 2001.

Komedii „Slez ze stromu“ natočil nepříliš známý režisér Michel Gondry podle scénáře Charlieho Kaufmana, který je autorem scénáře úspěšného snímku „V kůži Johna Malkoviche“.

Kritický metr Mirky Spáčilové: 30%

Zlatý český špenát
Žánrem je to bláznivá komedie, ovšem ta nejlínější, nejotravnější a nejospalejší pod sluncem. Každých pět minut mrkáte na hodinky, a čas pořád stojí. Příběh se ještě k tomu odvíjí zpětně, takže řešení znáte od počátku. Zápletka? Ona je panna, neboť se stydí za opičí srst, jíž od dětství obrůstá. On je panic, neboť coby trhlý vědec nemá na sex čas. A jen se poznají, vstoupí mezi ně třetí - novodobý Tarzan, lesní muž hledající družku. Zbytečnou historku líčící krkolomný střet civilizační výchovy s přírodními pudy provázejí vážné poučky o hodných zvířátkách a zlých lidech, filmařsky je to podívaná z dob veseloher a la Což takhle dát si špenát - jenže to byla komedie stokrát nápaditější, vtipnější a ve srovnání s tímhle kalným tokem nudy až nestydatě bláznivá.

Fotografie z filmu Slez ze stromu.Fotografie z filmu Slez ze stromu.Fotografie z filmu Slez ze stromu.Fotografie z filmu Slez ze stromu.Fotografie z filmu Slez ze stromu.Fotografie z filmu Slez ze stromu.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

DO KINA: Fotbalu vládne Diego Maradona, africké savaně Lví král

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Ze sedmi novinek týdne se hned dvě dotýkají sportu, jmenovitě portrét fotbalisty Maradony a domácí dokument Letní...

VIDEO: Měkčí i tvrdší verze. Hynek Čermák vede revoltu v Národní třídě

Trailer k filmu Národní třída

Hrdina Národní třídy, jehož hraje Hynek Čermák, má nevybíravý slovník, rád se rve a kolem něj se dějí věci na hraně...

3Bobule. Do pokračování vinařské série namluvil několik vět i Postránecký

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Herci Tereza Voříšková, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer či Michal Isteník stojí před kamerou komedie 3Bobule, která se...

Najdete na iDNES.cz