Kdo ví, jak skončí Ztraceni? Řešení zná jen jediný z herců

  2:06aktualizováno  2:06
Je to víc než seriál. Pro fanoušky představují Ztraceni hlavně hru: záhadnou, rafinovanou, a jak sami říkají "vysoce návykovou". Brzy jim skončí. Osmnáct epizod poslední řady se ve Státech začne vysílat 2. února, v Británii 5. února a do Česka na AXN dorazí v dubnu.

Hrdinové seriálu Ztraceni se na českých televizních obrazovkách objeví v dubnu. | foto: AXN

Málokterý nadšený "ztracenec" však vydrží čekat tak dlouho. Už nyní fankluby tipují, jak asi tvůrci zápletku vyřeší, a vyměňují si divoké teorie. Ostatně jako celých šest let, co se důmyslná šaráda vysílá a televizi ABC, jež paradoxně vyhodila jednoho z šéfů za riskantní krok, vynesla kromě divácké mánie na padesát cen od Glóbů přes Emmy po Zlatou nymfu z Monte Carla.

Ztraceni Po pěti řadách už se v ději orientují jen géniové. A přitom to vypadalo tak průhledně: letadlo na trase ze Sydney do Los Angeles se zřítí na tropickém ostrově v jižním Pacifiku, kde skupinu pasažérů, kteří přežijí a zachránců se nedočkají, čeká osud robinsonů.

Zprvu se děj točil jen kolem vztahů mezi trosečníky, jenže postupně se ukázalo, že na tajuplném ostrově nejsou sami, že se tu množí podivné úkazy od ledního medvěda po zákeřné "ty druhé" a že svou roli hraje i minulost hrdinů.

Hádanka s Gagarinem

Do vzpomínek se postavy vracely takzvanými flashbacky, což je běžný postup; jenže od čtvrté série se přidaly flashforwardy čili naopak výjevy z budoucnosti, kde už je část hrdinů zpět v civilizaci. Aspoň to tak vypadalo – ale možná to byl jen další trik, jak diváky znejistit.

Hra jim padla do noty. I teď, kdy se pouze ví, že šestá řada začne rekapitulací s názvem Začátek konce, už se rojí odhady, co v ní bude. Například: na konci páté řady se snažila jedna z hrdinek odpálit bombu. Povedlo se jí to? Pokud ano, znamená to prý, že budoucnost lze změnit; pokud ne, vyrazí příběh jiným směrem.

Dort ke 100.dílu seriálu Ztraceni

Ostatně i tak se prý do finále půjde cestou dvojího vyprávění: jednak o dění na ostrově, jednak o tom, co by se dělo, kdyby letadlo nespadlo, v pořádku přistálo a jeho pasažéři šli po svých. Není divu, že přibývají "ztracení v Ztracených".

Ale právě fakt, že na žádnou z otázek stále nedostali odpověď, fanoušky baví. Netuší, kdo je vlastně "hodný", kdo "zlý" a kdy i kde, v "reálu" či snu. Netuší, co vlastně značí zrádná série čísel 4, 8, 15, 16, 23, 42, na něž jeden z hrdinů vyhrál v loterii, čímž přivodil řetěz katastrof – ale sami je sázejí, zkoumají, kombinují. Tvrdí třeba, že jejich součet 108 souvisí s letem Gagarina.

V důslednosti jde hra tak daleko, že ani herci neznají rozluštění. Až na jednoho: jen Matthew Fox v hlavní roli doktora Jacka ví, jak Ztraceni skončí, jen jemu to producenti řekli, ale sám to prozradit nesmí.

Jack ze Ztracených je pěkný grázlík

Čtěte rozhovor s Mathhewem Foxem

Pouze varuje fanoušky, že je finále může zklamat, pokud si závěr v mysli sesumírovali předem. "Líbí se mi hádanka na konci páté řady. Ale někteří diváci ji pořád přemílají, hledají vlastní hypotézy, co se stalo a stane v různých časových úrovních. Pak nemusí být spokojeni, protože chtěli vidět svůj konec – a seriál si může vybrat jinou cestu," míní Fox.

Jeho kolegové netuší nic. Ian Somerhalder věří v jasný konec, Michael Emerson míní, že i po něm se budou fanoušci přít, co znamenal. A Evangeline Lilly v roli Kate ani nezkouší hádat.

Seriál ZtraceniSeriál Ztraceni

"Vážně nemám ponětí. Nic nám neřekli. Budu muset sedět u televize jako každý jiný," tvrdí herečka, o jejíž postavu svádějí boj idoly seriálu, Fox a Josh Holloway.

Ale ani vítěze v milostném trojúhelníku nezná: "Opravdu nevím. Možná si Kate nakonec zvolí oba."


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

RECENZE: Co zbylo z Mužů v černém? Parodie na bondovku a povrchní humor

Záběr ze třetího pokračování Mužů v černém

Jestli Muži v černém 3 příjemně překvapili, pak startovní snímek nové série Muži v černém: Globální hrozba znamená...

V 96 letech zemřel Franco Zeffirelli, režisér nejslavnější verze Romea a Julie

Italský režisér Franco Zeffirelli na tiskové konferenci během Mezinárodního...

Legendární italský režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Režisér a bývalý senátor se proslavil zejména...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz