Soud Bohdalová vs. Vetchý: Nejhorší v životě je, když zradí vlastní děti

  14:51aktualizováno  14:51
Městský soud v pražské Slezské ulici pracoval i v neděli. Pod taktovkou filmařů tu stanuli proti sobě matka a syn, Jiřina Bohdalová a Ondřej Vetchý. Autorský film Zdeňka Zelenky Každý milion dobrý uvede ČT v květnu 2016 k hereččiným pětaosmdesátinám.

Jak se u filmu stává, začínalo se koncem, hned v první den natáčení přišlo na řadu finále. V soudní síni se potkali všichni klíčoví aktéři, vesměs herecká esa: Bohdalová coby miliardářka, jež náhle rozdává rodinný majetek, Vetchý jako její syn, který ji chce pod tlakem své manželky čili Tatiany Vilhelmové zbavit svéprávnosti, Zdeněk Piškula v roli vnuka staré dámy, Jitka Smutná hrající její služebnou.

A také právní zástupci matky a syna, Viktor Preiss versus Jaromír Dulava, kterým coby soudkyně udílí slovo Martina Preissová. „Ač to nebývá zvykem, pozvala jsem svědky,“ zahajuje líčení před kamerou.

Bohdalová v psychiatrické léčebně

Velkou roli dostane k pětaosmdesátinám

Jiřina Bohdalová v sérii Ach, ty vraždy! (díl Archiv Felixe Burgeta)

„Je to klasická justiční bitva, vrcholná desetiminutová scéna, v níž se lámou charaktery, protože jde o miliardy,“ shrnul první záběry Zelenka, který projekt míní jako dárek Bohdalové k jubileu. „Někdo by čekal komedii, ale tohle je skutečné drama, kde může ukázat celou škálu svého hereckého výrazu, třebaže prvky humoru také obsahuje,“ dodává režisér, podle něhož je klíčová jedna věta hrdinky – Nejhorší v životě je, když tě zradí vlastní děti.

„Ale já ji zradím v roli syna už podruhé a poprvé jsem byl větší padouch, měl jsem mocenské ambice, kdežto teď jsem spíše ve vleku,“ směje se Vetchý. S Bohdalovou si vybavili, že spolu hráli už v televizním cyklu z 90. let Z hříček o královnách, v epizodě Císařovna na chvíli – útržek pruský. „Tehdy se její postava po smrti krále stala vládkyní jen na pár hodin, s vědomím, že ráno přijdu s vojáky já coby vládychtivý syn,“ vzpomínal Vetchý.

Ještě rohy a máme čerta

Když nastupuje před soud, aby ve vypjatém monologu vysvětlil, proč chce omezit matčina práva k nakládání s majetkem, Bohdalová ho napjatě sleduje. „Je to jeden z herců mého srdce, opravdový, ať dává najevo vztek, bolest, jakoukoli emoci,“ chválí Vetchého. Také se scénářem, na jehož úpravách se podílela, je Bohdalová spokojena: „Je to lidský příběh, jaký se v dnešní době, kdy vládnou peníze, může klidně stát. Svět, v němž se všechno přepočítává, může narušit rodinné vztahy; pak jde o to, zda k sobě hrdinové znovu najdou cestu – zvláště když na to už nemají příliš mnoho času,“ naznačuje herečka.

Fotogalerie

Mezitím si Zelenka ověřuje u odborníků, jestli musí advokáti při každém svém projevu povstat, a pokud ano, co to bude znamenat pro kameramana Martina Šece.

Maskérka zase bojuje s účesem Ondřeje Vetchého; nakonec si herec prohrábne vlasy sám s výsledkem, jenž vyvolá veselé poznámky jeho kolegů: „Ještě rohy a máme čerta.“

Ale před ostrou klapkou se soudní síň ztiší, soudkyně se ptá syna miliardářky, kdy se poprvé rozhodl omezit práva své matky, a Vetchý startuje svůj velký monolog. Jak darovala vzácného veterána, jak následovaly další a další milodary, jak mu „nedokázala a nechtěla vysvětlit, proč proboha, proč to vlastně dělá“. A jak si položil otázku, co by na to asi řekl jeho otec, který rodinné impérium „budoval takřka dvacet let s takovou intenzitou, že zemřel na infarkt“. Načež soud ujistí, že „nerad vytahuje rodinné záležitosti a nemá žádné postranní úmysly, pouze chce zachovat to, na čem tak záleželo milovanému otci“.

A co milovaná matka? Proč vlastně začala ve stáří konat dobro, musí zůstat pro diváky tajemstvím, Zelenka jen napoví, že se dostane do blázince a složitě prokazuje svou příčetnost. „Naším tématem je hledání osobní svobody – a paradox, že když se svobodného jednání odvážíte, můžete svou svobodu ztratit,“ napovídá Zelenka.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

VIDEO: Ford v Ferrari. Hvězdní herci si zopakují závod Le Mans '66

Trailer k filmu Le Mans ‘66

V roce 1966 se na slavném závodním okruhu střetly dvě automobilové společnosti: Ferrari a Ford. Jak Američan a Brit...

VIDEO: Festival Ji.hlava slibuje velkou přehlídku erotiky v dokumentu

Velká přehlídka erotiky v dokumentu 2

Nesoutěžní součástí 23. mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná 24.–29. října, je velkou...

Rebecca Fergusonová: Jemná drsňačka ze severu, co se prosadila v Hollywoodu

Švédská herečka Rebecca Fergusonová při představení filmu Mission: Impossible -...

Kdyby chtěla, mohla by být s trochou štěstí další velkou akční hvězdou. Raději ale na plátně zkouší i jiné věci....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz