Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

CO (NE)VIDĚT PO VARECH, den 7: Japonci se umějí rozvádět, Španělé by neublížili mouše

  11:05
Čtvrtek na karlovarském festivalu potvrdil vysokou kvalitu hlavní soutěže, zejména filmů o temných stránkách rodinných vztahů. Přibyl k nim důstojný zástupce z Japonska. Experimentální snímky z vedlejších sekcí tolik nenadchly. iDNES.cz přináší každodenní tipy z programu pro návštěvníky přehlídky i pro ty, jimž promítané filmy zkříží cestu v průběhu roku.
Snímek z filmu Lidé v zimním spánku (5. července 2024)

Snímek z filmu Lidé v zimním spánku (5. července 2024) | foto: Katalog filmů KVIFF 2024

Zákoutí lásky: Vztahový masakr motorovou pilou

Momoko by pro pírko přes plot skočila. Pečuje o dům, o manžela, o tchýni, dokonce jí vynáší odpadky, ale sama se nedočká zrnka vřelosti. Celou první půli japonského filmu Zákoutí lásky sledujeme typické žehrání na nevděčnost ženského údělu, velikou výčitku každému, kdo někdy nebyl svým ženám dostatečně vděčný. Ale je tomu v případě Momoko opravdu tak? Proč si tedy nakládá další a další úkoly? Proč tak usilovně i sama před sebou předstírá, že je všechno v ažúru, když jí manžel doma ani pořádně neodpoví na pozdrav? Proč pořád něco vaří, když to nikdo nejí?

Úkrok stranou nakonec udělá právě manžel. Rázem je z ženské oběti chladnokrevná manipulátorka, která si jde celé roky za svým hlava nehlava. Nebo neplatí ani to? Je to pro změnu jenom pohled muže a jeho věčně loajální matky? Civilní, až strohý snímek režiséra Yukihira Morigakiho, v němž se nemluví zbytečně, měl ve čtvrtek ve Varech světovou premiéru. Soutěží o Křišťálový glóbus a potvrzuje vysokou kvalitu letošní hlavní soutěže.

Zákoutí lásky

Japonsko, 2024, režie Yukihiro Morigaki

Další projekce ve Varech: pátek, sobota 2x

Hodnocení: 75 %

Tvůrcům se daří udržovat a vršit napětí s pouhými čtyřmi postavami, na malém prostoru dvou propojených domků. Domácnost manželů má symbolicky projít rekonstrukcí, věci se dají do pohybu, když Momoko koupí motorovou pilu a začne odkrývat, co kdysi zatloukla pod dřevěnou podlahu i ve své minulosti.

Právě v ženině závěrečném řádění, kdy zbytečně zapochybujete o jejím duševním zdraví, je snímek poměrně nevyrovnaný. „Tlačit na motorovou pilu“ vlastně ani nebylo třeba. Příběhu i dojmu z něho by prospělo, kdyby skončil o deset minut dřív.

Cabo Negro: Čekání na zamilovaného Godota

Žádný filmový festival se neobejde bez plnotučného LGBT snímku. Marocké Cabo Negro, jež mělo ve čtvrtek světovou premiéru v soutěži Proxima, je právě takový případ. Zatímco na Západě přestala být menšinová sexuální orientace sama o sobě problémem k řešení zhruba před deseti lety, na plátnech tuto tématiku udržují zejména příběhy z Východu.

CO (NE)VIDĚT PO VARECH, den 6: Soutěž má favorita, mimořádný asijský film o šermu

V marockém filmu přijíždějí dívka a chlapec do honosné vily v mořském letovisku. Ona nechala doma přítelkyni, o jejíž oddanosti pochybuje, on bohatého milence, který má brzy přijet a nájem vily zaplatit. Na mecenáše se bohužel čeká déle než na Godota, dvojici docházejí peníze, naštěstí v okolí neexistuje muž, který by nebyl ochoten zaplatit za jejich těla, za to mladíkovo především. Vilou a okolím kromě nich defilují místní postavičky včetně afrických migrantů čekajících na transport do Evropy.

Cabo Negro

Maroko, Francie, 2024, režie Abdellah Taïa

Další projekce ve Varech: pátek, sobota 2x

Hodnocení: 35 %

Dům je otevřený všem, jediný, kdo družnému létu nepřeje, je jeho vlastník, který by rád dostal od divokých podnájemníků zaplaceno. Film je podobenstvím, jehož význam mohu diváci okrývat s různou měrou a dobírat se odlišných výkladů. Shoda nejspíš bude na tom, že zobrazuje rozviklanost a obtížnou zařaditelnost soudobých vztahů.

Má dívka svou přítelkyni jistou? Může chlapec ještě počítat s mužem, který jim měl vilu pronajmout na celý měsíc, ale patrně vůbec nedorazí? Podobné starosti si do domu přinášejí i jejich hosté a mezi záběry rezonuje jedno veliké volání po přijetí. Završí je scéna, kdy celé osazenstvo na zahradě večeří, někdo jí ze společné mísy lžicí, jiný podle zvyku rukama. Snímek se nebude líbit divákům očekávajícím děj, sympatických 76 minut však rychle uteče, na letní obrázky se příjemně kouká a přemýšlet, co chtěl kterou scénou tvůrce říci, je v tomto případě docela zábavné.

Lidé v zimním spánku: Zvířata neutrpěla, ale co diváci?

Co uděláte, máte-li vynikající námět a chuť natočit o něm umělecký, imaginativní film? Své téma můžete trpělivě promýšlet, anebo nahradit instantním pseudofilozofováním. Španělský snímek Lidé v zimním spánku, promítaný již na Berlinale, bůhvíproč vsadil právě na povrchnost a na slova. Jeho motiv zní přitom téměř nejzajímavěji z celého festivalového programu: odehrává se ve světě, kde lidé během zimy hibernují stejně jako zvířata.

Malý chlapec vyleze z nory dřív, když ještě leží sníh, a matka se ho vydá hledat. Tehdy se má začít odvíjet obrazotvorná odysea o nejhlubších základech života, vztahu člověka k přírodě a jeho jednotě se zvířaty. Tematika je to téměř nevyčerpatelná. Proč se vlastně jeden z druhů úzkonosé opice (člověk) odděluje od ostatních, když s nimi má tolik společného?

OBRAZEM: Čtvrtek ve Varech? Brühl ovládl Velký sál, Trojan Městské divadlo

Režisérka Anna Cornudella Castro měla k dispozici jen skromný rozpočet, a tak natáčela především krávy a slepice. A protože to nejspíš nestačilo, na plátno přivedla zástupce lidí, kteří do mikrofonu spustili vcelku otřepané slovní projevy o mateřství, všehomíru a „jiných dimenzích“. I o té hibernaci se nakonec dozvíme z vyprávění, a to bez podrobností.

Lidé v zimním spánku

Španělsko, 2024, režie Anna Cornudella Castro

Další projekce ve Varech: sobota

Hodnocení: 15 %

Protagonistka se podstatnou část času mazlí se slepicí, sexualita je naznačena klišoidním záběrem na dva po sobě lezoucí hlemýždě a prostřihem na skrumáž lidských těl. Nejenže se příliš nedostavuje ona slibovaná imaginace, záběry jsou vesměs zemité jako nedělní procházka lesem, ale vkrádá se místo ní myšlenka: není menší hřích nic nenatočit, než promarnit tak geniální téma? Bylo by možné od režisérky nápad koupit a zpracovat ho ještě jednou? Film vrcholí titulkem přes celé plátno, upozorňujícím, že tvůrci neublížili žádnému zvířeti. Otázka je, zda se to dá říci i o lidech v kinosále.

Autor:

Herectví je sport. Smysl pro tumor nastavil laťku vysoko, říká Filip Březina

  • Nejčtenější

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46 let.

11. července 2024  8:05

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Festival Pohoda ukončili, při bouři se zřítil velký stan. Zranili se i Češi

Organizátoři slovenského hudebního festivalu Pohoda po páteční silné bouři předčasně ukončili letošní ročník. Oznámili to na sociálních sítích. Silný vichr provázející bouřku shodil jeden z velkých...

12. července 2024  22:17,  aktualizováno  13.7 17:44

Ubližovala jsem a chci, aby dcera film viděla, říká autorka Zápisníku alkoholičky

Premium

Autorka úspěšných knih Zápisník alkoholičky i Zápisník abstinentky Michaela Duffková už několik let abstinuje a pomáhá závislým na legálních drogách, podobně jako byla v době rodičovského volna tři a...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Homer to předpověděl před 28 lety. Cypress Hill si zahráli s londýnskými symfoniky

Seriál The Simpsons to předpověděl už před 28 lety a ve středu se to stalo realitou. Hip-hopové uskupení Cypress Hill spojilo síly a vystoupilo na jednom koncertě spolu s Londýnským symfonickým...

12. července 2024  11:33

RECENZE: Nejchytřejší člověk, až trochu monstrum. Maniac přináší příběh vědce

Benjamína Labatuta známe v Česku dobře nejpozději od předloňska, kdy mu tady vyšel román Strašlivá závrať. Labatut, ročník 1980, je původem z Nizozemska, pár let jako děcko pobyl v Argentině – a pár...

17. července 2024  16:55

VIDEO: Hezké společné mlčení. V tom je Kaiser výjimečný, liboval si Kozub

Symbolicky na netradičním zeleném koberci odehrála se v úterý večer premiéra očekávaného snímku Zahradníkův rok. Ve filmu Jiřího Havelky se vedle ústřední role pro Oldřicha Kaisera objevili i jeho...

17. července 2024  15:21

Royal Classical Ballet přiveze v prosinci do Hradce Králové Louskáčka

Divadlo Royal Classical Ballet se vrací do České republiky s nejznámějším vánočním baletem Louskáček. Všichni milovníci baletu, tance a klasické hudby se mohou těšit na nezapomenutelné vystoupení,...

17. července 2024  13:27

Stárnoucí detektiv musí v novém seriálu třeba i vypátrat mešní víno

Soukromý detektiv Staňa dokáže vypátrat lecjakou nekalost. Aniž by si mohl opatřit otisky prstů nebo pozvat svědky na výslech, musí si poradit i s takovými případy, jako je třeba ukradené mešní víno....

17. července 2024  12:17

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...