Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

CO (NE)VIDĚT PO VARECH, den 8: Téměř dokonalý thriller a meditace nad kamením

  11:43
Nechtěné děti, utlačovaní otroci, padající domy. Karlovarský festival uvedl filmy s významnými společenskými dilematy. iDNES.cz přináší každodenní tipy z programu pro návštěvníky přehlídky i pro ty, jimž promítané snímky zkříží cestu v průběhu roku.
Snímek z filmu Dívka s jehlicí. (6. července 2024)

Snímek z filmu Dívka s jehlicí. (6. července 2024) | foto: Katalog filmů KVIFF 2024

Dívka s jehlicí: Tolik hrůzy, až přestává děsit

Formálně téměř dokonalý je dánsko-polský thriller Dívka s jehlicí. I proto patří k filmům, které vzbudily ve Varech největší pozornost. Mladou Karolinu, která se po první světové válce v Kodani ocitne v nouzi, sledujeme čelit nechtěnému těhotenství ve stísněných černobílých záběrech, s mistrným svícením a zvukem. Otěhotněla s mužem, pro kterého není dost nóbl, krátce nato se z války vrací zvířecky zohavený manžel.

Patrně není třeba zmiňovat, k čemu Karolina použije titulní jehlici. Jenže snadná řešení na dvouhodinový příběh nevydají, a tak se ženě dostane pomoci z ještě horší strany. V první půli napětí houstne tak, že nejenom na festivalu v Cannes, kde film vybrali do hlavní soutěže, ale i v Karlových Varech ze sálu odváděli diváky, jimž se neudělalo dobře.

VE VARU S MIRKOU: Trojan zaspal, Vetchý prohrál a třetí Anděl Páně

Jenže pak přijde půle druhá. A kouzlo se s vršením dalších a dalších pohrom ztrácí. Tvůrci jako by se nechali vlastními thrillerovými nápady unést a začali je ze země vydupávat i tam, kde se to moc nehodí. Trýznivých situací je najednou tak moc, že se vás přestanou dotýkat. Spíše se začnete až trochu rouhavě bavit nad představou, co přijde v příští minutě.

Dívka s jehlicí

Dánsko, Polsko, Švédsko, 2024, režie Magnus von Horn

Hodnocení: 70 %

Má-li například Karolína poprvé uvidět tvář zohaveného manžela bez masky, nestane se to doma, ale v cirkusovém šapitó, kam ji úplnou náhodou přivede plakát z vývěsky. Má-li od své mecenášky dostat jako protislužbu nějaký úkol, není to nic jiného než perverzně kojit šestileté dítě. Druhá půle příběhu jako by se odehrávala na bizarním divadle, od něhož diváka odděluje stupínek nebo dokonce sotva průhledná opona. Film ztratí tempo, napětí povolí i přes vršící se hrůzy a vše dobije kázavý, doslovný závěr. Naděje na dokonalý thriller zase pro jednou pohasne.

Banzo: Bezútěšný ostrov jako z počítačové hry

Na „ostrov, kde se necítí nikdo dobře“, zavedl festivalové diváky film Banzo, portugalský zástupce v soutěži o Křišťálový glóbus. Africkou plantáž, kde otroci před sto lety přestávali jíst a bez zřejmé diagnózy umírali, si prohlíží mimořádně důkladně a pomalu. Mladý lékař Alfonso se vylodí, aby přišel chorobě na kloub. Už od prvních kroků tuší, že bude nějak souviset se steskem po domově, což se samozřejmě potvrdí, ač i část otrokářů věří, že jim dělníci otiskli prst do pracovní smlouvy dobrovolně.

Snímek je mimořádně výtvarně zdařilý, nápaditě pracuje nejenom s tropickou krajinou, ale i s nuancemi v barvách pleti pracovníků a těch, kteří si obsah smluv diktují. Otroci splývají s prostředím v lese i v potemnělých domech, bílí tyrani z něho vystupují jako nadlidé, aniž si uvědomují, co tmavším mužům, ženám i dětem provádějí.

OBRAZEM: Pátek ve Varech? Owen diskutoval v lázních, Mádl dostal cenu

Divák naopak nezůstane informací ušetřen. Režisérka a scénáristka Margarida Cardoso ho v dialozích zahltí takovým množstvím historických a geografických údajů, že z toho udělá hlavní slabinu filmu. Málokdo přichází do kina s notýskem na poznámky (beztak by na něj neviděl), spíše očekává příběh, který je v tomto případě velmi rozvolněný a schází mu směr i tempo.

Banzo

Portugalsko, Francie, Nizozemsko, 2024, režie Margarida Cardoso

Další projekce ve Varech: sobota 2x

Hodnocení: 60 %

Alfonso prochází ostrovem téměř jako postava z počítačové hry s otevřeným světem, jednotlivým situacím čelí víceméně náhodně. Spíše než zajímavé interakce přicházejí další fakta a životní moudra, až se zdá, že se lidé ve filmu navzájem vůbec neposlouchají, jenom se potřebují vypovídat a dokázat, že scénáristka provedla důkladnou rešerši. Umělecký film nutně nevyžaduje strukturovaný děj, ale pátrání lékaře po příčinách záhadné nemoci, si o něj vysloveně říká. Pokud schází, filmových 127 minut se jeví jako věčnost, takže i divák si nakonec může připadat jako zotročený na bezútěšném ostrově.

Architekton: Na počátku byl kámen a bude i na konci

Budují si dnešní lidé instantní světy, které je nepřežijí? Proč to dělají? Je to přece kámen, nikoliv beton, co dává světu strukturu a hranice. Kamenné hory ho tvarují jako stěny, domy z kamene stojí i po stovkách let. Ruský režisér Victor Kossakovsky, žijící v Německu, vzbudil na letošním Berlinale pozornost s dokumentem o kameni.

PRVNÍ DOJMY: Tolik lásky! Přitom o ní Od marca do mája nepadne slovo

Není to film popisný ani naučný, ale meditativní, s minimem slov a tvrzení. Ve Varech se promítal v sekci Horizonty a festivalový program naštěstí předem upozorňoval na to, že nepůjde o dynamickou podívanou. I přes svou uměleckou povahu je film velmi důkladně promyšlen, včetně toho, že vysvětlující komentář záměrně přichází až v samotném závěru. Pravda, některé diváky tím může otrávit. Pokud si včas neuvědomíte, že se úvodní panelové sídliště mění v prach sutin právě proto, že se o kámen ani neotřelo, bude vám i onen meditativní rozměr snímku zčásti unikat.

Architekton

Německo, Francie, USA

Hodnocení: 70 %

Dost možná se budete i nudit. Závěrečné vysvětlení, jež má povahu rozhovoru režiséra s architektem, je stručné, minimalistické a nechává prostor pro další otázky. Záběry na „věčné“ stavby, zejména dvě tisíciletí staré zbytky chrámů v Baalbeku, jsou prokládány scénami, v nichž italský architekt Michele De Lucchi na vlastní zahradě pokládá kameny tak, že od pozemku oddělí uzavřený kruh.

Když si v závěru filmu všimneme, jak pár kamenů po několika týdnech vtipně změnilo vzhled i atmosféru zahrady, možná teprve tehdy nám dojde, na co jsme se onu hodinu a půl dívali. Zatímco mnoha festivalovým filmům by neuškodilo posledních patnáct minut ustřihnout, u Architektonu se naopak vyplatí si na závěrečnou čtvrthodinku počkat. I přes nejistotu, na co se to vlastně celou dobu díváme.

Autor:

Herectví je sport. Smysl pro tumor nastavil laťku vysoko, říká Filip Březina

  • Nejčtenější

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46 let.

11. července 2024  8:05

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Festival Pohoda ukončili, při bouři se zřítil velký stan. Zranili se i Češi

Organizátoři slovenského hudebního festivalu Pohoda po páteční silné bouři předčasně ukončili letošní ročník. Oznámili to na sociálních sítích. Silný vichr provázející bouřku shodil jeden z velkých...

12. července 2024  22:17,  aktualizováno  13.7 17:44

Ubližovala jsem a chci, aby dcera film viděla, říká autorka Zápisníku alkoholičky

Premium

Autorka úspěšných knih Zápisník alkoholičky i Zápisník abstinentky Michaela Duffková už několik let abstinuje a pomáhá závislým na legálních drogách, podobně jako byla v době rodičovského volna tři a...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Homer to předpověděl před 28 lety. Cypress Hill si zahráli s londýnskými symfoniky

Seriál The Simpsons to předpověděl už před 28 lety a ve středu se to stalo realitou. Hip-hopové uskupení Cypress Hill spojilo síly a vystoupilo na jednom koncertě spolu s Londýnským symfonickým...

12. července 2024  11:33

RECENZE: Nejchytřejší člověk, až trochu monstrum. Maniac přináší příběh vědce

Benjamína Labatuta známe v Česku dobře nejpozději od předloňska, kdy mu tady vyšel román Strašlivá závrať. Labatut, ročník 1980, je původem z Nizozemska, pár let jako děcko pobyl v Argentině – a pár...

17. července 2024  16:55

VIDEO: Hezké společné mlčení. V tom je Kaiser výjimečný, liboval si Kozub

Symbolicky na netradičním zeleném koberci odehrála se v úterý večer premiéra očekávaného snímku Zahradníkův rok. Ve filmu Jiřího Havelky se vedle ústřední role pro Oldřicha Kaisera objevili i jeho...

17. července 2024  15:21

Royal Classical Ballet přiveze v prosinci do Hradce Králové Louskáčka

Divadlo Royal Classical Ballet se vrací do České republiky s nejznámějším vánočním baletem Louskáček. Všichni milovníci baletu, tance a klasické hudby se mohou těšit na nezapomenutelné vystoupení,...

17. července 2024  13:27

Stárnoucí detektiv musí v novém seriálu třeba i vypátrat mešní víno

Soukromý detektiv Staňa dokáže vypátrat lecjakou nekalost. Aniž by si mohl opatřit otisky prstů nebo pozvat svědky na výslech, musí si poradit i s takovými případy, jako je třeba ukradené mešní víno....

17. července 2024  12:17

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...