Festival ve Varech otevře „letňák“ a kromě filmů nabídne i Bregoviče

  12:49aktualizováno  14:23
Zástupci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary seznámili novináře s novinkami 46. ročníku, který se koná od 1. do 9. července. Hlavní z nich je otevření letního kina, v jehož prostorách se má kromě promítání uskutečnit i koncert balkánského hudebníka Gorana Bregoviče.

Goran Bregović | foto: Archiv Luka Praha

Po letech chátrání letního kina se novému vedení města Karlovy Vary podařilo dohodnout jeho zprovoznění. "Máme předběžnou představu, že by se v jeho prostorách mohly promítat vždy ještě téhož večera i zahajovací a zakončovací film, na něž se běžní diváci nedostanou," uvedl prezident festivalu Jiří Bartoška.

Úpravami prochází i promítací prostory hotelu Thermal. Letos by tak mělo dojít například na výměnu sedadel v Malém sále, kde se tak diváci dočkají  stejného komfortu, jaký mají v sále Velkém.

MFF KV 2010 - Křišťálový glóbus
MFF KV 2009 - předprodej lístků
Marek Eben a Jiří Bartoška

Ke Karlovým Varům už neodmyslitelně patří tváře Jiřího Bartošky a Marka Ebena (vpravo), ale také prestižní cena Křišťálový glóbus a fronty na lístky.

Při příležitosti 46. ročníku MFF bude poprvé do Karlových Varů přivezen Magic Mirrors – replika francouzského secesního stanu z roku 1900 vyrobeného pouze ze dřeva. Prostor bude fungovat na nábřeží Jana Palacha jako klidná zóna určená pro diskuse, obědy, večeře i večerní zábavu. Stan se vystavuje i na dalších  prestižních evropských akcích, k vidění byl například na Berlinale.

Ceny beze změny

Podle Bartošky se letošní rozpočet festivalu nemění a činí 135 milionů korun. "Z toho stát přispívá třiceti miliony, Karlovy Vary osmi miliony a kraj třemi miliony korun. Jde o účelové dotace v celkové výši 41 milionů korun. Zbytek nám poskytují naši partneři," řekl s tím, že změn nedoznají ani ceny vstupenek.

Z filmu Mefisto

Z filmu Mefisto Istvána Szába, který bude předsedat karlovarské porotě.

"Takzvaný Festival Pass získají zájemci opět po tisícikoruně na celou dobu konání přehlídky, studenti zaplatí 700 korun," řekl k tomu výkonný ředitel Kryštof Mucha.

Umělecký ředitel festivalu Karel Och pak připomněl, že prezidentem mezinárodní poroty bude maďarský filmař světové pověsti István Szabó, držitel Oscara za snímek Mefisto. Jedna z tematických retrospektiv bude věnována pozoruhodným snímkům mladých řeckých filmařů, které v posledních pěti letech zaznamenaly úspěch na mnoha festivalech.

MFF KV - ředitel Kryštof Mucha

Ředitel MFF KV Kryštof Mucha

"Program soutěžních sekcí včetně českých zástupců zveřejníme na druhé tiskové konferenci v polovině června," řekl. Informace o novinkách přináší už nyní oficiální festivalové stránky www.kviff.com.

Jako každoročně dá karlovarský festival prostor k prezentaci neziskovým organizacím. Letos se oficiálními partnery staly nadace Pomozte dětem, Nadace Taťány Kuchařové – Krása pomoci a Amnesty International ČR.

To nejlepší z domácí hudební scény představí skupina ČEZ na jednodenním hudebním festivalu Eebergy Fest, na který budou mít akreditovaní diváci vstup zdarma. K doprovodným akcím karlovarského MFF letos patří i projekt nazvaný Done in 60 second, soutěž pro aktivní filmové nadšence, jimž se podaří vtěsnat jejich oblíbený snímek do 60 vteřin.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

VIDEO: Musíš být vdaná, nebo bohatá, radí Streepová Malým ženám

Hrdinky filmu Malé ženy

Meryl Streepová jako jejich teta, Saoirse Ronanová, Emma Watsonová, Florence Pughová a Elize Scanlenová coby sestry,...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

VIDEO: V druhé sérii Temného Kraje potká Vaculík po letech Hrubešovou

Ukázka ze seriálu Temný kraj

Před třiceti lety spolu točili film Oznamuje se láskám vašim, nyní se Lukáš Vaculík a Markéta Hrubešová potkají znovu v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz