Julianne Moore a její manžel, režisér a scenárista Bart Freundlich (vpravo) na karlovarském letišti. (27. června 2019) | foto: ČTK

Karlovarský festival vede od největších hvězd po nejmenší broučky

  • 1
Zelenooká rusovláska Julianne Moore, matka dvou dětí a držitelka Oscara proslulá hereckým darem i smyslem pro humor, převezme v pátek večer v Karlových Varech první z cen festivalu.

Kolem červeného koberce se v podvečer čekají davy, na úvod 54. ročníku totiž hvězda dorazí i s manželem, režisérem Bartem Freundlichem, a s kolegou Billym Crudupem, partnerem z úvodního filmu Po svatbě. Na iDNES.cz najdete přímý přenos z příjezdu hostů.

Fotogalerie

O víkendu se do Varů po dvou letech vrátí Casey Affleck, jehož novinku Světlo mého života doprovodí i herečka Anna Pniowsky, a při zakončení příští sobotu dostanou čestné ceny jak herečka Patricia Clarksonová, tak kameraman Vladimír Smutný.

Alespoň nepřímo si mohou diváci připomenout jiného z minulých hostů, Willem Dafoe totiž září v titulní roli snímku Abela Ferrary Tommaso, jenž spadá do bohaté kolekce osmi děl z Itálie.

Slovensko má v hlavní soutěži příběh Budiž světlo, v sekci Na východ od Západu Hluché dny a v rámci projektu Návrat k pramenům připomene Případ Barnabáš Kos. Představí však také první ukázky romantické vánoční komedie Šťastný nový rok, v níž vedle Táni Pauhofové či Emílie Vášáryové hraje i festivalový prezident Jiří Bartoška.

Samozřejmě lázeňská půda patří také hostitelské zemi, která sice do hlavní soutěže letos nepronikla, nicméně předvede výběr aktuálních titulů za účasti osobností. Už v pátek odstartuje herečka Jiřina Bohdalová, jíž patří premiérová festivalová znělka, sled akcí v Domě ČT.

Tady dostanou prostor pro setkání s diváky mimo jiné tvůrci obou velkých portrétních dokumentů, Forman vs Forman a Jiří Suchý – Lehce s životem se prát. Nebo Staříků, ve kterých se Ladislav Mrkvička sešel s Jiřím Schmitzerem, jenž se ve Varech předvede i jako muzikant.

Prezentovat se budou rovněž dokončované celovečerní filmy Nabarvené práče, Pražské orgie či Hodinářův učeň s pohádkovou rolí Viktora Preisse. Anna Geislerová a Marek Majeský, manželský pár z filmu o vězeňské vzpouře Amnestie, zase přiveze videoklip k nové verzi písně Karla Kryla Pasážová revolta, kterou se symfoniky nazpívali David Koller a Richard Müller.

Předpremiérový program myslí i na fanoušky opery či sportu, první si mohou vybrat dokument Pavarotti, druzí snímek Diego Maradona. A nadšenci, na které by snad vstupenky nezbyly, mají ještě jednu šanci ve stylu honby za pokladem. Tým innogy schová v prostoru mezi hotely Thermal a Pupp každý den pět krabiček se samolepkou broučka, zveřejní souřadnice míst a nálezci pak obdrží po dvou vstupenkách na večerní promítání.