Končím s nekonečnými seriály. Nestojí mi to za to, řekl Halbich Za scénou

  16:56aktualizováno  14. března 12:58
Herce Kamila Halbicha si diváci pamatují ze seriálů Chlapci a chlapi nebo Modrý kód. Přesto se už bezmála třicet let intenzivně věnuje divadlu. Z tohoto prostředí je i nový seriál Za oponou, který bude od 17. března vysílat iDNES kino. „Má určitý odstup, je dělaný s nadsázkou,“ řekl v pořadu Za scénou.

V seriálu Za oponou ztvárnil postavu Jana Augusty, který řídí zapadlé divadlo Blancharde. Jeho uměleckou činnost i celý soubor naruší příchod nového šéfa divadla v podání Hynka Čermáka.

Kamil Halbich dlouhodobě působí ve Švandově divadle, už několik let je však na volné noze. „Byl jsem zvyklý plnit příkazy, teď si o všem musím rozhodovat sám - vybírat si, čekat na nabídky, omlouvat se a odmítat,“ vysvětluje.

Díky zájezdovým představením se také několikrát do měsíce podívá za hranice Prahy. Kromě letních amfiteátrů si vyzkoušel společně se Simonou Stašovou i hraní na golfovém hřišti. Reakce publika se podle Halbicha v různých koutech republiky liší, není to však jen o místě. Některé diváky například vyrušují vulgarismy.

Fotogalerie

„Byl jsem u toho, když z druhé řady vstali manželé a ostentativně odešli. Není to úplně příjemné. Čekal bych, že lidé ví, na co jdou,“ vzpomíná na jedno z uvedení hry Brýle Eltona Johna ve Švandově divadle.

Ačkoliv sám Halbich v divadelní praxi nikdy nemusel řešit střet umění a byznysu či zábavy, jeho postava se s tímto problémem v seriálu Za oponou potýká velmi důvěrně. „Kompromis je vždy nutný. Není dobré hrát pro patnáct lidí a říkat si, že mě ten zbytek nechápe. To je pro mě pseudoumění. Nešel jsem k divadlu, abych hrál pro patnáct lidí, baví mě zpětná reakce a když je vyprodáno, jsem méně nervózní,“ popisuje.

Kamil Halbich pochází z Liberce a pro divadelní profesi se nadchnul už na gymnáziu. Na DAMU jej přijali napoprvé a mezi jeho kantory patřili Daniela Kolářová nebo František Němec. „Daniela Kolářová ve mně zanechala velkou hereckou rýhu,” říká. Právě ona byla podle Halbicha jednou z mála, která začínající herce upozornila, že by si měli pečlivě vybírat role,“ popisuje.

Za scénou

Za scénou je diskusní pořad, který vzniká ve spolupráci iDNES.tv, kulturní rubriky iDNES.cz a MF DNES. Divákům nabízí zajímavé hosty ze světa filmu, hudby nebo literatury (archiv pořadu najdete zde). Moderuje Monika Zavřelová.

Herec a dabér Kamil Halbich v kulturním magazínu Za scénou na iDNES.tv

K seriálu Chlapci a chlapi Halbicha přivedla touha objevit se co nejdříve před kamerou. „Já jsem to tehdy celé podcenil, až na druhém místě bylo, co je to za látku. To byla moje hloupost,“ vysvětluje.

„To účinkování bylo absurdní. Někdo nám nadával, že jsme prorežimní seriál a my tou dobou zase chodili na vojenskou katedru, kde nám lampasáci nadávali za to, že jsme v televizi ukázali šikanu. Byla to zvláštní doba a ještě že je pryč,“ dodává.

V současné chvíli se Kamil Halbich rozhodl dál odmítat role v nekonečných televizních seriálech. „Je to trochu extrém. Neodsuzuji, kdo to dělá, ale já už do toho nepůjdu. Neumím se rychloučit text. Jsou to pro mě velké nervy,“ přiznává.

„Přistihl jsem se, že už nehraju a odříkávám text. Nestojí mi to za to,“ říká.

Autor:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Nejradši mám střeva, říká Pavlátová. Pitvá se animovaný pohled burkou

Z příprav filmu Moje slunce Maad

Za Repete má Zlatého medvěda z Berlinale, za Řeči, řeči, řeči... oscarovou nominaci, s Tramvají vyhrála v Annecy. Po...

Akční hrdina John Wick 3 porazil v kinech pokémony i Avengers

Z filmu John Wick 3

Keanu Reeves, Halle Berryová a jejich vynalézavé bojové pomůcky včetně psů si došli o víkendu v českých kinech pro...

DO KINA: Týden plný hvězd. Banderas, Efron a Will Smith jako džin

Will Smith ve filmu Aladin

Čtyři z pěti premiér týdne hýří hollywoodskými jmény. K poctám míří Bolest a sláva, kde v režii Pedra Almodóvara hraje...

Najdete na iDNES.cz