Končím s nekonečnými seriály. Nestojí mi to za to, řekl Halbich Za scénou

  16:56aktualizováno  14. března 12:58
Herce Kamila Halbicha si diváci pamatují ze seriálů Chlapci a chlapi nebo Modrý kód. Přesto se už bezmála třicet let intenzivně věnuje divadlu. Z tohoto prostředí je i nový seriál Za oponou, který bude od 17. března vysílat iDNES kino. „Má určitý odstup, je dělaný s nadsázkou,“ řekl v pořadu Za scénou.

V seriálu Za oponou ztvárnil postavu Jana Augusty, který řídí zapadlé divadlo Blancharde. Jeho uměleckou činnost i celý soubor naruší příchod nového šéfa divadla v podání Hynka Čermáka.

Kamil Halbich dlouhodobě působí ve Švandově divadle, už několik let je však na volné noze. „Byl jsem zvyklý plnit příkazy, teď si o všem musím rozhodovat sám - vybírat si, čekat na nabídky, omlouvat se a odmítat,“ vysvětluje.

Díky zájezdovým představením se také několikrát do měsíce podívá za hranice Prahy. Kromě letních amfiteátrů si vyzkoušel společně se Simonou Stašovou i hraní na golfovém hřišti. Reakce publika se podle Halbicha v různých koutech republiky liší, není to však jen o místě. Některé diváky například vyrušují vulgarismy.

Fotogalerie

„Byl jsem u toho, když z druhé řady vstali manželé a ostentativně odešli. Není to úplně příjemné. Čekal bych, že lidé ví, na co jdou,“ vzpomíná na jedno z uvedení hry Brýle Eltona Johna ve Švandově divadle.

Ačkoliv sám Halbich v divadelní praxi nikdy nemusel řešit střet umění a byznysu či zábavy, jeho postava se s tímto problémem v seriálu Za oponou potýká velmi důvěrně. „Kompromis je vždy nutný. Není dobré hrát pro patnáct lidí a říkat si, že mě ten zbytek nechápe. To je pro mě pseudoumění. Nešel jsem k divadlu, abych hrál pro patnáct lidí, baví mě zpětná reakce a když je vyprodáno, jsem méně nervózní,“ popisuje.

Kamil Halbich pochází z Liberce a pro divadelní profesi se nadchnul už na gymnáziu. Na DAMU jej přijali napoprvé a mezi jeho kantory patřili Daniela Kolářová nebo František Němec. „Daniela Kolářová ve mně zanechala velkou hereckou rýhu,” říká. Právě ona byla podle Halbicha jednou z mála, která začínající herce upozornila, že by si měli pečlivě vybírat role,“ popisuje.

Za scénou

Za scénou je diskusní pořad, který vzniká ve spolupráci iDNES.tv, kulturní rubriky iDNES.cz a MF DNES. Divákům nabízí zajímavé hosty ze světa filmu, hudby nebo literatury (archiv pořadu najdete zde). Moderuje Monika Zavřelová.

Herec a dabér Kamil Halbich v kulturním magazínu Za scénou.

K seriálu Chlapci a chlapi Halbicha přivedla touha objevit se co nejdříve před kamerou. „Já jsem to tehdy celé podcenil, až na druhém místě bylo, co je to za látku. To byla moje hloupost,“ vysvětluje.

„To účinkování bylo absurdní. Někdo nám nadával, že jsme prorežimní seriál a my tou dobou zase chodili na vojenskou katedru, kde nám lampasáci nadávali za to, že jsme v televizi ukázali šikanu. Byla to zvláštní doba a ještě že je pryč,“ dodává.

V současné chvíli se Kamil Halbich rozhodl dál odmítat role v nekonečných televizních seriálech. „Je to trochu extrém. Neodsuzuji, kdo to dělá, ale já už do toho nepůjdu. Neumím se rychloučit text. Jsou to pro mě velké nervy,“ přiznává.

„Přistihl jsem se, že už nehraju a odříkávám text. Nestojí mi to za to,“ říká.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

RECENZE: To mi podrž předkus. Atrakcím Kouzelného parku chybí jen smích

Z filmu Kouzelný park

Na animované filmy se u nás prostě chodí, ať jde o průkopnické práce Pixaru, sériové hity typu Jak vycvičit draka, nebo...

VIDEO: Woody, máme problém, hlásí film Toy Story 4: Příběh hraček

Toy Story 4: Příběh hraček

V premiérové ukázce snímku filmu Toy Story 4: Příběh hraček, který do kin přijde osmého srpna, se představuje nový...

DO KINA: Clint Eastwood v Pašerákovi narazí třikrát na češtinu

Clint Eastwood ve filmu Pašerák

Ze čtyř novinek týdne jsou hned dvě domácího původu, navíc i francouzský přírodní dokument mluví česky hlasem Marka...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO SPECIALISTA PROVOZU

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz