Kajínka na premiéru jeho filmu nepustíme, vzkazuje ředitel věznice

  16:51aktualizováno  16:51
Premiéra filmu Petra Jákla Kajínek se uskuteční 4. srpna ve Slovanském domě v Praze. Filmaři chtěli, aby se promítání snímku inspirovaného příběhem Jiřího Kajínka odsouzeného k doživotnímu vězení za dvojnásobnou vraždu zúčastnil také sám odsouzenec. Podle vedení věznice je však jeho účast vyloučena.

Z filmu Kajínek | foto: HCE

Ředitel karvinské věznice Ján Lázar řekl, že žádost o propuštění Kajínka na promítání premiéry filmu v každém případě zamítne. "Tomu určitě nevyhovím, to už můžu říct dopředu. Samozřejmě je to z bezpečnostních důvodů," uvedl Lázar.

Filmaři se mohou se svou žádostí ještě obrátit na generálního ředitele Vězeňské služby ČR nebo ministra spravedlnosti. Kajínek v roce 2000 uprchl z přísně střežené vězeňské pevnosti Mírov, tehdy se stal nejhledanějším člověkem v zemi. Pět týdnů, kdy unikal policii, je dodnes zahaleno tajemstvím.

Jiří Kajínek u soudu v PlzniZ filmu Kajínek (Konstantin Lavroněnko)

Film s využitím umělecké licence zobrazí pohled tvůrců na to, jak se celý případ mohl podle dostupných informací odehrát. Připravovali ho pět let. Titulní postavu ztvárnil ruský herec Konstantin Lavroněnko, držitel herecké ceny z festivalu v Cannes, který se také zúčastní premiéry. Obhájkyni hraje Tatiana Vilhelmová (rozhovor s ní a skutečnou obhájkyní Slámovou ZDE).

V dalších rolích se představí polská herecká hvězda Boguslaw Linda (Je třeba zabít Sekala), Michal Dlouhý, německý herec s mnoha hollywoodskými rolemi na kontě Werner Daehn (Valkýra, Speed Racer, xXx, Nepřítel před branami), Václav Noid Bárta a německý herec Ken Duken, který se objevil ve filmu Quentina Tarantina Hanebný pancharti.

Rozhovor s režisérem Petrem Jáklem

Ve snímku se objeví také nedávno zesnulý Vladimír Dlouhý; postsynchrony natáčel jen několik týdnů před svou smrtí (vzpomínka Petra Jákla a dalších ZDE)

Problémy těsně před premiérou

Scenárista Marek Dobeš prostudoval soudní spisy a své informace konzultoval s novináři Josefem Klímou a Jankem Kroupou, který podle něj tvrdí, že za každým větším zločinem v téhle zemi je policie. Jiří Kajínek byl odsouzen k doživotnímu vězení za dvojnásobnou vraždu a pokus o vraždu. Svou vinu za tyto činy nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti.

Režisér Petr Jákl a Václav Noid Bárta (vlevo) u ukázek z filmu Kajínek

Díky mediálnímu zájmu se v případu objevila řada nesrovnalostí, později i nové svědecké výpovědi. Tři ministři spravedlnosti podali stížnost na chyby při vyšetřování. Kajínek žádá o obnovení procesu, zatímco jiní svědkové ho obviňují z manipulace veřejným míněním a ze zastrašování.

Do kin snímek vstoupí 5. srpna ve čtyřiceti kopiích, dalších deset bude digitálních. Dokončovací práce se neobešly bez dramatické situace; režisér Jákl musel v sobotu po konečných úpravách filmu vyhledat lékařskou pomoc.

"Odvezli ho do nemocnice s akutním zánětem slepého střeva," řekl mluvčí štábu Radek Auer. "Odoperovali mu to, takže (před premiérou) bude určitě v pořádku," dodal.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

PRVNÍ DOJMY: Pevné zadečky, měkčí mozky. Romantická komedie Přes prsty

Denisa Nesvačilová a Petra Hřebíčková ve filmu Přes prsty

Úsměvná romance ze světa sportu Přes prsty zjevně vznikla ze dvou důvodů. Aby přinesla pěkný pohled na pevné zadečky...

Držím se vlastního plánu, komentoval George Martin konec Hry o trůny

Spisovatel George R. R. Martin

Spisovatel George R.R. Martin se drží svého původního plánu, jak uzavře svou knižní ságu Píseň ledu a ohně, podle níž...

Advantage Consulting, s.r.o.
BENEFITNÍ SPECIALISTA

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz