Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. ledna 2022 Slavomír

Kajínka jste ukradli, do kin nesmí, dozvěděli se tvůrci před premiérou

  1:04
Film Kajínek budí rozruch od prvního dne existence, teď však k tradičním výtkám na téma hrdina-zločinec přibylo i nařčení z plagiátorství. Stáhněte Kajínka z kin, vyzývá režisér Ivan Fíla tvůrce s tím, že v jejich filmu odhalil část svého scénáře. Ti to ale odmítají: Nic jsme neukradli, promítat se bude!

Vše odstartoval e-mail Ivana Fíly adresovaný distributorům a producentům filmu Kajínek, v němž jeho tvůrce obvinil z krádeže konkrétních scén a dialogů. Ti však jakákoli obvinění považují za nesmysl: I kdyby nic jiného, výsledek ještě nikdo veřejně neviděl, a Fíla tak logicky nemá z čeho vycházet.

Fakta versus rozzlobený režisér

Navíc disponují argumenty v podobě oficiálně průkazných dokumentů: posudkem scénáře, který dokazuje, že konečný scénář filmu Kajínek není plagiát, a také smlouvou s Jiřím Kajínkem o poskytnutí jeho jména a příběhu za účelem natočení celovečerního filmu. Ivan Fíla se přesto zlobí.

"Na internetu se objevila verze filmu Kajínek. Jedná-li se o distribuční verzi vaší společnosti, vyzývám vás, aby z ní byly odstraněny veškeré části scén a dialogů, které tvůrci ukradli z mého scénáře PRINCIP K," napsal zástupcům snímku. Ti odpověděli jasně.

Fakta: dopis Ivana Fíly

Režisér Ivan Fíla

Vážený pane Konyukove,

na internetu se objevila verze filmu KAJÍNEK. Jedná-li se o distribuční verzi Vaší společnosti HCE, kterou budete promítat na novinářské projekci 28.7. 2010 ve Slovanském domě, vyzývám Vás, aby z této verze byly odstraněny veškeré části scén a dialogů, které tvůrci ukradli z mého scénáře PRINCIP K. Scénář máte v příloze, takže můžete porovnat. Požádal jsem svého právního zástupce pana Petra Ostrouchova, aby případně zastavil distribuci Vašeho filmu soudní cestou a podal žalobu na producenty filmu.

Ivan Fíla

"Důvod pro zásahy do konečné podoby filmu nebo pro pozastavení jeho distribuce neexistuje. Snaha pana Fíly napadnout distribuci filmu je jen důsledkem osobní ukřivděnosti, že jeho scénář nedošel zfilmování. Jde o dětinskou snahu uškodit. Možná je jen snahou zviditelnit se v masmédiích a parazitovat na náročném projektu, který jde po šesti letech příprav do kin, " praví se v oficiálním vyjádření společností HCE a J.B.J. FILM, respektive Igora Konyukova a producenta Petra Jákla staršího.

"Počkám si na novinářskou projekci a uvidím, jakou verzi filmu budou nakonec prezentovat. To, že vykrádají části mého scénaře, jsem věděl už od natáčení. Podstatné ale je, co se objeví v distribuční verzi," říká na to Fíla, kterého nejvíc proslavil film Lea s Lenkou Vlasákovou v hlavní roli.

Čí je scénář?

Ten k obvinění zaslanému e-mailem z Los Angeles přiložil i kopii svého scénáře "pro srovnání". Marek Dobeš - autor textu, podle něhož současný film vznikl, to ovšem považuje za zbytečné.

"Ve scénáři není ani slovo, na něž by neměl Petr Jákl práva. Vím to, vykoupil je ode mne," komentuje Fílovo tvrzení. Režisér Petr Jákl navíc dodává, že aktuální verzi filmu nemůže Fíla napadat, protože se ještě nikde veřejně neobjevila.

"Postrádá to jakýkoliv smysl, (Fíla) film nemohl vidět, a nemůže tedy posoudit ani konečný scénář nebo režii. Převzít jeho vizi filmu by navíc bylo nemožné, protože ta se neustále měnila dle jeho nálad a vlastně ani neexistovala," dodává režisér.

Fíla nám vyhlásil válku

Problém je, že jde o tvrzení proti tvrzení, a ta se, jak známo, těžce vyvracejí. Minimálně v jednom se však obě strany shodnou: vzájemná spolupráce skončila v roce 2007.

Z natáčení filmu Kajínek - režisér Petr JáklZ filmu Kajínek (Konstantin Lavroněnko)

"Ivan Fíla vstoupil do projektu ještě před rokem 2007 a na základě scénáře Marka Dobeše začal připravovat film. Scénář zcela přepsal, bylo mu za něj dokonce zaplaceno, ale když se přepis Ivana Fíly vymknul našim představám a když Ivan Fíla odmítl zapracovat naše připomínky, spolupráci jsme ukončili," říká Petr Jákl starší s tím, že to také zřejmě bude hlavní kámen úrazu.

"Od okamžiku našeho profesního a tvůrčího rozchodu nám Ivan Fíla napsal neuvěřitelné množství výhrůžných e-mailů, kde nám buď doslova 'vyhlašuje válku' nebo se naopak chce vrátit jako režisér a nabízí nám spolupráci a zakopání válečné sekery. Patrně vždy podle jeho aktuální nálady. Psal nejenom nám, ale i všem našim partnerům, novinářům a dalším lidem od filmu," podotýká Petr Jákl starší s tím, že pokud má někdo důvod soudit se o autorská práva ke kajínkovskému tématu, pak jsou to rozhodně spíš oni, než Ivan Fíla.

Odpověď distributora

MFFKV 2010 - režisér Petr Jákl a Václav Noid Bárta představili v Karlových Varech ukázku z filmu KajínekVážený pane Fílo,

pevně věřím, že současně s e-mailovým dopisem adresovaným mně, jste na Vámi objevenou verzi filmu Kajínek na internetu upozornil i Českou protipirátskou unii. Jsme si nicméně jisti, že v současné době se na internetu pirátská kopie filmu Kajínek nenachází. Z toho vyplývá, že jste ji ani nemohl shlédnout a Vaše obvinění je pouhá fabulace. Podle Vaší smlouvy s J.B.J. Film z roku 2007 jste psal svůj scénář na zakázku pro společnost J.B.J. Film a za svou práci jste dostal odměnu. Váš scénář se společnost J.B.J. Film rozhodla nerealizovat a realizoval se scénář Marka Dobeše a Petra Jákla, na který byl Ministerstvem kultury České republiky vypracován posudek porovnávající tento konečný scénář filmu Kajínek s Váším scénářem. Posudek potvrzuje, že se nejedná o plagiát. S tímto závěrem se ztotožňujeme i my jako distributor a spoluproducent filmu a podle našeho názoru tedy neexistuje důvod, proč bychom měli do současné a zároveň konečné verze filmu zasahovat. Stejně tak neexistuje důvod pro pozastavení distribuce filmu.

Igor Konyukov

"Jeho scénář Princip K. byl napsán na naši zakázku na základě scénáře Kajínek scenáristy Marka Dobeše a dle platné smlouvy ho Ivan Fíla nesmí použít. Přesto se ho rozhodl sám zfilmovat. Podali jsme proto na něj žalobu, ale vzhledem k tomu, že zůstalo jen u slibů a snů, stáhli jsme ji a bereme věc jako uzavřenou," říká kategoricky.

Jákl je diletant

S tím ale Fíla nesouhlasí. "Kauza Kajínek je veřejný případ a práva na ni nikdo vlastnit nemůže. Už vůbec pak ne v pojetí mého scénáře, který jde po hloubkové společenské podstatě a ne po laciné akčnosti tak, jak ji prezentují Jáklové," říká tvůrce, který neváhá zpochybňovat ani uměleckou kvalitu díla Petra Jákla jako filmaře.

"Mám schovanou verzi scénáře, kterou Petr Jákl kdysi napsal se svým otcem a která byla tak diletantská, že jsem ji po patnácti stránkách přestal číst," podotýká.

Jak celý spor skončí a zda bude mít soudní dohru, zatím nikdo netuší. Fíla předal celou věc svému právníkovi Petru Ostrouchovi, Petr Jákl a spol zase věří, že je vše právně v pořádku a z Fílovy strany jde pouze o snahu "přiživit" se na rozruchu kolem blížící se premiéry Kajínka.

"Náš film jde právě do kin a nepřekvapuje nás, že tuto skutečnost využil Ivan Fíla pro své zviditelnění a další nesmyslný a bezdůvodný útok na něj. Pokud by opravdu našel film Kajínek zavěšený protiprávně na internetu, měl by upozornit Českou protipirátskou unii, a nikoli vyhrožovat distributorovi. Film Kajínek žádné části Fílova scénáře neobsahuje a ani nikdy neobsahoval. Tímto Ivana Fílu vyzýváme, aby nešířil poplašné zprávy, které se nezakládají na pravdě," vzkazují. A zvou diváky do kin.

Premiéra se koná 5. srpna.

  • Nejčtenější

Zemřela Hana Horká, sólová zpěvačka folkové kapely Asonance

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance. Zprávu o jejím úmrtí na svých webových stránkách potvrdila...

Kuřimská kauza se dočkala zfilmování. Síbrt a Omerzu s ní míří na Berlinale

Připravovaný seriál založený na českém kriminálním případu, takzvané Kuřimské kauze, byl vybrán do programu světového...

Po nehodě na lyžích zemřel herec Gaspard Ulliel. Bylo mu 37 let

Ve věku 37 let zemřel po nehodě na lyžích francouzský herec Gaspard Ulliel. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním...

RECENZE: Ze tří čtvrtin revoluce, ze čtvrtiny sex, ale hlavně plakát

Německý snímek Je suis Karl, který vstupuje do kin, zahrnuje Karlův most, české herečky a tak úpornou propagandu ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Umřel mi můj bůh. Zpověď Bělova syna tvoří vrchol Polosvěta

Hraný seriál Devadesátky se povedl, avšak možná ještě zajímavější je jeho doprovodný dokumentární cyklus Polosvět....

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

RECENZE: Jak rozdělit tři páry do tří vil, poradí Srdce na dlani

Na předchozí romantickou komedii Martina Horského Ženy v běhu přišlo půldruhého milionu diváků, na něž cílí i jeho...

Středoškoláci, matky i novinářky jsou hrdiny internetových seriálů ČT

Česká televize představila projekty, které připravila pro své internetové vysílání. Patří k nim hraný seriál ze střední...

VIDEO: Nalíčili mi oči a dali podprsenku, líčí Langmajer vznik komedie

„Snažil jsem se tak nějak po svém vypořádat s holkou ve mně,“ shrnuje Jiří Langmajer svou roli v komedii Po čem muži...

Zemřel herec Jiří Plachý mladší. Jeho hlasem mluvil Jean Reno i Spock

Ve čtvrtek zemřel herec Jiří Plachý mladší, bylo mu 75 let. V Divadle na Vinohradech působil více než padesát let....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...