Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. května 2020 Vilém

Kajínka jste ukradli, do kin nesmí, dozvěděli se tvůrci před premiérou

  1:04aktualizováno  1:04
Film Kajínek budí rozruch od prvního dne existence, teď však k tradičním výtkám na téma hrdina-zločinec přibylo i nařčení z plagiátorství. Stáhněte Kajínka z kin, vyzývá režisér Ivan Fíla tvůrce s tím, že v jejich filmu odhalil část svého scénáře. Ti to ale odmítají: Nic jsme neukradli, promítat se bude!

Vše odstartoval e-mail Ivana Fíly adresovaný distributorům a producentům filmu Kajínek, v němž jeho tvůrce obvinil z krádeže konkrétních scén a dialogů. Ti však jakákoli obvinění považují za nesmysl: I kdyby nic jiného, výsledek ještě nikdo veřejně neviděl, a Fíla tak logicky nemá z čeho vycházet.

Fakta versus rozzlobený režisér

Navíc disponují argumenty v podobě oficiálně průkazných dokumentů: posudkem scénáře, který dokazuje, že konečný scénář filmu Kajínek není plagiát, a také smlouvou s Jiřím Kajínkem o poskytnutí jeho jména a příběhu za účelem natočení celovečerního filmu. Ivan Fíla se přesto zlobí.

"Na internetu se objevila verze filmu Kajínek. Jedná-li se o distribuční verzi vaší společnosti, vyzývám vás, aby z ní byly odstraněny veškeré části scén a dialogů, které tvůrci ukradli z mého scénáře PRINCIP K," napsal zástupcům snímku. Ti odpověděli jasně.

Fakta: dopis Ivana Fíly

Režisér Ivan Fíla

Vážený pane Konyukove,

na internetu se objevila verze filmu KAJÍNEK. Jedná-li se o distribuční verzi Vaší společnosti HCE, kterou budete promítat na novinářské projekci 28.7. 2010 ve Slovanském domě, vyzývám Vás, aby z této verze byly odstraněny veškeré části scén a dialogů, které tvůrci ukradli z mého scénáře PRINCIP K. Scénář máte v příloze, takže můžete porovnat. Požádal jsem svého právního zástupce pana Petra Ostrouchova, aby případně zastavil distribuci Vašeho filmu soudní cestou a podal žalobu na producenty filmu.

Ivan Fíla

"Důvod pro zásahy do konečné podoby filmu nebo pro pozastavení jeho distribuce neexistuje. Snaha pana Fíly napadnout distribuci filmu je jen důsledkem osobní ukřivděnosti, že jeho scénář nedošel zfilmování. Jde o dětinskou snahu uškodit. Možná je jen snahou zviditelnit se v masmédiích a parazitovat na náročném projektu, který jde po šesti letech příprav do kin, " praví se v oficiálním vyjádření společností HCE a J.B.J. FILM, respektive Igora Konyukova a producenta Petra Jákla staršího.

"Počkám si na novinářskou projekci a uvidím, jakou verzi filmu budou nakonec prezentovat. To, že vykrádají části mého scénaře, jsem věděl už od natáčení. Podstatné ale je, co se objeví v distribuční verzi," říká na to Fíla, kterého nejvíc proslavil film Lea s Lenkou Vlasákovou v hlavní roli.

Čí je scénář?

Ten k obvinění zaslanému e-mailem z Los Angeles přiložil i kopii svého scénáře "pro srovnání". Marek Dobeš - autor textu, podle něhož současný film vznikl, to ovšem považuje za zbytečné.

"Ve scénáři není ani slovo, na něž by neměl Petr Jákl práva. Vím to, vykoupil je ode mne," komentuje Fílovo tvrzení. Režisér Petr Jákl navíc dodává, že aktuální verzi filmu nemůže Fíla napadat, protože se ještě nikde veřejně neobjevila.

"Postrádá to jakýkoliv smysl, (Fíla) film nemohl vidět, a nemůže tedy posoudit ani konečný scénář nebo režii. Převzít jeho vizi filmu by navíc bylo nemožné, protože ta se neustále měnila dle jeho nálad a vlastně ani neexistovala," dodává režisér.

Fíla nám vyhlásil válku

Problém je, že jde o tvrzení proti tvrzení, a ta se, jak známo, těžce vyvracejí. Minimálně v jednom se však obě strany shodnou: vzájemná spolupráce skončila v roce 2007.

Z natáčení filmu Kajínek - režisér Petr JáklZ filmu Kajínek (Konstantin Lavroněnko)

"Ivan Fíla vstoupil do projektu ještě před rokem 2007 a na základě scénáře Marka Dobeše začal připravovat film. Scénář zcela přepsal, bylo mu za něj dokonce zaplaceno, ale když se přepis Ivana Fíly vymknul našim představám a když Ivan Fíla odmítl zapracovat naše připomínky, spolupráci jsme ukončili," říká Petr Jákl starší s tím, že to také zřejmě bude hlavní kámen úrazu.

"Od okamžiku našeho profesního a tvůrčího rozchodu nám Ivan Fíla napsal neuvěřitelné množství výhrůžných e-mailů, kde nám buď doslova 'vyhlašuje válku' nebo se naopak chce vrátit jako režisér a nabízí nám spolupráci a zakopání válečné sekery. Patrně vždy podle jeho aktuální nálady. Psal nejenom nám, ale i všem našim partnerům, novinářům a dalším lidem od filmu," podotýká Petr Jákl starší s tím, že pokud má někdo důvod soudit se o autorská práva ke kajínkovskému tématu, pak jsou to rozhodně spíš oni, než Ivan Fíla.

Odpověď distributora

MFFKV 2010 - režisér Petr Jákl a Václav Noid Bárta představili v Karlových Varech ukázku z filmu KajínekVážený pane Fílo,

pevně věřím, že současně s e-mailovým dopisem adresovaným mně, jste na Vámi objevenou verzi filmu Kajínek na internetu upozornil i Českou protipirátskou unii. Jsme si nicméně jisti, že v současné době se na internetu pirátská kopie filmu Kajínek nenachází. Z toho vyplývá, že jste ji ani nemohl shlédnout a Vaše obvinění je pouhá fabulace. Podle Vaší smlouvy s J.B.J. Film z roku 2007 jste psal svůj scénář na zakázku pro společnost J.B.J. Film a za svou práci jste dostal odměnu. Váš scénář se společnost J.B.J. Film rozhodla nerealizovat a realizoval se scénář Marka Dobeše a Petra Jákla, na který byl Ministerstvem kultury České republiky vypracován posudek porovnávající tento konečný scénář filmu Kajínek s Váším scénářem. Posudek potvrzuje, že se nejedná o plagiát. S tímto závěrem se ztotožňujeme i my jako distributor a spoluproducent filmu a podle našeho názoru tedy neexistuje důvod, proč bychom měli do současné a zároveň konečné verze filmu zasahovat. Stejně tak neexistuje důvod pro pozastavení distribuce filmu.

Igor Konyukov

"Jeho scénář Princip K. byl napsán na naši zakázku na základě scénáře Kajínek scenáristy Marka Dobeše a dle platné smlouvy ho Ivan Fíla nesmí použít. Přesto se ho rozhodl sám zfilmovat. Podali jsme proto na něj žalobu, ale vzhledem k tomu, že zůstalo jen u slibů a snů, stáhli jsme ji a bereme věc jako uzavřenou," říká kategoricky.

Jákl je diletant

S tím ale Fíla nesouhlasí. "Kauza Kajínek je veřejný případ a práva na ni nikdo vlastnit nemůže. Už vůbec pak ne v pojetí mého scénáře, který jde po hloubkové společenské podstatě a ne po laciné akčnosti tak, jak ji prezentují Jáklové," říká tvůrce, který neváhá zpochybňovat ani uměleckou kvalitu díla Petra Jákla jako filmaře.

"Mám schovanou verzi scénáře, kterou Petr Jákl kdysi napsal se svým otcem a která byla tak diletantská, že jsem ji po patnácti stránkách přestal číst," podotýká.

Jak celý spor skončí a zda bude mít soudní dohru, zatím nikdo netuší. Fíla předal celou věc svému právníkovi Petru Ostrouchovi, Petr Jákl a spol zase věří, že je vše právně v pořádku a z Fílovy strany jde pouze o snahu "přiživit" se na rozruchu kolem blížící se premiéry Kajínka.

"Náš film jde právě do kin a nepřekvapuje nás, že tuto skutečnost využil Ivan Fíla pro své zviditelnění a další nesmyslný a bezdůvodný útok na něj. Pokud by opravdu našel film Kajínek zavěšený protiprávně na internetu, měl by upozornit Českou protipirátskou unii, a nikoli vyhrožovat distributorovi. Film Kajínek žádné části Fílova scénáře neobsahuje a ani nikdy neobsahoval. Tímto Ivana Fílu vyzýváme, aby nešířil poplašné zprávy, které se nezakládají na pravdě," vzkazují. A zvou diváky do kin.

Premiéra se koná 5. srpna.

  • Nejčtenější

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...

Doba velí zachránit jedince za cenu zničení druhu, tvrdí zpěvák Fanánek

Premium „V září 2001, po spadlých věžích v New Yorku, se říkalo, že svět, jak ho známe, už není. Myslím, že to je slabý odvar...

Na vítěze SuperStar už se sází, šance se dávají spíš Slovákům

SuperStar vstupuje v neděli do živých přenosů – ovšem ve zkráceném režimu dvou večerů, bez přítomnosti diváků a za...

KOMENTÁŘ: Našlapané září všechno spasí. Nebo nás naopak skosí

Pokud se covid-19 v létě uchýlí k ledu, dá se předpokládat, že v září půjdou děti do školy a dospělí si budou muset...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Obamová se umí prodat. Můj příběh by byl skvělý start kampaně

Pokud by se Michelle Obamová rozhodla vyslyšet volání demokratické strany a kandidovala po boku Joe Bidena na...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

VIDEO: Tvůrce Temného rytíře poodhalil Tenet, akční sci-fi plnou špionů

John David Washington ztvárnil hlavní postavu v akční sci-fi Tenet, kterou natočil tvůrce Dunkerku či Temného rytíře...

TELEVIZIONÁŘ: Docela jiní Rudí. Oscaroví, skeptičtí a s Janem Třískou

Z totalitního učiva vycházel John Reed jako vzácná výjimka mezi zlotřilými Američany, neboť ocenil velikost ruské...

Forman byl vzorem tvrdého tahu na branku, vzpomíná filmař Kratochvíl

Premium V cyklistickém pelotonu, u labužnického stolu, na filmovém place, ve střižně i v širokém kruhu rodinném představuje...

RECENZE: Slečna Drsňák s manifestem. Filmu Problémissky škodí kázání

Útlá hvězda Keira Knightley, prostředí světové soutěže ženské krásy a navrch skutečný dobový skandál; to se snad nedá...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...