RECENZE: Zakažte mým rodičům plodit děti, vydírá průhledné Kafarnaum

  10:56aktualizováno  10:56
Kafarnaum, podle evangelií působiště Ježíše Krista, je také jméno libanonského filmu, který si z festivalu v Cannes odnesl vedle ceny poroty patnáctiminutové ovace a do našich kin míří s nominací na cizojazyčného Oscara.

Z filmu Kafarnaum | foto: Film Europe

Podle vlastního scénáře v něm režisérka Nadine Labakiová líčí příběh dvanáctiletého chlapce, který zažaluje své rodiče za to, že mu dali život. A v soudní síni se jeho minulé zážitky mění v důkazní materiál.

Zápletka je smyšlená, ale její jednotlivé prvky reálné, tvrdí autorka, která do hlavní role sociální reportáže z chudinských slumů obsadila mladičkého syrského uprchlíka. Nejen Zain Alrafeea, ale všichni dětští hrdinové vtiskují snímku přirozenost, věcnost a čistotu, pro kterou bývá srovnáván s Milionářem z chatrče, ovšem s výrazně vzácnějšími stopami humoru či naděje.

Fotogalerie

Naopak autorka záměrně drásá, rozdírá i vydírá, prakticky jen řetězí a stupňuje úryvky drastické každodennosti rodiny, v níž jedno dítě prodají a hned si udělají další. Šokují nejen činy dospělých, ale zejména samozřejmost, s jakou jsou vykonávány i přijímány. Než chlapec skončí v přecpané kleci zvané vězení pro mladistvé, „protože jsem bodnul toho zkurvysyna“, musí místo vzdělání, po kterém touží, běhat s falešnými recepty do lékárny, vláčet těžké zboží, vypomáhat s pouličním prodejem, tísnit se s hromadou sourozenců v jedné posteli, ale také radit sestře s první menstruací nebo kvůli přivýdělku hlídat batole, jehož matka jednoho dne zmizí.

Právě nečekaně zodpovědný vztah kluka ulice k jeho maličkému svěřenci, kterého za sebou vláčí v hrnci jako v improvizovaném kočárku, patří k nejsilnějším, neboť nejosobnějším motivům, ať kloučka neuměle krmí, přebaluje, uspává, nebo mu pouští televizní grotesky „ukradené“ zrcadlem od sousedů. Beze slov tady Kafarnaum sděluje, kolik nezdolnosti se v dětech skrývá, jak málo jim stačí k radosti a jak bolí, když musí předčasně dospět.

Kafarnaum

Libanon / Francie / USA, 2018, 120 min

Režie: Nadine Labaki

Scénář:

Hrají: Zain Alrafeea, Yordanos Shifera, Boluwatife Treasure Bankole, Kawthar Al Haddad, Fadi Kamel Youssef, Haita Izam, Alaa Chouchnieh, Nadine Labaki

Hodnocení­: 55 %

Nicméně režisérka vrství ránu za ranou tak úporně, až účinek jednak otupuje, jednak zpochybňuje. Zejména pak ve finále, kdy se chlapec z vězení dovolá do živého televizního vysílání, stane se hvězdou sdělením, že chce zažalovat vlastní rodiče, a pak je s nimi konfrontován před soudem, kde vystupuje s bezmála pohádkovou zralostí. „Chci, aby přestali plodit děti, když se o ně neumějí postarat,“ vmete do tváře hrubému otci, jenž od potomků očekává jen bezplatnou pracovní sílu, i své znovu těhotné matce, která zásadně pokuřuje s miminkem v náruči a ve škole vidí pouze sociální opatrovnu, odkud by syn mohl nosit domů jídlo a oblečení.

Z filmu, který neopomene obvinit ani systém bezradný před přílivem ilegálních uprchlíků, prostě čiší propagandistická účelovost. Sice působivá, ale průhledná. Není snazší způsob, jak oslovit festivalové poroty, než namířit víceméně dokumentární kameru na nejzranitelnější hrdiny v nejkřiklavější bezútěšnosti.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky
Premium

Zázrak jménem Forman. Když slavný režisér našel svou vlastní svobodu

Nejúspěšnější český režisér v dosud neviděných záběrech. Dokument Forman vs. Forman z dílny Heleny Třeštíkové přináší...

VIDEO: Iron Man má novou práci. Robert Downey Jr. baví jako Dolittle

Rodinná komedie Dolittle, která do našich kin přijde 16. ledna 2020, přináší moderní verzi klasického příběhu o...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz