Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. října 2021 Šarlota, Zoja, Zoe

Kačer v seriálu milenku nemá, ale...

  13:27
Tomáš Krejčíř hraje v televizním megaseriálu Primy Rodinná pouta hlavního hrdinu Adama. Na konci prvního dílu se od své filmové matky dozvěděl, že Jan Kačer, který hraje jeho otce, má milenku. "Milenku nemá, ale má zajímavé tajemství týkající se intimního života. Víc nesmím...," prozradil herec čtenářům iDNES. Odpovědi Tomáše Krejčíře najdete ZDE.

Na obrazovku televize Prima vstupují Rodinná pouta, romance o sto čtyřech dílech. On je bohatý, ona chudá, případně naopak. Překonají četná protivenství, aby si mohli vyměnit prstýnky?  

To je základ takzvané soap opery, tři čtvrtě století starého severoamerického vynálezu, jehož obměnou se staly jihoamerické telenovely.

Nyní má své odnože v Evropě a dnes už i první zdejší vlaštovku: Prima začíná dvakrát týdně vysílat Rodinná pouta, romantický příběh Adama a Evy české současnosti o 104 dílech. Zatím.
 
Díly jdou do stovek
 
„Jde o klasický seriál,“ tvrdil režisér prvních padesáti epizod Mojmír Kučera. Pojmy soap (mýdlová nebo mydlinková) opera či telenovela totiž nesou hanlivý nádech. Věcně však jen označují jistý žánr, typ levné pohádky pro dospělé, odlišný hlavně počtem pokračování.

Těch má telenovela 80 až 250, soap opera i tisíce. Nyní tedy mají Rodinná pouta se 104 „kousky“ blíže k telenovelám jako Esmeralda, jež se však vyznačují i přepjatějšími city.

ZE SVĚTA LEVNÝCH SNŮ

Evropské soap opery
V Británii se od 70. let vysílá seriál Emerdale, v Nizozemsku letí Goeden Tijden, v Německu verze Gute Zeiten, schlechte Zeiten (Dobré časy, zlé časy). Po maďarské Barátok Kötz přišla polská Na dobre i zle a rumunská Familia.
Tak jde čas
Tento americký cyklus se vysílá od roku 1965. Představitel jedné z hlavních postav MacDonald Carey hrál doktora Hortona až do smrti, léta tu působí John Aniston, otec Jennifer Anistonové, která je zase hrdinkou seriálu Přátelé.

Obchod a politika
Zatímco princip nekonečného opakování zůstal zachován, do rodinných a citových témat soap oper se časem vloudilTak vznikly mýdlové příběhy s větší sledovaností a vyšším rozpočtem, které se dostaly do vysílání v lepším čase.

Australská novinka
Zlo je vždy potrestáno, dobro odměněno štěstím, láskou a často i blahobytem. Austrálie však přinesla novinku - zápletka vybírá absurdní situace a hrdinové se chovají výstředně. Jiná odnož, doku soap čili dokument, sleduje s kamerou běžné lidi.

Vítězná Esmeralda
Telenovelám v Česku vládla Esmeralda s dvoumilionovým publikem. Následovaly Kassandra, Samantha, Divoký anděl... Přesto jsou nejoblíbenější v zemích původu: celé Mexiko žilo zprávou, že tamní fotbalista má hrát v seriálu Žiji pro Elenu. i „mužský svět“ politiky a obchodu, třeba v Dallasu.

Ale kdyby si diváci vyžádali další řady, mohla by následovat vzor soap oper Báječní a bohatí, kteří přesáhli čtyři tisíce dílů, nebo britské Coronation Street, vysílané více než čtyřicet let.

Český divák se sytil Dallasy, Dynastiemi či příběhem Tak jde čas až po roce 1989. Spojené státy, kde v hlavních večerních časech letí spíše dramatické seriály Pohotovost a 24 hodin či sitcomy v čele s Přáteli, si soap operu zkusily už v 30. letech.

Vznikla jako laciný nosič reklamy: nejprve šlo o sponzorované seriály v novinách, pak v rozhlase a televizi. Slovo soap značí, že zprvu krátké dopolední příběhy zaměřené na hospodyňky platili výrobci pracích prášků, opera vystihuje hudbu i vypjaté „operní“ city.
 
Přesně kdysi popsal soap operu Vladimír Železný: „Průměrně mívá 1000-1400 pokračování. Jestli divák skončí třístým dílem nebo vidí všechny, nemá význam, děj bývá řídký. Může kdykoli přejít do jiné série, ale nerad - trvá, než si zvykne na nový příběh.“
 
Hrdiny soap oper provází spousta výrobních „kuchařek“ i studií. Odborníci rozlišují čtyři stálé typy: vlídně zvídavé postarší opory rodu, kariéristy, romantiky a zloduchy obou pohlaví.

Nebo dámy dělí na záhadné bytosti, moderní ženy, intrikánky, popelky, hospodyňky... Rozvětvené rodiny bojují o majetek, moc, partnery i děti. Žijí v odlišných podmínkách a zahrnují několik generací podle hesla „každý divák si najde svého hrdinu“.
 
Rodinná pouta recept přesně splňují. Adam se vrací domů letadlem z Londýna, do vedení zámožné rodinné firmy a do luxusní vily, kde sídlí též přepracovaný otec, starostlivá matka, ctižádostivá sestra kující pikle, její muž-lékař věčně na nočních službách a další členové klanu včetně dětí.

Eva přijíždí vlakem, nevzali ji na medicínu, doma ji čeká ovdovělá matka šetřící každý haléř, starý lékař coby moudrý rádce, nejistá práce ve školce a trhlý přítel mířící do Peru.
Rozdílné světy Adama a Evy se protnou náhodou ve druhém dílu, kdy krásná chudá neznámá půjčí bohatému fešákovi zvyklému na platební karty čtyřiatřicet korun českých...
 
Šťastný konec podmínkou
 
Proč diváci tyto příběhy milují? Hrdinka telenovely Rosalinda Thalia Mirandová míní: „Život je tvrdý. Žena se vrátí unavená z práce domů, kde ji čeká druhá směna, nezvedené děti, stále týž manžel a starosti. V televizi najde pohádku pro dospělé se šťastným koncem, jakou by chtěla prožít. I dospělí potřebují snít.“

Útěk do mýdlových snů však nevysvětluje posedlost, jež kolem nich občas propuká. Na Madagaskaru musel být kvůli Esmeraldě přeložen začátek ranní mše, v Česku se zpozdilo krmení a dojení dobytka.

V Tanzanii prý pod vlivem jedné soap opery klesla porodnost. Dojemná melodramata totiž dobře prodávají nejen zboží z reklam - čisticí a hygienické potřeby, kosmetiku, věci pro děti, ale také módu a životní styl, ve třetím světě třeba „učí“ ochranu před AIDS, vzdělání, rovnoprávnost.

Kdo ví, třeba i Rodinná pouta jednou v některé rozvojové zemi ukážou, že každá popelka může pomýšlet na medicínu - a milionáře k tomu.

Rodinná pouta aneb bohatí a chudí před pultem

Legenda nelhala, alespoň podle prvních dílů soudě jsou Rodinná pouta soap opera jako bič. Dokonce tak čirá, až budí sympatie. Nezná pokrytectví, na rozdíl od Nemocnice na kraji města po dvaceti letech nepředstírá, že přináší „něco lepšího“, přiznává barvu - a dodržuje pravidla.

Jestliže první díl končí větou „Mám důkaz, že má milenku“, druhý na ni přímo naváže, ne jako v Nemocnici, kde zhroucenou Inu věčně nechávali u ledu.

Od prvních tónů hudby Karla Svobody až k obrázku propletených snubních prstýnků drží Rodinná pouta „mýdlový“ styl věrně, ba v duchu úsloví papežštější než papež sám.

Když bohatí, tak hodně bohatí, když chudí, tak pořádně. To vše v detailu - bohatí snídají v kostýmku, chudí v županu a tlustých ponožkách - i v jazyku. Čeští Ewingovi používají šroubovaně spisovný slovník, byť s úlety jako „počkáme ho“, chodí na squash s Richiem, který má porsche, létají do Dubaje s price listem.

Za narozeniny utratí víc než v Dallasu za ropná pole, černá ovce rodu se potácí kdesi v umělecké bohémě, intrikánka kouří, pije, zahýbá. Jen Adam, zdá se, má ještě čistý štít a nezáludnou duši. I dítě ohlídá.

Kdežto v chudém příbytku vládne ustaraná příchylnost, Eva čte ve školce Popelku, její matka vaří listonošce „kafíčko se slevou tři za cenu dvou“ a rodinný přítel, pohádkový děd s pejskem, kočičkou a rybářským lístkem, dává dívce moudré rady do života.

Přibližné mydlinkové rychloherectví provází zábavný úkaz. Méně totiž ubližuje mladým, zatímco generace odchovaná Stanislavského školou prožívání přehrává až k telenovelám. Omdlévající hrdina Jana Kačera budí místo obav smích. Nejpřirozenější je „sociální střed“ děje, rodinka z bistra v čele s Milenou Steinmasslovou.
 
A láska? Ta teprve rozkvete, přičemž první setkání milenců se odehraje před pultem maloměstského krámku, kde On se zastane ponižovaných a Ona mu oplatí úsměvem a půjčkou. Zdálo by se, že za kratičký okamžik si ta dvě srdéčka řekla víc než jiná za celý život - ale klid, i poté mají před sebou ještě 102 dílů.

Zleva sedící Tomáš Krejčíř, Lenka Termerová, Jan Kačer, Dana Morávková, nahoře Ivana Kučerová-Hrušková a Filip Rubeš hrejí v seriálu Rodinná pouta členy zámožné rodiny Rubešových, která žije v luxusní vile.

Herečka a moderátorka Dana Morávková při natáčení seriálu Rodinná pouta.

Rodinná pouta - Martin Zounar, Dana Morávková a Tomáš Krejčíř.

Herci Klára Jandová a Tomáš Krejčíř při natáčení seriálu Rodinná pouta.

Filip Čáp a Tomáš Krejčíř

Herci Klára Jandová, Zuzana Dřízhalová a Filip Rubeš při natáčení seriálu Rodinná pouta.

Klára Jandová a Tomáš Krejčíř hrají seriálové milence.

Herci při natáčení seriálu Rodinná pouta.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...

Při natáčení filmů vedle kulek zabíjel i vlak či vrtule helikoptéry

Nešťastný výstřel Aleca Baldwina bohužel nebyl jedinou smrtelnou nehodou, kterou skončilo filmové natáčení. Patrně...

PRVNÍ DOJMY: Chtěly jsme se s maminkou raději zabít. Ale nebylo jak

Údaj, že přežila pouhá desetina Židů z tehdejšího Československa, je strašlivý, ale neosobní. Zato líčení, jak vykopal...

Zemřel Gunther z Přátel. Rakovina se mu zhoršila i kvůli pandemii

V 59 letech zemřel James Michael Tyler, který se proslavil jako barman Gunther v seriálu Přátelé. V roce 2018 mu lékaři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Pokrytecká Hra na oliheň. Z kritiky kapitalismu je jeho nejlepší sluha

Hra na oliheň se za měsíc od uvedení na Netflixu stala celosvětovým fenoménem. A jako většina takových fenoménů i ona...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Už nelze čekat, proto film Tady hlídáme my vezou za diváky tvůrci sami

Tak dlouho v přehlceném kalendáři premiér čekali na volné místo, až se tvůrci rozhodli, že rodinnou komedii Tady...

TELEVIZIONÁŘ: Není Ochránce jako Ochránce, natož Leo nebo Jackie Chan

Kdo si chce v neděli dopřát Ochránce, má na výběr rovnou ze tří titulů: na ČT1 s Lukášem Vaculíkem, na Primě s Jasonem...

VIDEO: Oliver Stone dálkově proškolí Jihlavu o smrti J. F. Kennedyho

Mezinárodní festival dokumentů, který v úterý začíná v Jihlavě, přichystal na středeční večer masterclass Olivera...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Mohlo by vás zajímat