Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 28. listopadu 2021 René

Filmem roku je Affleckovo Argo, nejvíc Oscarů má Pí a jeho život

  21:30aktualizováno  25. února 6:12
Přestože nebyl Ben Affleck nominovaný za nejlepší režii, jeho film Argo se stal nejlepším snímkem loňského roku. Thriller podle pravdivého příběhu má ještě cenu za nejlepší adaptovaný scénář a střih. Čtyři sošky, tedy nejvíc proměněných nominací, si odnášejí tvůrci příběhu Pí a jeho život. Mezi herci očekávaně uspěl Daniel Day-Lewis jako Lincoln a Jennifer Lawrence v Terapii láskou.

Jaký byl jubilejní 85. ročník

 • GLOSA: Jak to viděla Mirka Spáčilová
 • OBRAZEM: Polibky i pády galavečera
 • RECENZE: Hodnocení vítězného fimu Argo
 • MÓDA: Šaty sevřely hladovým hvězdám orgány i zdůraznily bradavky

Nakonec slavil Ben Affleck velký triumf, ale dlouhou dobu se zdálo, že lidově řečeno "ostrouhá". Jeho snímek Argo si na první proměněnou nominaci počkal snad půl večera, a to se ještě jednalo "jen" o cenu za střih. Což je na druhou stranu příznačné. Snímek, jehož rovněž akademiky oceněný scénář vznikl na základě novinového článku, byl jednoznačně nejkratší z finalistů. Střihač tak prokázal divákům službu, jaká je v dnešním trendu i tříhodinových opusů nad zlato.

Přestože Affleckovi byla upřena byť i jen nominace v kategorii režie, nakonec se radoval ze sošky nejcennější - za nejlepší film loňského roku. A zisk téhle trofeje staví Argo výš než snímek Pí a jeho život, ač ten si přivlastnil o jednoho Oscara víc. "Získal jsem cenu před patnácti lety, nebo jak je to dlouho. Byl jsem malý kluk, odešel jsem a nevěřil, že se sem vrátím. A teď jsem tady!" prohlásil poté, co poděkoval kolegům, Kanadě a svojí manželce.

Největší slavnost filmu začala v losangelském Dolby Theatre v půl třetí ráno našeho času. Moderátor Seth MacFarlane nikoho nešetřil, dokud se z nebes nesnesl kapitán Kirk, aby zachránil večer. "Z budoucnosti" spustil záznam MacFarlanovy "urážlivé písně" o tom, čí prsa už jsme ve filmech viděli. Leč komik v roli moderátora se nebál, přidal rekapitulaci filmu Let s ponožkovými loutkami a postupně vylepšoval potenciální titulky z následujícího dne.

První Oscar zamířil do Rakouska. "Moje úcta," poklonil se poraženým kolegům Christoph Waltz, oceněný za vedlejší roli ve filmu Nespoutaný Django.

Oscar za rok 2012

 • Nejlepší film: Argo
 • Herečka v hlavní roli: Jennifer Lawrence, Terapie láskou
 • Herečka ve vedlejší roli: Anne Hathawayová, Bídníci
 • Herec v hlavní roli: Daniel Day-Lewis, Lincoln
 • Herec ve vedlejší roli: Christoph Waltz, Nespoutaný Django
 • Režie: Pí a jeho život
 • Adaptovaný scénář: Argo
 • Původní scénář: Nespoutaný Django
 • Střih: Argo
 • Krátký animovaný film: Papíry
 • Celovečerní animovaný film: Rebelka
 • Kamera: Claudio Miranda, Pí a jeho život
 • Zvláštní efekty: Pí a jeho život
 • Kostýmy: Jacqueline Durranová, Anna Karenina
 • Masky: Bídníci
 • Výprava: Lincoln
 • Krátký film: Sophia a Richie, režie Shawn Christensen
 • Krátký dokument: Inocente, režie Sean Fine a Andrea Fine
 • Celovečerní dokument: Pátrání po Sugar Manovi
 • Zahraniční film: Láska, režie Michael Haneke
 • Původní hudba: Pí a jeho život
 • Píseň: Skyfall
 • Mix zvuku: Bídníci
 • Střih zvuku: 30 minut po půlnoci, Skyfall

"Jsem vděčný dr. Kingu Schultzovi a tomu, kdo ho stvořil - Quentinu Tarantinovi," poděkoval režisérovi, díky němuž získal zlatou sošku už za předchozí Hanebné pancharty.

V méně hvězdných kategoriích věnovaných animovaným filmům zvítězily krátké Papíry a celovečerní feministická Rebelka. V širších nominacích krátkých animáků byla i Tramvaj naší Michaely Pavlátové, ale do užšího výběru se neprobojovala.

Ceny za kameru předávalo celé osazenstvo akčních Avengers - jak MacFarlane trefně poznamenal - nejpopulárnějšího filmu, který získal jen jedinou nominaci. Radovat se mohl Claudio Miranda, jenž točil film Pí a jeho život. A akčňáci rovnou přihodili ještě sošku pro nejúspěšnější tvůrce zvláštních efektů, již získali autoři téhož snímku.

Od zchvácených počítačových procesorů zpět k ruční práci. Za kostýmy byla oceněná Jacqueline Durranová za Annu Kareninu, za masky pak dámy pracující pro Bídníky.

Oslavu bondovské padesátky uvedla Berry, Hale Berry. Po trochu neslaném nemastném prostřihu z jednotlivých snímků s agentem 007 přišla a zazpívala Shirley Bassey ústřední skladbu z Goldfingera. Potlesk vestoje si rozhodně zasloužila.

Oscar 2013 - Shirley Bassey

Oscar 2013 - Shirley Bassey

Podle provozu na sociálních sítích se během bloku dokumentů a krátkých filmů začalo hromadně odcházet od televizí. Následně se celkem bez překvapení stala nejlepším neanglicky mluveným filmem Láska Michaela Hanekeho, druhý rakouský film, který kdy získal Oscara.

Nebyli by to Američané, kdyby doprostřed večera nevetkli nějaké parádní muzikálové číslo. Chicago, Dreamgirls a Bídníci. Mimochodem, "neviditelný" orchestr celý večer doprovázel živě - z budovy Capital Records přes ulici.

85. udílení Oscarů

Další poněkud nezáživné kategorie, tentokrát mix a a střih zvuku, ozvláštnili předávající v podobě MacFarlanova Médi a Marka Wahlberga s narážkami na hollywoodské sexuální orgie nebo herce s židovským původem. Za mix jsou oceněni Bídnici a cena za střih putuje ke dvěma filmům - 30 minut po půlnoci a bondovce Skyfall.

Cena za střih míří k Williamu Goldenbergovi, který dokázal Argo, na rozdíl od řady jiných nominovaných snímků, ustříhat na snesitelnou délku.

Nejlepší herečku ve vedlejší roli přišel vyhlásit Christopher Plummer. A už třetí Oscar v pořadí putuje k Bídníkům, respektive konkrétně k Anne Hathawayové.

"Je to pro mě velká čest, děkuju. Musím poděkovat Hughu Jackmanovi, jsi nejlepší!" říkala se slzami na krajíčku. Herci mají privilegium mluvit déle než vítězové technických kategorií, takže jsme se dozvěděli i to, že "nejlepší okamžik mého života byla chvíle, kdy do něj vstoupil můj manžel".

Vzpomínkový blok na zesnulé kolegy uvedl George Clooney. Vkusnou přehlídku fotek, jmen a filmů zakončila Barbra Streisandová. Na Oscarech zpívala po šestatřiceti letech. Píseň z filmu Takoví jsme byli napsal Marvin Hamlisch, jeden z tvůrců, kteří loni zemřeli. Vkusné. Silné. A Streisandové to stále dobře zpívá.

Nejlepší původní hudba. Argo? Asi ještě pořád málo exotické. Anna Karenina? Asi moc historická. Cenu si nakonec odnáší dálkou vonící Pí a jeho život. Před vyhlášením nejlepší písně vystoupila kostýmem a líčením předčasně zestárlá Norah Jones se skladbou z Médi... a pak už si přišla na jeviště pobrečet Adele. Ano, nejlepší hollywoodskou písničkou loňska se stala její skladba z bondovky Skyfall.

Oscar 2013 - Barbra Streisandová

Oscar 2013 - Barbra Streisandová

A už zůstávají jen nejsledovanější kategorie.

Teprve šestatřicetiletý Chris Terrio byl oceněný za adaptovaný scénář k filmu Argo. Inspiroval se novinovým článkem o skutečné záchraně Američanů z revolučního Íránu. A druhé sošky večera se dočkal Nespoutaný Django, tedy jeho režisér a scenárista Quentin Tarantino. "Už jdu, už jdu," přerušil potlesk Tarantino. "Cením si toho, protože letos to byl rok scenáristů," pochválil své soupeře.

Jak by volila MF DNES

 • Nejlepší film: Argo - je prostě nejlepší a nejčistší
 • Herec v hlavní roli: Daniel Day-Lewis, Lincoln - za polidštění amerického politika humorem
 • Herečka v hlavní roli: Emmanuelle Riva, Láska - předvádí studii umírání bez příkras
 • Herec ve vedlejší roli: Christoph Waltz, Nespoutaný Django - bez něho ztrácí film dech
 • Herečka ve vedlejší roli: Anne Hathawayová, Bídníci - za pěvecky i herecky silné sólo
 • Režie: Ang Lee, Pí a jeho život - napětí a poezie uprostřed oceánu

"Děkuji ti, filmový bože!" spustil Ang Lee, jehož snímek Pí a jeho život akademici ocenili za nejlepší režii. Přidal poděkování Tchajwanu, indickému štábu, své ženě i svým agentům.

Cenu pro herečku v hlavní roli přišel předat loňský vítěz z Umělce Jean Dujardin, bohužel bez psa. "Kdybych byl herečkou, byl bych ještě lepší herec," zahájil svou řeč po pozdravu "Bonjour" a jako snad jediný se odchýlil od napsaného scénáře.

Až skoro na závěr se mohli jednou radovat tvůrci Terapie láskou, především oceněná Jennifer Lawrence. Cestou na jeviště bohužel škobrtla na schodech. A jediný, kdo z prvních řad pohotově přiskočil, byl Hugh Jackman.

Souboj herců přišla rozčísnout Meryl Streepová. "V normálním roce by každý z těchto hereckých výkonů byl nejambicióznější. Letos měla Akademie nevděčný úkol vybrat nejlepšího z nejlepších," uvedla přehled ostře sledovaných nominovaných. Nakonec se dočkal Daniel Day-Lewis, jemuž role prezidenta Lincolna vynesla třetího Oscara a potlesk vestoje. Day-Lewis je jediným hercem, který získal tři sošky za hlavní role.

Oscar 2013 - Daniel Day-Lewis

Oscar 2013 - Daniel Day-Lewis

Nominace na nejlepší film uvedl v sále Jack Nicholson a na plátně přímo z Bílého domu Michelle Obamová. A i když by to byla nahrávka na dobrý oslí můstek, kdyby manželka současného prezidenta vyhlásila filmem roku snímek Lincoln, nestalo se tak. Po otevření obálky a obligátním "And the Oscar goes to..." zaznělo jméno Argo.

Předlouhý večer uzavřelo poslední číslo moderátora Setha MacFarlana a mohlo se jít slavit.

 • Nejčtenější

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

Opatření jsou extrémní, je potřeba se jim postavit, řekl Janeček po Slavících

Miliardář a matematik Karel Janeček navrátil po čtyřech letech Českého slavíka na tuzemskou hudební scénu. Mezi...

GLOSA: Slavík 21, pokus o nekorektní úsměv zmrazený antirouškami

Obnovená anketa hudební popularity odvysílaná o páteční noci pod názvem Český slavík 21 vyšla ze stejného principu jako...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nepovedené. Zbytečně shazoval ostatní, říká Mirai Navrátil o Řezníkovi

Skupina Mirai v pátek večer ovládla na Českých slavících kategorii tuzemských kapel. Celkem hudební uskupení okolo...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

 • Další z rubriky

Z deseti novinek kin si čtyři připsala Francie, vrací se Ridley Scott

Váhavou návštěvnost zkusí kina pozvednout várkou deseti premiérových titulů včetně několika animovaných děl a...

RECENZE: Děti jdou Přes hranici. Samy, lhostejno kde. A je to síla

Moje slunce Mad, Myši patří do nebe a teď neméně úctyhodný projekt Přes hranici. Český animovaný film má zkrátka silný...

VIDEO: Úvod z dob, kdy žili jen dinosauři. Je tu Jurský svět: Nadvláda

Pětiminutový prolog k filmu Jurský svět: Nadvláda, který plánuje českou premiéru na 9. červen 2022, natočil sám režisér...

VIDEO: Jen počkej, zajíci! ukázal trailer. S hrůzou jsme čekali, píší noviny

Slavný sovětský animovaný seriál Jen počkej, zajíci! se dočkal nového hávu. Ruské filmové studio Sojuzmultfilm...

Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti
Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti

Nebylo by hezké mít doma někoho, kdo by vám i vašim dětem vyprávěl pohádky? A co takhle Pohádkový medvídek, který zná ty nejlepší příběhy? Zapojte...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Často lidi vykolejíme, přiznávají manželé Černí. Oba nosí dámskou módu

Michaela a Vlastimil Černí se rádi oblékají podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželé...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...