Johnny English znovu zasahuje. Mr. Bean si po letech zahraje na Bonda

  13:57aktualizováno  13:57
V britských kinech ho sice při premiéře porazil komiks Venom, ale to ho nemůže zastavit. Johnny English znovu zasahuje, vzkazuje návrat Rowana Atkinsona do role špiona s povolením vyrábět katastrofy.

Johnny English, britský Švejk ve službách královny, zosobňuje zatím jedinou filmovou trilogii, k níž se představitel titulní role Rowan Atkinson uvolil. I jeho Mr. Bean, třebaže se nyní prohání obrazovkou v animované verzi, se zastavil u dvou celovečerních filmů.

Ovšem tajný agent nasazovaný do akce se skřípěním zubů všech nadřízených teprve ve chvíli, kdy už všichni spolehliví Jamesové Bondové selžou, má tu výhodu, že od Atkinsona vyžaduje menší autorský vklad. Scénář dodal opět William Davies, režii si zkusil tvůrce televizních komedií David Kerr a herec prostě jen novými nápady oživí postavu, kterou hrál poprvé před patnácti a podruhé před sedmi lety.

Od minulých akcí se svět změnil způsobem, jejž naznačuje slogan nového snímku „souboj digitálního génia s analogovým omezencem“. Král počítačových hackerů totiž odhalí identitu všech aktivních agentů britské tajné služby a premiérka, kterou představuje Emma Thompsonová, musí vzít v nouzi zavděk vysloužilcem Johnnym Englishem, který se nyní živí v ústraní jako učitel zeměpisu na soukromé škole v Lincolnshire. Paradoxně jediným, kdo může zachránit svou vlast, se stane totální ignorant veškerého technologického pokroku.

Fotogalerie

Ovšem sám věří, že „digitálního padoucha můžete dopadnout jedině s analogovým přístupem“. Navíc po minulé pauze dostane znovu k ruce věrného asistenta v podání Bena Millera, jenž zpravidla uklízí trosky po šéfových zbrklých eskapádách, a společně se vydají po zlosynově stopě na Azurové pobřeží.

Zcela stylově držela špionážní komedie po celé natáčení v tajnosti účast Emmy Thompsonové; že tu ceněná hvězda hraje, a to dokonce předsedkyni vlády, zjistili diváci teprve z první zveřejněné ukázky. Ostatně i Atkinson má solidní špionskou průpravu, ještě před sérií Johnnyho Englishe si zahrál Nigela Small-Fawcetta, místního pomocníka agenta 007 na Bahamách, v bondovce Nikdy neříkej nikdy.

Zrozen reklamou

A to není zdaleka jediná stopa k Jamesi Bondovi. Všichni tři představitelé starých agentů, kteří si v „trojce“ Johnnyho Englishe zahráli, tedy Charles Dance, Michael Gambon a Edward Fox, účinkovali rovněž v bondovkách. Totéž platí pro Olgu Kurylenkovou v hlavní ženské roli, jež se proslavila jako bondgirl ve filmu Quantum of Solace. Sám Atkinson zapojil do natáčení vlastní auto ze své pověstné sbírky, jak jinak než značku Aston Martin. A konečně Bonda dohání i obchod s rekvizitami Johnnyho Englishe, od slunečních brýlí po laserové pero.

Koneckonců sám potrhlý agent byl zrozen byznysem. V roce 1992 vznikla legendární série televizních reklam na Barclaycard, v níž účinkoval Rowan Atkinson jako zmatený agent MI7 Richard Latham, který klopýtá od katastrofy ke katastrofě, protože nemá kartu Barclays, jež by mu pomohla. Kampaň vytvořila sedmnáct různých reklam, běžela pět let, Atkinsonovi vynesla cenu za nejlepšího herce v reklamě, z karty Barclays udělala lídra trhu. A deset let poté se táž postava poprvé vydala na plátno, už jako Johnny English. 


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

RECENZE: Co zbylo z Mužů v černém? Parodie na bondovku a povrchní humor

Záběr ze třetího pokračování Mužů v černém

Jestli Muži v černém 3 příjemně překvapili, pak startovní snímek nové série Muži v černém: Globální hrozba znamená...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

VIDEO: Zrychlený dech a běh o život. Představuje se Nabarvené ptáče

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

Je dlouhý, těžký, kontroverzní, černobílý, velmi drahý, skoro němý a dokončený bez kompromisů. Tak charakterizuje...

Najdete na iDNES.cz