Johnny English znovu zasahuje. Mr. Bean si po letech zahraje na Bonda

  13:57aktualizováno  13:57
V britských kinech ho sice při premiéře porazil komiks Venom, ale to ho nemůže zastavit. Johnny English znovu zasahuje, vzkazuje návrat Rowana Atkinsona do role špiona s povolením vyrábět katastrofy.

Johnny English, britský Švejk ve službách královny, zosobňuje zatím jedinou filmovou trilogii, k níž se představitel titulní role Rowan Atkinson uvolil. I jeho Mr. Bean, třebaže se nyní prohání obrazovkou v animované verzi, se zastavil u dvou celovečerních filmů.

Ovšem tajný agent nasazovaný do akce se skřípěním zubů všech nadřízených teprve ve chvíli, kdy už všichni spolehliví Jamesové Bondové selžou, má tu výhodu, že od Atkinsona vyžaduje menší autorský vklad. Scénář dodal opět William Davies, režii si zkusil tvůrce televizních komedií David Kerr a herec prostě jen novými nápady oživí postavu, kterou hrál poprvé před patnácti a podruhé před sedmi lety.

Od minulých akcí se svět změnil způsobem, jejž naznačuje slogan nového snímku „souboj digitálního génia s analogovým omezencem“. Král počítačových hackerů totiž odhalí identitu všech aktivních agentů britské tajné služby a premiérka, kterou představuje Emma Thompsonová, musí vzít v nouzi zavděk vysloužilcem Johnnym Englishem, který se nyní živí v ústraní jako učitel zeměpisu na soukromé škole v Lincolnshire. Paradoxně jediným, kdo může zachránit svou vlast, se stane totální ignorant veškerého technologického pokroku.

Fotogalerie

Ovšem sám věří, že „digitálního padoucha můžete dopadnout jedině s analogovým přístupem“. Navíc po minulé pauze dostane znovu k ruce věrného asistenta v podání Bena Millera, jenž zpravidla uklízí trosky po šéfových zbrklých eskapádách, a společně se vydají po zlosynově stopě na Azurové pobřeží.

Zcela stylově držela špionážní komedie po celé natáčení v tajnosti účast Emmy Thompsonové; že tu ceněná hvězda hraje, a to dokonce předsedkyni vlády, zjistili diváci teprve z první zveřejněné ukázky. Ostatně i Atkinson má solidní špionskou průpravu, ještě před sérií Johnnyho Englishe si zahrál Nigela Small-Fawcetta, místního pomocníka agenta 007 na Bahamách, v bondovce Nikdy neříkej nikdy.

Zrozen reklamou

A to není zdaleka jediná stopa k Jamesi Bondovi. Všichni tři představitelé starých agentů, kteří si v „trojce“ Johnnyho Englishe zahráli, tedy Charles Dance, Michael Gambon a Edward Fox, účinkovali rovněž v bondovkách. Totéž platí pro Olgu Kurylenkovou v hlavní ženské roli, jež se proslavila jako bondgirl ve filmu Quantum of Solace. Sám Atkinson zapojil do natáčení vlastní auto ze své pověstné sbírky, jak jinak než značku Aston Martin. A konečně Bonda dohání i obchod s rekvizitami Johnnyho Englishe, od slunečních brýlí po laserové pero.

Koneckonců sám potrhlý agent byl zrozen byznysem. V roce 1992 vznikla legendární série televizních reklam na Barclaycard, v níž účinkoval Rowan Atkinson jako zmatený agent MI7 Richard Latham, který klopýtá od katastrofy ke katastrofě, protože nemá kartu Barclays, jež by mu pomohla. Kampaň vytvořila sedmnáct různých reklam, běžela pět let, Atkinsonovi vynesla cenu za nejlepšího herce v reklamě, z karty Barclays udělala lídra trhu. A deset let poté se táž postava poprvé vydala na plátno, už jako Johnny English. 


Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Martin se zastal scenáristů Hry o trůny. V knihách slibuje jednorožce

Spisovatel G. R. R. Martin na snímku z letošního dubna, kdy překvapivě...

K ostře sledovanému finále poslední řady seriálu Hra o trůny se vyjádřil i sám spisovatel G. R. R. Martin na svém...

Další z rubriky

Vyhrají ženy, či Tarantino? Jeho film s Pittem se dočkal sedmi minut ovací

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio (Cannes, 22. května 2019)

Pětadvacet let po vítězství Pulp Fiction: Historek z podsvětí by mohla v Cannes vyhrát i Tarantinova novinka Tenkrát v...

Tarantino má smůlu, Zlatou palmu si z Cannes odnesl Parazit a Banderas

Antonio Banderas pózuje fotografům po skončení slavnostní ceremonie v Cannes...

Hlavní cenu letošního 72. ročníku filmového festivalu v Cannes Zlatou palmu letos získalo drama Kisaengčchung (Parazit)...

RECENZE: Almodóvarovo alter ego hraje Banderas s únavou samoty v očích

Záběr z filmu Bolest a sláva

Film Bolest a sláva, který jde do kin souběžně se soutěží v Cannes, je silně osobní výpovědí španělského režiséra Pedra...

Najdete na iDNES.cz