Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Johnny Depp: Znepokojivý démon

  13:59
Rozervanec, bouřlivák, ale i romantický snílek. Všechny tyhle chlapy má v sobě americký filmový herec Johnny Depp, který uhrančivýma očima, temnou pletí a vystouplými lícními kostmi už několik let fascinuje pěknou řádku žen. Deppův zjev napovídá, že lze jeho původ hledat snad i v indiánských předcích. Jeho povaha a životní styl, kolísající mezi nespoutaností, extrémy a touhou po klidném zázemí, ukazují na člověka značně rozporuplného. Ostatně právě takového, jaké jsou jeho role.

Cesta Johnnyho Deppa ke slávě nebyla ani trochu jednoduchá. Jako hošík z rozvrácené rodiny si domácí pohody moc neužil. Velká citová vazba ho pojila s nemocným dědečkem - ten se však odstěhoval, když bylo Johnnymu sedm let. Lnul také k matce, ostatně dodnes má na levé ruce vytetováno její jméno. Zatímco toužil po klidu a harmonii, rodina se ustavičně stěhovala a běžným koloritem domácnosti byly hádky a křik. Z rodného Kentucky se Johnnyho rodiče přestěhovali na Floridu, a i tady čas od času měnili bydliště.

Johnny postrádal blízkost laskavého, chápavého člověka, cítil se osaměle a zápasil s úzkostmi. Ve dvanácti se stal silným kuřákem, o pár let později, když se rodiče konečně rozvedli, k tomu přidal závislost na alkoholu a drogách. V šestnácti utekl ze školy.

JOHNNY DEPP

Narozen: 9. června 1963 v Owensboro ve státě Kentucky jako John Christopher Depp
Rodina: otec - inženýr, matka - číšnice, starší bratr a dvě sestry
Vzdělání: Loft Studio v Los Angeles
Zaměstnání: prodavač kuličkových per po telefonu, rockový kytarista, herec, režisér
Televizní role: policejní důstojník Hanson v seriálu 21 Jump Street
Nejznámější filmy: Střihoruký Edward, Uplakánek, Ed Wood, Dead Man, Donnie Brasco, Strach a hnus v Las Vegas, Ospalá díra, Devátá brána, Astronautova žena, Čokoláda
Ceny: Herec roku 1996 za film Ed Wood od londýnských kritiků, Čestný Cézar
Současná rodina: francouzská manželka Vanessa Paradisová, herečka a zpěvačka, mají spolu dvě děti
Ztrácel pevnou zem pod nohama, řítil se do problémů a jediné, co ho drželo nad vodou, byla hudba. K té se dostal díky strýcovi - fundamentalistickému pastorovi, s nímž zkoušel své možnosti v gospelových hrách. Nakonec se Johnnyho dramatický a muzikální talent přiklonil k elektrické kytaře v rockových kapelách, s nimiž střídal zaprášená pódia lokálů a barů na Floridě. Nejúspěšnější z těchto kapel byla The Kids.

Možná, kdyby Johnny vydržel, prošel by celou Floridou a vinou drog i pití by skončil zfetovaný kdesi na zaneřáděném záchodku nebo v lepším případě jako proklínaný manžel nevydařeného manželství a zadlužený rocker na pokraji zhroucení.

Rukavici hodil Nicolas Cage
Zachránilo ho několik přátel a šťastná náhoda. Tou bylo přesídlení s kapelou The Kids do Los Angeles a sblížení se ženou, kterou si vzal - filmovou maskérkou Lori Allisonovou. Manželství sice vydrželo pouhé dva roky, ale Lori ho seznámila s Nicolasem Cagem, filmovým hercem, jenž tehdy úspěšně začínal. Ten měl na rozdíl od Deppa větší štěstí, za jeho zády stál vlivný strýc, renomovaný režisér Francis Ford Coppola. A Cage udělal to nejlepší, co může člověk pro jedenadvacetiletého ztraceného muže podniknout: zprostředkoval mu hereckou epizodu v hororu Noční můra v Elm Street. Depp pominutelnou roličku přijal - a upozornil na sebe. Poté se objevil v menší úloze ve snímku Četa, ale pořád zbýval ještě krok k větší roli.
Tu mu ovšem nepřinesl hned film, nýbrž televize. Byl to kriminální seriál 21 Jump Street, který viděli i čeští diváci. Na typickém nekonečném seriálu pracoval Depp dlouhých šest let a podle toho se také na svou účast později díval: "Původně to mělo trvat třináct týdnů, místo toho běžely roky. Nenáviděl jsem každou vteřinu toho obludného projektu."

Poznal poměrně brzo, jakým balvanem se může stát role v projektu, který zaznamená nečekaný divácký ohlas a producenti tlačí na další a další pokračování. 21 Jump Street měl celkem pět několikaročních epizod, Depp byl vzhledem k nevýhodné smlouvě nucen hrát ve čtyřech. V posledních dvou se s produkcí a tvůrci už dosti nesnášel, což se pikantně projevilo na jeho postavě, která se v žádném dílu téměř neusměje...

Konečně: Střihoruký Edward
Faktem zůstává, že za roli policejního důstojníka Hansona jej prestižní časopis Rolling Stone nominoval na cenu Nejlepší tváře roku 1988 a že mu seriál pomohl na několik let k výdělku. Především však k tomu, že se zapsal do povědomí nejprve teenagerů a posléze filmových producentů. Titulní role mu však stále unikala.

Tou se stala až postava baltimorského středoškoláka a rockového zpěváka Uplakánka Walkera ve snímku Uplakánek. A v roce 1990 pak konečně postava Střihorukého Edwarda ve stejnojmenném výtvarně nápaditém filmu režiséra Tima Burtona. Tento kouzelník obrazu a originálních nápadů se stal pro Deppa klíčovou režisérskou osobností a role Edwarda zlomovou v jeho kariéře. Příběh o nešťastném androidovi s nůžkami místo rukou, kterému pukne umělé srdce kvůli lidem bez citu, se nesl ve zvláštním melancholickém smutku. Pro Deppa byla tato zkušenost naopak poměrně veselá - znamenala první velký úspěch a také sblížení s hereckou partnerkou Winonou Ryderovou. Něžný milenecký vztah jim vydržel tři roky, Johnnyho srdce však bylo pevnější než Edwardovo a zůstalo otevřené pro další ženy.

Některé vztahy byly bouřlivé
Jeho srdce však bušilo nejen pro nové vztahy, ale také pro maléry. Johnny, stále trochu koketující s drogami i panáky, přitahoval skandálky i podivné nedůvěryhodné partičky. Poté, co před Deppovým klubem The Viper Room zkolaboval předávkovaný herec River Phoenix a následně zemřel, seriózní tisk se o Johnnym nevyjádřil právě pochvalně. V roce 1994 se mu pro změnu podařilo zdevastovat jeden hotelový pokoj v New Yorku, což rovněž nezůstalo bez povšimnutí stejně jako krach vztahu se snoubenkou Ryderovou o rok dřív. Zdálo se mu obtížné stát se  uznávaným umělcem, když se člověk téměř nehne z titulních stránek bulvárních a skandalizujících novin.

Pokusil se napřímit díky postavě staršího bratra hlavního hrdiny filmu Co žere Gilberta Grapea, kterého hrál tehdy neznámý Leonardo DiCaprio. Zahrál si s chutí i v titulní roli černobílého snímku Ed Wood, při němž se opět sešel s režisérem Timem Burtonem. A protože ho vždycky přitahovaly nezvyklé projekty, zkusil si western obrácený naruby Dead Man, v němž jako smutný úředník zastřelený už na začátku filmu putuje s kulkou v srdci krajem, než zakončí pouť na bárce směřující po hladině do nekonečného prostoru čili pomyslného ráje.

Nové herecké příležitosti mu nevzaly elán do nových vztahů. Z několika avantýr s kolegyněmi vešla ve větší známost ta se Sherilyn Fennovou, kterou si možná někteří pamatují jako smyslnou Audrey ze seriálu Twin Peaks.

K bouřlivějším patřilo i seznámení s atraktivní modelkou Kate Mossovou. Temperamentní Kate vyhovovala Johnnyho vkusu a celkem bez potíží s ním občas absolvovala nejrůznější vylomeniny, které si tisk vychutnával. Například kdysi na festivalu v Cannes Depp, pověstný nechutí k oficiálním večírkům, sbalil Kate a utekl z party po jedné z premiér. Novináři hříšný pár načapali, kterak se láduje hamburgery kdesi v "béčkové" restauraci...

Konec všech dobrodružství?
Johnny Depp zkrátka dlouho platil za nevypočitatelného mladého muže, kterého si vybíraly průšvihy samy. Fakt, že si herce přesto vybírají především renomovaní režiséři, jako Mike Newell do Donnie Brasca, Terry Gilliam do Strach a hnus v Las Vegas či opět Tim Burton do Ospalé díry, svědčí o Deppově hereckém umění a kreditu.

Nejnověji můžeme Deppův znepokojivý démonický výraz sledovat ve filmu Čokoláda, nominovaném na Oscara, kde hraje s Juliette Binocheovou. Jeho postoj k sladké tmavohnědé pochoutce se při natáčení zásadně změnil. "Byla to taková tmavá, tučná, hořká čokoláda. Když takových spořádáte sedm, účinky nejsou zrovna příjemné. Jestli jsem někdy choval k čokoládě náklonnost, tak teď zanikla. Nemůžu ji ani vidět."

Zato v soukromí se zdá být Depp v poslední době až nezvykle umírněný. Tak ho ostatně vnímali i Pražané, když zde natáčel Jacka rozparovače. Před dvěma roky začal žít s francouzskou zpěvačkou Vanessou Paradisovou v Paříži, má s ní dvě děti a užívá si pohodlí a luxusu.

"Chci se oženit, mít ještě víc dětí a psa a chovat nějaká zvířata. A v šedesáti mít břicho jako klasický Američan," nechal se slyšet herec. To k jeho bouřlivácké povaze nesedí.

Že by si přece jen nezkrotný Johnny dal říci a nalezl harmonii a klid, kterou kdysi jako malý klučina tolik hledal?

Johnny Depp

Johnny Depp

Johnny Depp ve filmu Čokoláda

Johnny Depp

Johnny Depp

Johnny Depp

Autoři:
  • Nejčtenější

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

V norské Popelce chybí polibek mužů. Bontonfilm se brání nařčení z cenzury

Norská variace Vorlíčkova filmu Tři oříšky pro Popelku se v českých kinech objeví v jiné verzi než v Norsku. Do české...

VIDEO: Norský přepis Vorlíčkovy Popelky slibuje feministickou pohádku

Pro zbytek světa je to jen jedna z mnoha verzí známé pohádky, ale zdejší divák bude Tři přání pro Popelku, která se do...

Zemřel Jaroslav Hanuš, režisér seriálů Život na zámku a Šípková Růženka

Ve čtvrtek ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na zámku a Šípková...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Obhajuješ monstrum! Proč si zaplatit za Případ Roubal

Televize Nova se učí od světa. Pro svou placenou platformu Voyo chystá atraktivnější novinky než na domovskou...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

RECENZE: Obdivovaný trenér, nezletilá lyžařka a nejen sexuální Slalom

Ne všechny filmy o sexuálním zneužívání mladistvých musí připomínat osvětovou příručku. Belgicko-francouzský Slalom...

VIDEO: Smrtící antraxové dopisy jsou zpět. Naštěstí jen v televizi

Psal se rok 2001 a celý svět žil událostmi 11. září, vybraný tým agentů FBI se však mezitím musel zabývat ještě další...

V norské Popelce chybí polibek mužů. Bontonfilm se brání nařčení z cenzury

Norská variace Vorlíčkova filmu Tři oříšky pro Popelku se v českých kinech objeví v jiné verzi než v Norsku. Do české...

Zemřel Jaroslav Hanuš, režisér seriálů Život na zámku a Šípková Růženka

Ve čtvrtek ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na zámku a Šípková...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...