Johnny Depp je loutkou Mrtvé nevěsty

  15:14aktualizováno  15:14
Pouze Tim Burton dokáže stvořit tak nevšední film, jakým je loutková duchařská romance s písněmi Mrtvá nevěsta, a přitom z něj učinit mezinárodní hit.

Mrtvá nevěsta Tima Burtona - Fotografie z filmu Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005) | foto: Warner Bros

V září se stal vytleskávanou senzací festivalu v Benátkách, kde všichni litovali, že nemůže dostat Zlatého lva – hrál se mimo soutěž. Během října získal jen z kin ve Státech zpět své výrobní náklady. Počátkem listopadu si připočetl milion diváků z Francie. A ve čtvrtek startuje na zdejší půdě pod titulem Mrtvá nevěsta Tima Burtona.

Příběh mladíka, kterého v předvečer svatby přebere jeho pozemské snoubence zhrzená kráska ze záhrobí, vychází volně z dávné ruské pohádky. Romantika a strašení, to je přesně svět tvůrce Ospalé díry či Střihorukého Edwarda, jehož fantaskní pohádka pro celou rodinu Karlík a továrna na čokoládu se již v Česku promítá tři měsíce. Na rozdíl od ní baví Mrtvá nevěsta hlavně dospělé, čímž znovu popírá předsudek, že loutky jsou jen pro děti.

Dvanáct let poté, co si v loutkovém hororovém muzikálu Noční můra před Vánocemi zkusil metodu takzvané stop-animace, vrací se k ní Burton znovu. "Líbí se mi, že si každou titěrnost můžu osahat," vysvětluje Burton, že s postavičkami pracuje takřka jako s herci. Ti ostatně stáli u počátku filmu, nejprve se totiž nahrávaly dialogy. Klíčové trio tvoří nevěsty, Helena Bonham Carterová coby mrtvá a Emily Watsonová jako živá, a v roli zmateného ženicha Johnny Depp.

Burtonův dvorní herec souběžně pracoval na Karlíkovi a továrně na čokoládu, kde představuje záhadného továrníka Wonku. Často prý večer jen svlékl Wonkův kostým a přešel do dalšího studia namlouvat svou loutkovou podobu. "Dabing" v animovaném snímku dosud nikdy nedělal, ale režisérovi, s nímž točil už popáté, nic neodmítne.

"Kdyby chtěl Tim Burton natočit šest milionů metrů filmu o tom, jak se dívám na rozsvícenou žárovku a po tři měsíce při tom nesmím ani mrknout, šel bych do toho bez váhání," opakuje Depp. Režisér zase oceňuje, že hvězdný herec je kvůli němu pokaždé ochoten riskovat: "Vím, že to nedělá kvůli penězům nebo image. Pokaždé je přitom jiný a lepší," tvrdí Burton.

Nešikovnému snílkovi v Deppově podání vyhlédnou bohatí rodiče chudou, leč urozenou nevěstu alias Watsonovou, kterou nikdy neviděl – je z toho však vzájemná láska na první pohled. Jenže když si v noci zkouší manželský slib, navlékne prstýnek na náhodný pahýl, z nějž se vyklube bezmasý prstík kdysi zákeřně zavražděné nevěsty sňatkového podvodníka čili Bonham Carterové. "Je jako zmrazená v čase, věčně mladá, což je vzhledem ke stavu jejího těla paradox," popisuje herečka svou roli v příběhu "ujeté vášně".

K hereckým dialogům pak Burton přidal své náčrtky, z nichž vyšli návrhář postav či autor hudby Danny Elfman, tvůrce filmové kapely kostlivců The Skeletones, kteří roztančí celé podsvětí. U Burtona je totiž jako vždy všechno naruby: ve světě živých je života pramálo, kdežto podzemní říše mrtvých jím přímo kypí, "nahoře" vládne šeď, "dole" naopak bláznivá záplava barev.

Mrtvá nevěsta vznikala hlemýždím tempem: dvanáct hodin denně vyneslo zhruba dvě vteřiny záznamu. Animátoři ukryli do hlav loutek mechanismus ovladatelný klíčem zasunutým do uší či vlasů. Díky tomu postavy mění výraz, smějí se, pláčou, mračí se – jenže proto také musely být větší než obvykle a s nimi se zvětšovaly také kulisy a rekvizity. "Promysleli jsme všechno, oblečení, domy, vzory tapet, kliky," líčí tvůrci. Mrtvé nevěstě dali výraz filmové hvězdy z půli minulého století, a co je zajímavé, na výtvarném stylu snímku se podepsalo i Česko.

Zatímco země mrtvých se inspirovala stavbami španělského architekta Gaudího, zemi živých chtěl Burton uchovat návaznost na původní ruskou báji. Má prý "nádech dobové architektury východu Evropy, kterou lze najít v Česku a Polsku".

Autoři: ,

Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

RECENZE: Šarm francouzské komedie utopí Ibiza v názorné močůvce

Z plakátu filmu Ibiza

Americká série Bláznivá dovolená putující s filmovou rodinkou Griswoldových se nikdy netvářila hlubokomyslně, ale na...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Filmovou Poslední aristokratkou Jiří Vejdělek abstinenty vykurýruje

Eliška Balcerová a Jiří Vejdělek na festivalu promluvili o snímku Poslední...

Už první ukázky z Poslední aristokratky budí vlnu veselí. Třeba když americká rodinka při uvítání na restituovaném...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz