Na Teorii velkého třesku se díváte, neboť víte, co čekat, líčí scenárista

  12:59aktualizováno  12:59
Americký scenárista, spisovatel a lektor John Vorhaus objíždí svět a učí televizní tvůrce, jak napsat dobrý sitcom. Vyvrací tak tvrzení, že oblíbený dvacetiminutový televizní útvar může vzniknout jen v USA.

Scenárista, spisovatel a lektor John Vohrhaus v Praze (6. října 2019) | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Americký sitcom je dobrý především díky tradici, funguje tam předávání žánrové zkušenosti. To nevytvoříte ze dne na den,“ vysvětluje filmař, který do Prahy zavítal už potřetí v rámci série přednášek pro TV Nova.

Proč by teď měly české televize natáčet vlastní sitcomy, když je zahraniční nabídka tak velká?
To je jednoduché. Jakkoliv můžete milovat hrdiny Show Jerryho Seinfelda nebo Takové moderní rodinky, nikdy je nebudete milovat tak jako hrdiny, kteří pocházejí z vašeho prostředí. Diváci chtějí původní domácí tvorbu, a proto tu jsem.

Fotogalerie

Potřebujete pro svou práci znát kulturní a politické pozadí země, do které míříte?
Snažím se zjistit si co nejvíc, o Češích jsem se hodně dozvěděl z Osudů dobrého vojáka Švejka. Mám-li ale odpovědět zcela upřímně, ve skutečnosti nic moc vědět nemusím. To je úkol tvůrců, které učím. Vysvětluji jim, jak mohou využít svých zkušeností, talentu a znalostí v cestě za dobrou televizní komedií.

Jak moc je pro scenáristu důležitá zmiňovaná zkušenost?
Velmi. Scenáristické týmy jsou plné mladých, iniciativních a energických tvůrců, často je však brzdí nedostatek zkušeností. Nemají ještě odžito. Skupinka třicetiletých filmařů mi teď řekla, že chce vytvořit seriál o ženách středního věku. Líbilo se mi jejich nadšení, ale už teď vím, že půjde jen o velmi povrchní humor, hlouběji se to nedostane. Cítím to i na sobě. Řemeslu dnes rozumím lépe než před deseti lety.

Říká se, že opakovaný vtip není vtipem. V případě sitcomů to však zcela neplatí. Přátelé, Teorie velkého třesku – to všechno lidé sledují stále dokola a smějí se.
To je jednoduché, sitcomy zastávají stejnou funkci jako vaše oblíbené jídlo. Když vám není dobře, dáte si ho a na chvíli zapomenete na všechno okolo, je vám lépe. Cítíte se tak, protože jste dostali přesně to, co jste očekávali. Když si pustíte Teorii velkého třesku, víte, že Sheldon se bude chovat jako tvrdohlavé dítě a Penny s Leonardem se o něj rodičovsky postarají. Naopak, když se teď chystám do kina na Jokera, vím, že se musím připravit na náročnější zážitek.

RECENZE: Nový Comeback ještě přitvrdil v absurditě a pořád zlobí

seriál Comeback

Platilo to samé i pro český Comeback?
Jasně, to je celkem prostý a zároveň lehce obhroublý sitcom. Postavy nejsou reálné, jde spíše o takové klauny. Právě proto však nezklamou vaše očekávání, nevyžadují od vás speciální pozornost.

Nevadí pak scenáristům, že vytvářejí spíše spotřební obsah?
Scenáristé na sebe často mají přemrštěné nároky, jsou velkými znalci oboru, obdivují zahraniční mistry žánru a pak se s nimi srovnávají. Tak k tomu ale nejde přistupovat. Jejich autorskou metou nemá být dosažení zahraničního ideálu, nýbrž vyhovění zájmu diváků. Musím po celém světě často vysvětlovat, že nepíší seriál sami pro sebe, ale pro běžné publikum. To není tak znalé televizní tvorby a nemá tak vysoké nároky.

Zažil jste už opravdový sitcomový propadák?
K tomu mám dobrou historku. Na Novém Zélandu jsem se podílel na seriálu, o kterém později vznikl podcast nazvaný „nejhorší sitcom na světě“, ve skutečnosti ale tak špatný nebyl. Šlo jen o to, že součástí novozélandské identity je hanit a srážet svou práci. Kdyby od toho ustoupili, hned by vše viděli jinak.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

VIDEO: Zase to bude vichřice vášně, slibuje komedie Špindl 2

Dva roky po prvním Špindlu přijde 5. prosince do kin pokračování komedie ze zimních hor. Vyměnili se hrdinové, které...

RECENZE: Chci být Francouz! Proč asi Synonyma vyhrála Zlatého medvěda

Tragikomedie Synonyma líčí částečně autobiografický příběh mladého Izraelce, který po ukončení služby v armádě uteče do...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

Zubař, šaman, profesor. V Božském hlasu líčí, jak je ovlivnil Karel Gott

Režisér Filip Remunda do připravovaného dokumentu Božský hlas hledá lidi z Česka a Slovenska, kterým hlas Karla Gotta...

Najdete na iDNES.cz