Na fasádě Rudolfina byla už od rána rozvinuta velká černá stuha, ke vstupu pak po schodech vedl dlouhý červený koberec. Smuteční rozloučení začalo v 10:00. Už před osmou na místě čekali první smuteční hosté a mohli pozorovat, jak služba dovnitř vnáší smuteční věnce.
Mezi nimi i od prezidenta republiky a jeho ženy, Poslanecké sněmovny, ministerstva financí, České filharmonie, Divadla Bez zábradlí či od Bolka Polívky s rodinou. „Hezkou hru tam nahoře,“ vzkazovala stuha jednoho z dalších věnců v odkaze na Bartoškovu oblibu v golfu. Osobně svůj smuteční věnec doručil bývalý ředitel ČT Petr Dvořák. „Cesty s Vámi byly víc než jízda,“ vzkázala pak na stuze dalšího věnce dopravní sekce karlovarského festivalu. Do Rudolfina doručilo smuteční věnec také vydavatelství Mafra, a.s. (provozuje portál iDNES.cz – pozn. red.), které mělo dlouhodobě s Jiřím Bartoškou velmi dobré vztahy.
Krátce před půl desátou čekaly před budovou jednotky lidí. Mezi nimi paní Naďa z Litoměřic. S Jiřím Bartoškou se nikdy nesetkala, jeho filmy ji provázejí od mládí. „Ať už to byly ty filmy o pravěku, omlouvám se, jsem rozrušená a nevzpomenu si na názvy. Od mládí jsem byla jeho fanynka a pokládám to za poctu, že tu můžu být,“ popsala. Z jeho pozdějších filmů zmínila Teorii tygra a Zbožňovaný. Právě Teorie tygra padala při dotazu na nejoblíbenější film s Jiřím Bartoškou nejčastěji.
„Ve Dvořákově síni bude pietní místo, kde mohou návštěvníci případně položit květinový dar. Následně budou v předsálí připraveny kondolenční knihy,“ předeslala k organizaci dne mluvčí karlovarského festivalu Uljana Donátová. Na dotaz iDNES.cz upřesnila, že na místě se nepočítá s žádnými proslovy či ukázkami z Bartoškovy tvorby. Akce je totiž určena pro širokou veřejnost a proto je vše organizováno tak, aby mohli smuteční hosté přicházet po celý vymezený čas a měli prostor vzdát zesnulému hold.
Mluvčí karlovarského festivalu dále vyvrátila informace, že se na místě budou střídat známé tváře jako čestná stráž u katafalku. „Nebude katafalk a nebude proto kde stát. Bude pouze pietní místo na pódiu - replika kanceláře pana Bartošky s velkou fotografií. V rámci veřejného rozloučení se bude pouze procházet,“ upřesnila Donátová.
Na pódiu byl opravdu nachystán Bartoškův oblíbený stůl, doplnily jej otočná polstrovaná židle, věšák i rozsvícená lampička. Na desce stolu ležely vyskládané knihy, časopisy, notebook, osobní fotografie a dokumenty. Nechyběl ani nezbytný popelník s nezapálenou cigaretou. Kancelář dále zdobil zarámovaný plakát 55. ročníku MFF Karlovy Vary s ikonickým symbolem očí a hlavně velká černobílá fotografie zesnulého či vkusně vyvedené jméno s daty narození a úmrtí.
„Pódium je plné věnců a květin,“ hlásil z místa reportér iDNES.cz. Hned za věnci byly v řadě z obou stran směrem k ústřednímu portrétu vystaveny Křišťálové glóby, tedy festivalová cena, která je jedním ze symbolů karlovarské filmové přehlídky. Lidé přicházeli k Bartoškově kanceláři postupně a vzdávají oblíbenému herci hold. Od otevření Rudolfina se zde smuteční hosté po celý den střídají prakticky nepřetržitě.
KOMENTÁŘ: Díkybohu, že nebude konkurz na náhradního Jiřího Bartošku![]() |
„Někteří lidé jen položí květinu, jiný se před fotografií pokloní, někdo se na chvíli zastaví a nechá si asi hlavou proběhnout oblíbenou filmovou scénu s Bartoškou. Někdy je ale loučení vysloveně dojemné, třeba když fanynka pošle směrem k portrétu herce poslední polibek,“ popisoval redaktor z místa. „Asi není náhoda, že mezi těmi, kdo se přišli s Bartoškou rozloučit, převažují ženy všeho věku,“ dodal. Na místě byla přítomna pořadatelská služba, která občas musí pomoci lidem při cestě po křivolakých schůdkách z vysokého pódia.
„Doprovodil jsem hlavně manželku,“ říká pan Ladislav z Příbrami. Bartoška byl podle něj její nejoblíbenější herec. „Občas jsem na něj i žárlil,“ dodává. Jeho žena, paní Jana, moc mluvit nechce. „Budeme vzpomínat u jeho filmu.“
Nejvíce lidí přišlo po čtvrté hodině. V 16:40 pořadatelé vchod do Rudolfina uzavřeli a do Dvořákovy síně pouštěli už jen ty, kdo stáli vevnitř. Lidé s květinami ale chodili i těsně před pátou a organizátory žádali o vpuštění. Ti napřed nechtěli, nakonec ale většinu pustili. Organizátoři totiž následně potřebovali Rudolfinum uzavřít, aby jej nachystali na večírek.
Byla radost se s ním potkávat, vzpomínal ministr
Do Rudolfina dorazil dopoledne také ministr kultury Martin Baxa, večer se chystá i na zmíněné rozloučení pro zvané. „Měl jsem příležitost se s Jiřím Bartoškou setkávat během karlovarského filmového festivalu. Byl takový, jak o něm všichni říkají: milý, zábavný, pohotový a současně vzdělaný, erudovaný, sledoval dění ve světě, byla vždycky radost se s ním potkávat,“ svěřil se ministr kultury redaktorce iDNES.cz.
Lidé taktéž zanechávali vzkazy v kondolenčních knihách. „Navždy budeme vzpomínat na nejlepšího šéfa, tentokrát děkujeme my! P.S.: Pozdravujte paní doktorku, stýská se nám,“ zní jeden z nich, zjevně od člena týmu MFF Karlovy Vary, který vzpomíná i na druhou tvář festivalu, tedy filmovou kritičku Evu Zaoralovou.
Oficiální program tedy skončil v 17:00. Rudolfinum následně hostí setkání pro pozvané Bartoškovy kolegy, přátele, spolupracovníky a blízké. Sám zesnulý si prý přál, aby se s ním takto rozloučili se sklenkou v ruce. „Očekává se účast stovek lidí. Rudolfinum má kapacitu přes 1 100 míst. K tomuto setkání však pozůstalí nezveřejňují žádné informace,“ podotýká ČTK.
Ta dále upozorňuje, že právě v Rudolfinu byl Bartoška patrně naposledy na velké veřejné akci, když se tam v sobotu 8. března účastnil slavnostního předávání filmových cen Českých lev. Měl nominaci v jedné z kategorií za svou roli v televizním seriálu Smysl pro tumor.
VZPOMÍNKA: Pojď si zatancovat a pořádně se vybrečet. I takový byl Jiří Bartoška![]() |
Česká televize připravila na úterý celodenní speciální vysílání věnované poslednímu rozloučení s oblíbeným hercem.
Divadlo Kalich pak od 21. do 31. května poskytne kondolenční knihu pro ty, kdo se nedostanou na poslední rozloučení v Rudolfinu. Bartoška hrál v Divadle Kalich v inscenaci Moje hra od ledna 2012, poslední reprízu odehrál v lednu letošního roku.
„Je nám ctí umístit na pokladnu Divadla Kalich kondolenční knihu. Je to to poslední, co můžeme pro našeho dlouholetého kolegu a váženého parťáka Jiřího Bartošku i jeho příznivce udělat. Pokladna je přístupná široké veřejnosti, ne pouze majitelům vstupenek do divadla, a to včetně víkendu,“ sdělil mluvčí divadla Jaroslav Panenka.
Mluvčí karlovarského festivalu Uljana Donátová dále před časem uvedla, že přípravy letošního ročníku i přes úmrtí prezidenta filmové přehlídky pokračují podle plánu. Festival se uskuteční od 4. do 12. července a letos se bude konat po devětapadesáté. Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary za přínos české kinematografii převezme střihač Jiří Brožek.
Jiří Bartoška slavil úspěchy na jevišti i před filmovou či televizní kamerou. V posledních letech se prezentoval zejména jako prezident filmového festivalu. Spolu s někdejší uměleckou ředitelkou Evou Zaoralovou a jejich týmem se jim podařilo skomírající přehlídku vrátit mezi elitní filmové akce. Zemřel ve čtvrtek 8. května ve věku 78 let.