Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Jirásková v dokumentu ČT poprvé mluví o ortelu nad Štěpničkovou

  13:49
Na začátku dokumentu z cyklu (Ne)obyčejné životy se Jiřina Jirásková brání: "Vždyť já si nepamatuju, ani co bylo včera." Pak ale předvede nejen fenomenální paměť, ale také nečekanou odvahu. Poprvé se otevřeně přizná, jaký podíl nesla na odsouzení kolegyně Jiřiny Štěpničkové v 50. letech. Dokument uvede v 21 hodin Česká televize.

Jiřina Jirásková otevřeně promluví v dokumentu Jiřího Stracha ve středu od 21 hodin na ČT1. | foto: MF DNES

V citlivě, leč nekompromisně natočeném dokumentu je populární herečka nucena vzpomínat nejen na krásné role, ale i na své velké životní přešlapy. 

Tím největším byl v jejích očích fakt, že v padesátých letech zvedla ruku pro potrestání herečky Jiřiny Štěpničkové, která se pokusila utéct za hranice. Ve skutčnosti šlo o past nastraženou tajnou policíí, o tom ovšem Jirásková neměla tušení.  

Citlivá místa

Kdyby chtěla, mohla by Jiřina Jirásková o citlivých místech svého curriculum vitae pomlčet a nikdo by se nezlobil. Herečka, která má medaili prezidenta republiky a národ ji miluje nejen za babičkovské role z posledních let, rozhodně nikomu nic nedluží.

Třináctiletý distanc, kterým ji režim v šedesátých letech potrestal za "nevhodné politické postoje", byl pro ženu, která hraním žila, příslovečným očistcem.

Pojišťovna štěstí 3 - Jiřina JiráskováTýTý 2008 - Jiřina Jirásková

"Když jsem takhle v sedmdesátých letech jela přes Nuselský most, ve slabé chvilce jsem si říkala – nebylo by lepší stočit to auto dolů? Vždyť já už si jako herečka nevrznu," přiznává Jirásková v dokumentu režiséra Jiřího Stracha, který se jí neváhal ptát ani na ty nejbolavější okamžiky v jejím životě.

"Proč nemám děti? To ses dotkl mé nejcitlivější stránky," říká herečka s tím, že argument, kterým svou bezdětnost hájila před sebou i okolím, ve skutečnosti neobstojí ani v jejích vlastních očích.

"Namlouvala jsem si, že nechci rodit děti do doby, ve které jsem žila. Hovadina, tenhle důvod. Sama mu nevěřím. Spousta přátel vychovala ze svých dětí slušné lidi bez ohledu na dobu," polemizuje Jirásková s vlastním přesvědčením a divák jí tleská za sílu a pokoru, s níž mluví.

Potřebovala jsem přes čumák

Na začátku vidíme nonšalantní dámu. Dámou zůstává v každém okamžiku, zároveň ale ukazuje i svou zranitelnou tvář. Momentů, kdy odkládá masku Paní herečky a je "jen" ženou, která se nejednou cítila bezradná a podvedená, najdeme v portrétu Jiřího Stracha několik.

Někdy jsou to jen vteřiny - kamera setrvá o chviličku déle, než by měla, a profesionálně přirozený úsměv střídá unavená tvář. Jindy se zase herečka rozohní tak, že zapomene na původní vykání a přejde do osobnější roviny.

Jiřina Jirásková

Nejsilněji však vyznívá výpověď o tom, jak coby čerstvá členka vinohradského divadla podepsala ortel pro kolegyni Jiřinu Štěpničkovou. "Věděli jsme, že ji chytli při přechodu hranic. Svolalo se tehdy celé divadlo a odhlasovali jsme, že s jejím činem nesouhlasíme a ať je potrestána za to, že byla napojena na západní buňku. Protože tak to bylo prezentováno," vypráví herečka.

"Jak jsme měli vědět, že to není pravda? Bylo mi dvacet a z mého hlediska byla republika plná lidí, kteří chtěli tomu novému nastupujícímu svobodnému socialistickému režimu uškodit," přemítá v dokumentu Jirásková a je vidět, že se jí na to ani s odstupem let nevzpomíná lehce.

Jiřina Štěpničková se synem Jiřím."Vždyť my věřili, že Horáková byla nepřítel, když byly procesy... Ničeho jsem se nedopouštěla, já byla jen blbá a věřila jsem. Potřebovala jsem dostat do čumáku," zpytuje svědomí herečka, která svou mladickou zaslepenost dokumentuje mimo jiné i mrazivě úsměvnou historkou o tatínkovi a Stalinovi.

"To se člověku stane, že mu umře vlastní otec. Ale tady umřel otec celého lidstva!" vpálila prý do tváře v den, kdy zemřel Stalin, svému tatínkovi. "Prokrista, vždyť jsi moje krev. Takhle blbá snad umřít nemůžeš," komentoval to on. A Jirásková si prý na jeho slova později mnohokrát vzpomněla.

Hřích, moudrost, pokora

"Myslím, že jsem za to všechno zaplatila velmi slušně. Mé postoje v šedesátých letech byly jednoznačné a taky jsem za to dalších třináct let tvrdě platila. A myslím, že to bylo spravedlivé," zakončuje nepříjemné téma Jirásková a v hlase se jí mísí omluva i hrdost.

"Velmi si vážím otevřenosti a odvahy, s níž paní Jirásková k dokumentu přistoupila. Nemusela, ale udělala to. O to je pro mě její výpověď cennější," připouští režisér Jiří Strach.

43. MFFKV - režisér Jiří Strach - chat se čtenáři iDNES.czTýTý 2008 - Jiřina Jirásková

Nutno říct, že jeho dokument je citlivý a ohleduplný, nikoli však poplatný. "Snažil jsem se, aby v něm byla moudrost, pokora i hřích," předesílá autor a přesně vystihuje tvar, který se mu podařilo vytvořit.

Na rozdíl od jiných portrétů je tak ten jeho obdivuhodně živoucí. Nestaví piedestaly, neadoruje, ale ani neodsuzuje a neshazuje. Sleduje především člověka a vychází z něj především člověk. Výjimečný člověk. Ale stále "jenom" člověk.

  • Nejčtenější

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Britská herečka Helen McCroryová podlehla rakovině, bylo jí 52 let

V 52 letech zemřela na rakovinu britská herečka Helen McCroryová. Diváci ji mohli znát jako představitelku Narcisy ve...

Hank Azaria, hlas ze seriálu Simpsonovi, se omluvil za namluvení Inda

Americký herec Hank Azaria se omluvil za namluvení kreslené postavy Inda Apua ze seriálu Simpsonovi. Právě na ni se už...

Kapela Kelly Family přišla o členku, zpěvačka Barby zemřela v 45 letech

Rodinná kapela Kelly Family přišla o svoji bývalou členku. Zpěvačka Barby Kelly zemřela ve věku 45 let. Irská skupina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seriál Hra o trůny slaví desáté narozeniny. Dostane jiné finále?

Před deseti lety, 17. dubna 2011, měl premiéru první díl seriálu Hra o trůny. Připsal si řadu rekordů včetně obřích...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

VIDEO: Minulost dostihne i nejrychlejšího, vzkazuje Rychle a zběsile 9

Devátý díl akční série Rychle a zběsile, která za dvě desetiletí utržila celosvětově v kinech více než pět miliard...

RECENZE: Už jste poslali psovody s čoklama? Když se vážně hraje o čas

Žádné kouzlení ani vysvětlování. V premiérovém dokumentárním cyklu Když se hraje o čas, který ve čtvrtek odstartuje na...

TELEVIZIONÁŘ: Urostlý rodák, který velí v Templáři dánské armádě

V tuzemských kinech se britský Templář nehrál, v sobotu na ČT2 má televizní premiéru, takže s výjimkou majitelů Blu-ray...

Humor z Hollywoodu mizí. Hyperkorektnost zabíjí lidskost, míní skladatel

Premium Hudební skladatel Karel Havlíček žije přes patnáct let mezi Prahou a Los Angeles. Jeho melodie provází úspěšné tuzemské...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...