Jigsaw, to je hlava otevřená, ale už prázdná

  11:17aktualizováno  11:17
Český distributor lákal na horor Saw 3 sloganem "Budete omdlévat hrůzou". Využil událostí z projekcí ve Velké Británii, kde diváci opravdu padali do mdlob. Těžko říci proč.

Saw III - Fotografie z filmu Saw III (2006) | foto: H.C.E./Falcon

První díl série Saw přikoval do sedadel i školené hororové fanoušky. Ne snad otevřenou krutostí, ta už dnes nikoho nepřekvapí, ale stylovou čistotou a hlavně nevídaným dějovým zvratem na konci. Díky tomu se dalo prominout i občasné znásilňování logiky.

Druhý díl za prvním o kus belhal, ale pořád dokázal udržet tempo i atmosféru, scénář byl solidně vymyšlený, pointa překvapivá a přes všechny možné "dvojkové" nešvary se dal považovat za důstojné pokračování. Jenže pokud dvojka za jedničkou belhala, tak trojka potřebuje invalidní vozík, který navíc musí někdo tlačit.

Roztřesená fantasmagorie
Tvůrci se opět drží schématu "projdi sérií testů, přežij a já ti pak povím, že všechno je úplně jinak." Jistě, fanoušek Saw čeká na konci velikou pointu, která celý příběh rámuje a přinutí spadnout čelist, jenže u Saw 3 se může stát, že čelist spadne v úžasu nad tím, jak je možné takovou pitomost vykonstruovat.

Těžko lze uvěřit tomu, že celý ten veliký test, do něhož spadají lékařka Lynn, která musí až do konce udržet Jigsawa naživu, jakýsi Jeff, který se sžírá touhou po pomstě za smrt syna, a dokonce i učednice Amanda, vymyslel a sestrojil nemocný muž, který se sám nedokáže ani napít.

I kdybyste nakonec přistoupili na zběsilý scénáristický šmodrchel, sotva uvěříte tomu, že celý test byl vymyšlen se všemi detaily až do finále. K vysvětlení pomůže snad už jen fantasmagorická teorie, že Jigsawův mozek získal díky bujícímu nádoru vizionářské schopnosti.

Stylově film nic nového nenabídne. Režisér Darren Lynn Bousman opět sahá po osvědčených tricích z jedničky a dvojky - zběsilá kamera, klipovité střihy a barevné filtry. Alespoň to funguje.

Jak si doma otevřít lebku
Po uvedení do britských kin se objevily zprávy, že lidé během projekcí omdlévají hrůzou. Pokud šlo o slabé nátury, není se čemu divit. Otrlého diváka ale stroj na lámání kostí, rozšmelcovaná hnijící prasata nebo k uzoufání dlouhá operace lebky příruční cirkulárkou nerozhází.

Jenže kvůli dírám v jinak nudném scénáři se krvavé scény stávají jen samoúčelnou šokující berličkou. Kamera diváka neušetří ničeho a dívá se často velmi zblízka. Na své si tak, kromě příznivců "gore" žánru, přijdou snad jen negramotní chirurgičtí učňové, kterým do ruky na škole nepůjčili ani tampón do ucha.

I přes to všechno je ale Saw 3 pro fanoušky cenný. Dovysvětlí totiž sporné momenty z předchozích dvou dílů - například jak v prvním filmu Jigsaw dokázal bez hnutí ležet celý den na podlaze bez hnutí nebo jak se Amanda dostala do psychopatova vleku.

Absolutně bez váhy je pak snímek pro všechny, kdo předchozí dva filmy neznají. Tam, kde dvojka končí, trojka plynule začíná a nikdo nic nevysvětluje, prostě se jede dál.

Saw 3 je řemeslně obratná, ale samoúčelná krvavá kasička, která se úspěšně plní jen díky svým předchůdkyním. A tak studio Lionsgate, které na sérii vydělalo velké peníze, už ohlásilo výrobu čtvrtého dílu a představitel Jigsawa Tobin Bell už prý podepsal smlouvu i na "pětku".

Proslýchá se také, že scénář pokračování píše Charlie Kaufman - ano, ten co napsal Věčný svit neposkvrněné mysli či V kůži Johna Malkoviche. Tak nezbývá než doufat, že Saw 4 bude o něčem jiném, než o omdlévajících divácích v Peterborough.

SAW 3
Režie: Darren Lynn Bousman, Scénář: Leigh Whannell, Hrají: Tobin Bell, Shawnee Smith, Angus Macfadyen, česká premiéra 4. ledna 2007
Hodnocení iDNES.cz: 50%

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

VIDEO: Tohle tě bude opravdu bolet, vzkazuje padouchovi poslední Rambo

Trailer k filmu Rambo: Poslední krev

Před premiérou snímku Rambo: Poslední krev, který jde do kin 19. září, uvolnili tvůrci takzvaný RedBand trailer, tedy...

Legendární Král Šumavy byl komunistický thriller i dobový film pro kluky

Z filmu Král Šumavy

K názvu legendárního filmu Král Šumavy přidává kniha výmluvný podtitul „komunistický thriller“. Kolektivní monografie,...

VIDEO: Ford v Ferrari. Hvězdní herci si zopakují závod Le Mans '66

Trailer k filmu Le Mans ‘66

V roce 1966 se na slavném závodním okruhu střetly dvě automobilové společnosti: Ferrari a Ford. Jak Američan a Brit...

VIDEO: Plodková skáče z okna, Vetchý do bazénu. Točí se Bábovky

Ondřej Vetchý a Táňa Pauhofová při natáčení filmu Bábovky

Současné partnerské či rodinné vztahy zachycené v zábavných situacích znamenají pro hrdiny snímku Bábovky, který podle...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz