Zemřel s plastovým sáčkem na hlavě. Osud autora Nabarveného ptáčete

  15:14aktualizováno  15:14
Oslavovaný literát, mediální celebrita, vtipný host amerických televizních talk show. Ale také muž obviněný z literárních podvodů, jenž spáchal sebevraždu. Jerzy Kosinski znovu přitahuje pozornost díky filmu Nabarvené ptáče, natočenému podle jeho předlohy.

Jerzy Kosinski | foto: Wikipedia

Kniha Nabarvené ptáče vychází k premiéře stejnojmenného snímku Václava Marhoula v češtině znovu, v překladu Ivany Jílovcové - Fiedlové, která už přeložila i Kosinského Kroky, soubor příhod z poválečného Polska a Států, navazující právě na válečné Nabarvené ptáče.

Mimochodem se traduje, že zrovna s Kroky podnikl Kosinski provokativní pokus. Osm let poté, co získal trofej National Book Award, dovolil jinému spisovateli, aby název jeho knihy změnil a zkusil ji prodat jako své vlastní dílo. Odmítlo ji čtrnáct nakladatelů včetně toho, který práva Kroků původně koupil.

Ovšem hlavní kontroverze spojená s autorem se týká Nabarveného ptáčete. Krutý popis putování malého židovského chlapce válečnou východní Evropou totiž vydával Kosinski za vlastní zážitek, dokonce o jeho pravdivosti přesvědčil Elieho Wiesela, který knihu veřejně ocenil jako přímé svědectví.

Nicméně v červnu 1982 vyšel v newyorském týdeníku The Village Voice článek, jenž obvinil Kosinského z plagiátorství a lži. Prokazoval, že události z Nabarveného ptáčete sám autor neprožil a že i Kosinského zfilmovaná satira Byl jsem při tom vznikla podle cizího, v Americe neznámého polského románu.

Skandál byl na světě. Prezident amerického PEN klubu, profesor univerzit v Princetonu a Yale, uznávaný romanopisec a také fotograf, kterému často pořádali výstavy, stál najednou na pranýři. Řada přátel jej podpořila, ale pověst spisovatele, jenž se zprvu živil jako šofér jazzmana, se už nedala očistit.

Dne 3. května 1991 si Kosinski napsal: „Nyní se chystám spát trochu déle než obvykle.“ K dávce prášků, k rumu a kokainu přidal plastový sáček, jejž nasadil na hlavu a utáhl kolem krku; přesně podle metody bezbolestné sebevraždy, kterou šířilo hnutí pro eutanázii Hemlock Society. Našli ho mrtvého ve vaně.

Fotogalerie

Paradoxně tak sám ukončil život řízený vlastním důvtipem a šťastnými náhodami. Nejenže válku přežil v relativním bezpečí venkova, jež svému hrdinovi z Nabarveného ptáčete odepřel, ale unikl také z komunistické totality.

Úřady totiž Kosinski přesvědčil, že získal grant na zahraniční studium, přičemž falešné dopisy od smyšlené americké nadace si prý vytvořil sám.

Pak ještě unikl smrti v létě 1969, kdy měl letět z Paříže do Los Angeles k herečce Sharon Tate, manželce Romana Polanského. Protože však jeho zavazadla omylem poslali jinam, měl zpozdění a večírek nestihl - týž večírek, kde byla herečka, Kosinského přítel Voytek Frykowski a ostatní hosté zavražděni Mansonovou bandou.

Aféru kolem Nabarveného ptáčete bere v úvahu i režisér filmu. „Ano, Kosinski udělal chybu, když řekl, že šlo o jeho autobiografii. Nebyla to pravda. Ale abychom pochopili, proč to vlastně řekl, musíme bezpodmínečně znát jeho život, ducha i myšlenky. Zda kniha odráží jeho vlastní zkušenosti, či ne, je pro mě zcela nepodstatné, protože stěžejním prvkem díla není životopisná pravda, nýbrž opravdovost. Bez fantazie je umění zhola nemožné,“ tvrdí Marhoul.

Během příprav na natáčení četl knihu historika Timothyho Snydera s názvem Krvavé země. „Věcně a v souvislostech popisuje, co se ve východní Evropě před více než sedmdesáti lety dělo. Strašlivá zvěrstva. Velmi silné čtení. Přitom události, které líčí, nenalezneme ani v Nabarveném ptáčeti, a co je ještě horší, nejde vůbec o literární fikci,“ dodává tvůrce snímku, který jde do kin 12. září.

Trailer k filmu Nabarvené ptáče:

Nejčtenější

Českým divákům se omlouvám, nečekal jsem, že na Ptáče přijdou, řekl Marhoul

Režisér Václav Marhoul v diskusním pořadu Rozstřel. (23. září 2019)

Václava Marhoula překvapil tuzemský úspěch snímku Nabarvené ptáče. „Českým divákům se musím omluvit, nečekal jsem, že...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

RECENZE: O krok blíž k filmařskému peklu. Román pro pokročilé je Sezn@mka 2

Záběr z filmu Román pro pokročilé

Právě zemřela naděje, že po křiklavě neumělé prvotině Sezn@mka už nemohou tíž tvůrci dostat šanci. Jejich novinka Román...

Další z rubriky

RECENZE: Neumím želet, tvrdí Jiří Suchý. Pro Sommerové dokument tím líp

Z natáčení snímku Jiří Suchý - Lehce s životem se prát

Celovečerní dokument Jiří Suchý – Lehce s životem se prát, který natočila Olga Sommerová, vstupuje do kin s diváckou...

VIDEO: Hopkins, Kidmanová. Hvězdy v dílech od autora Pražských orgií

Pražské orgie a další filmy podle světoznámého Philipa Rotha

Film Ireny Pavláskové Pražské orgie, který jde do kin 10. října, vznikl podle stejnojmenné předlohy Philipa Rotha,...

O ceny festivalu komedie se podělily Ženy v běhu a Teroristka

Iva Janžurová přebírá za Teroristku cenu festivalu komedií

Romantická podívaná Ženy v běhu a příběh mstitelky Teroristka opanovaly 41. Festivalu české filmové komedie, který o...

VIDEO: Žerou mozky a ten ona nemá, hlásí hororová komedie Zombieland 2

Film o filmu Zombieland: Rána jistoty

Deset let poté, co se zrodila hororová komedie Zombieland, se její hrdinové, které hrají Woody Harrelson, Jesse...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz