„Jemný a citlivý“ Karel Roden: Terapie není zrovna akční záležitost, ale baví mě

Exkluzivně   13:06aktualizováno  11. prosince 8:06
Už bezmála dva měsíce v kuse má Karel Roden nový příbytek. Pohovka, křeslo, stůl a dlouhé řady knížek - víc k životu nepotřebuje. Tedy alespoň jako psycholog z nového seriálu HBO Terapie, který od konce září vzniká v ateliéru na pražském Barrandově.

Z natáčení první řady seriálu Terapie: Karel Roden | foto: Dušan Martinček ©, HBO

"V podstatě tu jenom sedím a tloustnu," směje se, když má okomentovat svůj dlouhodobý pobyt na place. Coby hlavní hrdina seriálu, který se odehrává v ordinaci psychoterapeuta, musí být k dispozici nepřetržitě. Podle modelu, který vychází z izraelského seriálového hitu Be Tipul, se u něj den co den střídají různí pacienti, on sám však svoje pohodlné křeslo opouští jen zřídka.

"Když si někdo třeba jenom sundá kabát, už je to pro nás akce jak hrom. Seriál Terapie je totiž čistě konverzační záležitost," říká Petr Zelenka (Rok ďábla, Karamazovi), který ho režíruje společně s Markem Najbrtem (Protektor).

Roden měl moc dětí

Nutno říct, že přestože jde o televizní látku, přistupují k ní maximálně filmově. "Aby byla koukatelná scéna, ve které si dva lidé půl hodiny jenom povídají, tak to snad ani jinak než filmově dělat nejde," vysvětluje Zelenka.

Z natáčení seriálu Terapie: Marek Najbrt a Karel RodenZ natáčení seriálu Terapie: Petr Zelenka a Karel Roden

Z natáčení Terapie: Karel Roden v péči režisérů Najbrta (vlevo) a Zelenky

Kameraman Alexandr Šurkala (Karamazovi) proto přišel s originální obrazovou koncepci, režiséři se zase snaží maximálně využívat detaily. "Se scénou si prostě musíte hrát, i když se v ní jenom mluví," tvrdí Zelenka a ujišťuje, že nuda diváky rozhodně nečeká. "Izraelci to uměli vymyslet!" říká.

Aby bylo jasno: zmíněnými Izraelci jsou myšleni autoři původního televizního formátu Be Tipul, který nyní pod hlavičkou HBO zpracovávají štáby v několika státech Evropy (viz box). Vytvořil ho Hagai Levi a o českou verzi scénáře se podělila pětice českých umělců včetně Najbrta a Zelenky.

"Nechali nám relativně volné ruce, takže jsme samozřejmě na začátku plánovali, že toho hodně změníme. Pak jsme ale zjistili, že je to tak dobře napsané a postavené, že bychom svými nápady napáchali víc zla než užitku," vysvětluje Zelenka, proč se nakonec spokojili s relativně malými úpravami.

Z natáčení seriálu Terapie

"Na celkovou stavbu a jednotlivé příběhy jsme nesahali. Změnili jsme profese postav, přizpůsobili děj českému prostředí, připsali tři epizody a to bylo všechno. Jo a Rodenovi jsme ubrali jedno dítě. Měl jich moc," culí se režisér.

Sezení s Rodenem

Ve výsledku se prý česká verze se od té izraelské odchyluje jenom asi z patnácti procent; program terapeuta - Rodena se tak v zásadě neliší od programu terapeuta - Dayana a jeho dalších variant. Pondělí až čtvrtek má vyhrazený pro klienty a jejich problémy, v pátek pak dochází na terapii on sám - ke kolegyni, se kterou "se hádá o svém životě".

Z natáčení seriálu Terapie: Michaela Doubravová a Karel Roden

"Přiznávám, že na mě je to trochu neakční způsob existence - jsem zvyklý být v pohybu, a tady trčím pořád na jednom místě. Ale jednak jsou to zajímavé příběhy a jednak se rozhodně nenudím, každý den se musím učit obrovské fláky textu," říká Roden s tím, že šestiminutové záběry bez jediného střihu nejsou výjimkou.

Boj o křeslo

Ostatně jeden takový předvedl iDNES.cz i se svou "středeční" klientkou- gymnastkou, jinak herečkou Michaelou Doubravovou. Mladičká dívka poposedává na pohovce, občas frackovitě "vyštěkne", jindy zase jen mlčí a dlouze nalévá džus do skleničky. Její postava je jedno velké ztělesněné trauma: problémy s rodiči, vztah s trenérem, úraz, který ohrožuje její účast v reprezentaci... "No prostě si s Karlem máme o čem povídat," hodnotí to herečka se smíchem.

Z natáčení seriálu Terapie: Michaela Doubravová a Karel Roden

Z natáčení seriálu Terapie: Hagai Levi (vpravo) diskutuje s Petrem Zelenkou

K seriálu Be Tipul, který se v Česku natáčí pod názvem Terapie

K seriálu Be Tipul, který se v Česku natáčí pod názvem Terapie

Terapeut podle Zelenky a jeho týmu by měl být odchovancem takzvané rogeriánské školy, která pracuje se vztahy a momentální situací. "Při takové terapii se neprobírají minulost či sny, ale to, co se zrovna děje - od pozdního příchodu klienta po pocity z rozhovoru. Vztah mezi terapeutem a klietem se díky tomu vyvíjí a my jsme u toho, což je vzrušující," vysvětluje Zelenka, proč by nás Terapie měla bavit, i když se v ní zdánlivě nic neděje.

Navíc prý nabízí lahůdku v podobě nezvykle jemného a citlivého Rodena. "Většinou hraje podivíny nebo drsňáky, takže jsem nevěděl, jestli Karel vůbec tuhle polohu má. Ale právě proto jsem ho obsadil. Byl to ode mě experiment a vyšel mi," říká Zelenka s tím, že takhle křehce Roden ještě nikde nehrál.

Od Be Tipul k Terapii

Z natáčení seriálu Terapie: Hagai Levi v PrazeSeriál z produkce HBO vznikl před pěti lety v Izraeli. Jmenoval se Be Tipul a popisoval profesní i osobní zážitky psychoterapeuta Reuvena Dagana (Assi Dayan). Model, v němž čtyři dny v týdnu terapeut klienty přijímá a pátý den se jím sám stává, převzala v roce 2008 americká stanice HBO a natočila zatím nejproslulejší verzi s názvem In Treatment. Ta se v České republice vysílala pod titulem V odborné péči a zabodovala i na prestižních cenách Emmy (získal ji i představitel ústředního hrdiny Gabriel Byrne). Před rokem vznikla srbská verze, jíž vévodí filmová hvězda Miki Manojlovič, následně se začala natáčet i polská, slovenská, maďarská, holandská, moldavská a česká varianta. Autor celého projektu Hagai Levi nyní objíždí jednotlivé státy, aby o zpracování své látky natočil dokument.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

DO KINA: Fotbalu vládne Diego Maradona, africké savaně Lví král

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Ze sedmi novinek týdne se hned dvě dotýkají sportu, jmenovitě portrét fotbalisty Maradony a domácí dokument Letní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz