Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Jeff Bridges: Internet je úžasná věc, ale bolí od něj zadek

Exkluzivně   0:11aktualizováno  0:11
Zatímco ve sci-fi Tron: Legacy 3D bojuje Jeff Bridges s vlastním klonem v přiléhavém fosforeskujícím oblečku, ve westernu bratří Coenů hraje roli jednookého kovboje s chatrnou tělesnou schránkou. "Být o třicet let mladší klon je jistě zajímavá zkušenost, ale líp se cítím ve svém důchodcovském těle," komentoval to v exkluzivním rozhovoru oscarový laureát.

Oscar 2010 - Jeff Bridges, nejlepší herec v hlavní kategorii (Crazy Heart) | foto: APČTK

tváří v tvář s bridgesem: je to pohodář

Tereza Spáčilová s portrétem Jeffa Bridgese v knize TronV Paříži, kde představil své nové snímky, western True Grit a sci-fi Tron: Legacy 3D, byl Jeff Bridges jednoznačně nejpohodovějším člověkem. Kdybyste ho potkali v baru, snad by vás i pozval na panáka. Jen tak, protože má rád lidi. S Terezou Spáčilovou mluvil hodinu a kromě Tronu probrali i manželku a fotky (nejen) z rodinného alba. Náladu mu nezkazila ani zpráva o rušení letů do Londýna, kde měl slavit narozeniny. "Ještě že jsem nikoho nepozval," smál se.

Končící rok byl pro Jeffa Bridgese rušný. Na jaře dostal svého prvního Oscara, pak se po téměř třiceti letech vrátil ke kultu počítačových fanoušků, filmové sci-fi Tron, a současně kývl na šerifskou roli ve filmu True Grit bratrů Ethana a Joela Coenových.

"Ti dva už jsou jako moje rodina, točit s nimi pro mě vlastně ani není práce," říká Bridges o dvojici, která z něj před dvanácti lety udělala slavného Big Lebowského.

Změnili se bratři Coenovi od té doby?
Joe si ustřihl ohon! (směje se)

V současnosti je v módě točit pokračování a remaky. Kývl byste na Big Lebowského 2?
A ono se snad něco takového chystá? No to by byla pecka! Popravdě nemyslím, že by na to někdy došlo, i když dějově má "Dude" ke druhému dílu dobře našlápnuto. Každopádně bych byl mile překvapen.

O digitálním natáčení

Nesnáším, když musím být sám se sebou, a najednou po mně chtěli, abych ze sebe vykřesal emoci a měl přitom na sobě elasťáky! Byl jsem z toho nervózní, naštvaný, zoufalý. Pak jsem si ale řekl, že vlastně stačí málo - vrátit se do dětství, kdy jsme si taky hráli bez kulis a kostýmů.

Jeff Bridges

Vaše poslední dva snímky jsou naprosto odlišné, shodou okolností jsem je viděla hned po sobě...
Tak to vám vůbec nezávidím. Mně z toho šla hlava kolem, už když je točil. Týden potom, co jsme dokončili True Grit, jsem se vrhl na dotáčky Tron: Legacy 3D a byl to ten nejdivnější pocit, jaký jsem kdy měl. Jeden den mi maskér mazal na tvář prach a hlínu a další už mě ten samý člověk posypával kosmickými tečkami. Surrealistický zážitek!

Ve kterém z těch dvou světů jste se cítil lépe?
Asi na Divokém Západě. To prostředí mi zkrátka bylo bližší. Jednak ho znám, jednak jsem ze staré školy a k hraní potřebuju kulisy, kostýmy a kamery. V digitálním studiu na nic takového nenarazíte: všechno vzniká v počítači, místo abyste se dívala do objektivu, víte jen, že někde na stěně jsou senzory a ty vás snímají. Kdybychom se teď nacházeli v trikovém filmu, dělali bychom tenhle rozhovor v upnutých trikotech a o všem by se rozhodovalo až ex-post, u počítače. Tam by vám navrhli šaty a rozhodli, zda divák uvidí váš pravý nebo levý profil. Šílené, že?

InsertSingleVideo

Trailer k filmu Tron: Legacy 3D

Asi je mi ten normální svět s kulisami taky bližší...
Mě ale technika fascinuje, to zase ne že ne! Ostatně právě zvědavost a fascinace novými možnostmi zapříčinily, že jsem kývl na natáčení druhého Tronu. Chtěl jsem vědět, jak se v budoucnosti budu točit filmy. Samotný proces natáčení byl však oříšek. Nesnáším, když musím být sám se sebou, a najednou po mně chtěli, abych ze sebe vykřesal emoci a měl přitom na sobě elasťáky. (pitvoří se) Byl jsem z toho nervózní, naštvaný, zoufalý. Pak jsem si ale řekl, že vlastně stačí málo - zapojit fantazii, vrátit se do dětství, kdy jsme si taky hráli bez kulis a kostýmů. A najednou to šlo.

Takže co byste si tedy vybral: živého koně nebo futuristické autíčko?
Koně. Je to prostě živý tvor. A navíc to autíčko je ve skutečnosti jen židle na kolečkách, na které jen předstíráte, že jste majitel úžasného fára.

Když už jsme se dotkli westernu: při natáčení jednoho takového jste se, tuším, setkal se svou paní.
Přesně tak, s mou milovanou Susan. Byla to láska na první pohled. A víte co? Ukážu vám něco, co vám vyrazí dech. (hledá po kapsách) Nosím u sebe fotky, na kterých jsme ve chvíli, kdy ji poprvé zvu na rande. Váže se k nim neuvěřitelná historka.

Z filmu TRON: Legacy 3D - Jeff Bridges

Povídejte.
Točil jsem film v Montaně. Ona byla pokojská v hotelu, kde jsem bydlel: nádherná ženská s hlubokýma černýma očima. Zamiloval jsem se do ní bláznivě a osudově, nicméně když jsem se jí poprvé zeptal, jestli si spolu nevyjdeme, řekla ne. No a bizarní je, že to někdo vyfotil! Po patnácti letech jsem ve schránce našel obálku se lístkem: Tohle by vás mohlo zajímat. A v ní dva obrázky. Byly od maskéra,který na tom film dělal a když procházel archiv, našel mě, "jak balím místní holku". No není to něco?!

Je.
Nosím je pořád u sebe, takže vždycky, když si jdeme s manželkou na nervy, kouknu na ně a vím, že jsme to pořád my a že všechno zvládneme. Lidi se mě často ptají, jak jsem si v Hollywoodu mohl udržet šťastné manželství přes třicet let, ale je to snadné – prostě se musíte snažit a nevzdávat se. Teď třeba učím hrát dceru na kytaru – nemůžeme se dostat přes "barré" akordy, je to vážně k zbláznění. Ale až to půjde, bude to fajn. Tak se k tomu musí přistupovat. Těžkosti jsou od toho, abychom se přes ně dostávali dál.

Scott Cooper, režisér snímku Crazy Heart, s Jeffem BridgesemPlakát k filmu True Grit (Opravdová kuráž) - Jeff Bridges

Jeff Bridges v oscarové roli z filmu Crazy Heart (vlevo) a v novince bratří Coenových True Grit, která si na Oscary naopak teprve brousí zuby.

Jste známý tím, že si všechna natáčení fotíte. Jak tahle tradice vznikla?
Dostal jsem od ženy foťák, Widelux, 28 milimetrů. Fotí panoramaticky, vás bych zvládl zabrat i s celou místností. Poprvé jsem ho použil, když jsem točil Starmana, tehdy mě o to požádala kolegyně Karen Allenová. Postupně se z toho stal zvyk.

o ženě

Zamiloval jsem se do Susan bláznivě a osudově, nicméně když jsem se jí poprvé zeptal, jestli si spolu nevyjdeme, řekla ne. Bizarní je, že to někdo vyfotil! Po patnácti letech jsem ve schránce našel obálku se lístkem: Tohle by vás mohlo zajímat. A v ní dva obrázky. Byly od maskéra,který na tom film dělal a když procházel archiv, našel mě, "jak balím místní holku".

Jeff Bridges

Tron jste jím fotil taky?
Ano, ale netuším, co z toho vzejde, ve studiu bylo málo světla. Navíc to budou zase černobílé fotky, jiné ani neumím.

Máte ten foťák s sebou i teď?
Je to legrační, ale já vlastně fotím, jen když pracuju. Pokaždé, když čekám na záběr, koukám, co se kde děje a cvakám a cvakám. Režiséři ze mě šílí. Pak je z toho ovšem hezká knížka, kterou dostanou všichni ze štábu a někdy taky novináři jako vy.

Výstavu neplánujete?
Už jsem jich pár měl a také jsem před několika lety vydal výběr toho nejlepšího. A kdybyste si chtěla moje fotky koupit, zajeďte si do Los Angeles, prodávají je v Rose Gallery, takovém pěkném obchůdku na Michigan Avenue.

Koukám, že jste šikovný obchodník. Vraťme se ale ještě k Tronu. Kdy jste se dozvěděl, že se bude točit pokračování?
Začalo se o něm mluvit už krátce po prvním filmu, ale dlouho se nic nedělo. A myslím, že bylo moudré, že se počkalo - na správný příběh a taky na to, až se svět začne aspoň trochu podobat tomu z Tronu. Nabídku zahrát si v něm jsem vzal ze stejného důvodu jako před 28 lety: viděl jsem v něm možnost vytvořit nový mýtus o technologiích, které nám mění život.

Z filmu TRON: Legacy 3D - Jeff BridgesZ filmu TRON: Legacy 3D - Jeff Bridges

Z filmu TRON: Legacy 3D - Jeff Bridges jako Flynn a jeho mladší programový klon Clu

Vám taky?
A jak. Se vší tou technikou si člověk zvykne mít všechno dokonalé a hned. Což není úplně to pravé. Upřímně – rád bych se naučil svět počítačů nenávidět, příliš mě omezuje. Když jsem před lety založil vlastní stránku na webu, abych pomohl propagaci desky, byl jsem nadšený. Fascinovalo mě, že je to jako televize, rádio a galerie v jednom, mohl jsem své obrazy a fotky ukázat komukoli na světě. Zároveň jsem ale začal přicházet o volný čas: nevím jak vy, ale já nestíhám odpovídat ani na emaily a už mě z toho všeho komunikování bolí zadek. (chechtá se) Chce to mít rozum a stanovit si hranice. Takže mě rozhodně nehledejte na Facebooku ani jiných podobných sítích.

V Tronu máte i svou mladší verzi, program jménem Clu. Hrajete ho vy?
Clua vyrobili zvláštní kombinací technik. Podobným způsobem mládl třeba také Benjamin Button, takže mi jednoho dne přinesli hlavu Brada Pitta ve skleněné krabici, aby mi to demonstrovali. Vypadala jako živá...tedy jako useknutá. Šíleně jsem se lekl. Pak mě naskenovali, uplácali moji mladší variantu – o té se mimochodem radili s mou ženou – a pak mě přenesli do počítače. Takhle jsem omládl.

Kterou svou verzi máte radši?
Mít mladší klon je zajímavá zkušenost, ale líp se cítím ve svém důchodcovském těle. Už jsme si na sebe za ta léta zvykli.

Jeffrey Leon Bridges

Jeff BridgesNarodil se v roce 1949 v herecké rodině, před kamerou se mihl už jako roční dítě. Na Oscara byl poprvé nominován v roce 1971, dočkal se ho však až letos za roli country zpěváka ve filmu Crazy Heart a v příštím roce bude jedním z těch, kdo Oscary předají. K jeho nejpopulárnějším titulům patří Starman, Král rybář nebo počítačovou komunitou zbožňovaná sci-fi Tron, jejíž pokračování Tron: Legacy 3D mělo premiéru před týdnem. Nesmrtelnost mu zajistila role flákače Big Lebowského ve stejnojmenném filmu bratří Coenových. S těmi nově natočil western True Grit (Opravdová kuráž), který vstoupí do českých kin 17. února. Bridges je přes 30 let ženatý a má tři dcery.

  • Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

RECENZE: Kdo loví V síti? Nejen rodiče by měli kina vyprodat

O zneužívání dětí na internetu se obecně ví, ale jiná věc je vidět sexuální lovce a jejich nechutné léčky na vlastní...

RECENZE: (Ne)obyčejný chlápek Ozzy Osbourne se loučí se světem

Několikrát už ho málem pohřbili, ale znovu se z té rakve vydrápal a natočil další desku. Ozzy Osbourne je archetyp,...

RECENZE: Kéž by Zrádcům příslib první epizody vydržel až do finále

Šestidílná premiérová minisérie Zrádci, kterou Česká televize nasazuje na nedělní večery, se od běžných kriminálek liší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pád letadla i nepokoje. Podívejte se na nominované snímky World Press Photo

Šanci na prestižní ocenění World Press Photo má letos snímek truchlících pozůstalých po obětech pádu letu ET302,...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

RECENZE: Plyšáci a Harrison Ford slyší Volání divočiny v době korektnosti

Chris Sanders, autor animovaných děl Croodsovi a Jak vycvičit draka, si v přepisu slavné knihy Jacka Londona zkusil...

Počítačový Ježek Sonic přebil obě domácí komedie, má 75 tisíc diváků

Filmový Ježek Sonic, jenž na plátno přestoupil z počítačových her, oslavil vstup do našich kin drtivým vítězstvím. O...

KOMENTÁŘ: Nechutná tahanice, jakou si hrdina František Kriegel nezasloužil

Letos budeme mít v kině Havla, Zátopka a Jana Žižku, ale František Kriegel, hrdina připravovaného filmu Muž, který stál...

Vojtěch Babišta hraje českého studenta v polské Lásce na Marsu

Čtyřiadvacetiletý herec Vojtěch Babišta natáčí v současné době polskou romantickou komedii Láska na Marsu. Představuje...

Najdete na iDNES.cz