Jean Reno se po Brutální Nikitě znovu ocitne v podsvětí

  9:28aktualizováno  9:28
Dva nájemní zabijáci, v Brutální Nikitě a Leonovi, z něj udělali hvězdu. Ve filmu 22 výstřelů míří Jean Reno do podsvětí znovu.

Z filmu 22 výstřelů | foto: Bioscop

Jako by si jednou slíbili a plnili - navždy spolu, v dobrém i zlém. Začali tím dobrým. Herec Jean Reno a režisér i producent Luc Besson společně pracují více než čtvrt století, od Bessonovy celovečerní prvotiny Poslední bitva přes následující Podzemku a Magickou hlubinu k Brutální Nikitě, kde herec svou "čističskou" epizodou ostatní kolegy takřka vymazal, a k Leonovi, v němž roli profesionálního vraha takříkajíc rozbalil už naplno.

Mafián podle skutečnosti

Nyní je spojil thriller 22 výstřelů, byť tady Besson figuruje pouze ve své stále častější úloze producenta; režii i jednu z rolí předal Richardovi Berrymu. Zato Reno představuje hlavního hrdinu z francouzského podsvětí - tentokrát někdejšího mafiána, který však před pár lety odešel do ústraní a v klidu se věnuje své ženě a dvěma dětem. Jenomže pak ho jednoho zimního rána v docích přepadnou maskovaní muži a vystřílejí na něj dvaadvacet kulek. Přesto útok přežije a podobně jako zrazená nevěsta z Tarantinova hitu Kill Bill se vydá na cestu pomsty. Stopa vede hluboko do minulosti, až k nejvěrnějšímu kamarádovi z dětství - jenže časy i lidé se mění.

Z filmu 22 výstřelůZ filmu 22 výstřelů

Příběh zasazený do prostředí francouzské mafie v přístavním městě Marseille vychází stejně jako jeho knižní předloha nazvaná Nesmrtelný ze skutečných událostí, byť aktérům dává jiná jména. Během sedmdesátých let tu zuřila válka gangů, jež vedli Jacques alias Jacky Imbert a Tany Zampa. Právě Jackyho skutečně našli na parkovišti s dvaadvaceti kulkami v těle - "vzkazem" od Zampy, zázračně se však uzdravil, jen jeho pravá ruka zůstala ochrnutá.

A Jackyho, jenž se ve filmu jmenuje Charly Mattei, hraje Reno. Po jeho boku se objeví Fani Kolarova, původem Bulharka, alžírský rodák Kad Merad, italský herec Venantino Venantini či režisérova dcera Joséphine Berry.

Z filmu 22 výstřelů

Točili plných čtrnáct týdnů na několika místech Francie, od Marseille přes Paříž k Avignonu, producenti do projektu vložili osmnáct milionů a zjara jej uvedli do kin. Jen ve Francii, kde při svém startu skončil hned za Alenkou v říši divů a domácí romantickou komedií (K)lamač srdcí, na film přišlo milion diváků; pak se postupně vydal do dalších zemí.

Chystá se na Fantomase

Všude je samozřejmě hlavním magnetem Reno, syn španělských rodičů narozený v marocké Casablance, který nedávno oslavil své dvaašedesátiny. Do Francie přišel jako teenager, poprvé točil s legendami Yvesem Montandem a Romy Schneiderovou Světlo ženy coby třicátník, ale po setkání s Bessonem stoupala jeho hvězda prudce vzhůru.

Díky Leonovi si získal mezinárodní popularitu, takže si mohl vybírat ze zahraničních nabídek, k nimž Rena předurčuje též jeho jazyková výbava: mluví španělsky, anglicky, francouzsky a italsky. Postupně zlomil i hereckou škatulku zabijáků, z níž čas od času utíká ke komediím, bláznivým v čele se sérií Návštěvníci i romantickým jako Francouzský polibek či Trable v ráji.

Z filmu 22 výstřelůZ filmu 22 výstřelů

Vévodil Purpurovým řekám, vstoupil do hollywoodských velkofilmů Mission: Impossible, Godzilla či Šifra mistra Leonarda, zkusil reklamy, které točí od Států po Japonsko, a ze tří manželství si stihl pořídit pět potomků.

Jen s Bessonem-režisérem se už nepotkal a v Bessonově produkci točil mezi Leonem a 22 výstřely pouze dvakrát. Zjevně už kráčejí každý jinou cestou: zatímco Besson točí série dětských fantasy o malém Arthurovi, jeho někdejší dvorní herec dokončuje americké drama Margaret, v němž potkal Matta Damona, a chystá se na roli v nové verzi Fantomase, kterého má hrát Vincent Cassel.

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

OBRAZEM: Zindulka nebyl jen pan Fajst a tatínek z Vlaku dětství a naděje

Stanislav Zindulka v seriálu Vlak dětství a naděje

Jeho nejvýraznější rolí před kamerou byl tatínek v seriálu Vlak dětství a naděje z roku 1985. Stanislava Zindulku...

RECENZE: Manželské etudy: Nová generace líčí stejné útěky jinými slovy

Z natáčení filmu Manželské etudy: Nová generace

Pod názvem Manželské etudy: Nová generace míří do kin dokumentární projekt, jehož základní podobu převzala režisérka...

Najdete na iDNES.cz