RECENZE: Prostě báječná prostitutka. Pretty Woman touží po divadle

  11:15aktualizováno  11:15
Do našich kin vstupuje americká komedie Je prostě báječná, jejíž hrdinka se živí prostitucí, aby se mohla stát herečkou. A s ní se vrací hollywoodská legenda, režisér Peter Bogdanovich.

Móda retrostylu už unavuje, ale tentokrát nevadí. Má dokonce dvojí oprávnění. Jednak se sama mladičká hrdinka snímku vyznává ze slabosti pro staré filmy, jednak režisér Peter Bogdanovich, který se poslední dobou věnoval televizi, natočil své nejslavnější snímky Co dál, doktore? či Papírový měsíc v 70. letech. A nádech minulých dob užívá též v komedii Je prostě báječná: přestože vypráví o prostitutce, vyznačuje se krotkou cudností lehce starosvětského vkusu.

Fotogalerie

Což ostatně platí i pro její slavnou kolegyni Pretty Woman, rovněž úsměvně romantizovanou zástupkyni nejstaršího řemesla. Ovšem diblíkovská „společnice“ v podání Imogen Pootsové má bohulibější výmluvu: tělem si vydělává, aby se mohla stát herečkou. A když se jí to povede díky štědrému dárci, zjistí, že právě on režíruje kus, v němž má sama debutovat. Navíc po boku jeho nic netušící manželky, naopak plně zasvěceného herce, jenž si myslí na režisérovu ženu, a dramatika, který kvůli debutantce opustí svou družku a shodou okolností zároveň hrdinčinu terapeutku – protivně ječící Jennifer Anistonovou.

Do hry se zapletou i dívčin bývalý stařičký klient a detektiv, kterého si na ni zjednal, pro změnu dramatikův otec; prostě vypukne klasická bláznivá situační veselohra těžící z náhod, kdy se všichni nečekaně sejdou třeba v jedné restauraci. Veselohra nijak překvapivá, ale mile důvěrná. Maličko v duchu Woodyho Allena – zákonitě se vybaví jeho Výstřely na Broadwayi, které na jeviště přivedly rovněž herecké slávy chtivou chráněnkyni gangsterského bosse; ovšem s převahou shovívavé něhy místo hořkosti. A veselohra nevýbojně televizní, nicméně její umírněná vypravěčská obraznost vadí méně než jakoby dokumentární zpověď hrdinky, která celé vyprávění rámuje a zdržuje.

Je prostě báječná

USA, 2014, 93 min

režie: Peter Bogdanovich

hrají: Imogen Poots, Jennifer Aniston, Will Forte, Lucy Punch, Owen Wilson, Kathryn Hahn, Rhys Ifans, Joanna Lumley, Tatum O'Neal, Brie Larson, Jason Schwartzman, Cybill Shepherd, Eugene Levy, Jake Hoffman, Ahna O'Reilly, Angela Jeanneau, Jennifer Esposito, Debi Mazar, Quentin Tarantino, Austin Pendleton, Michael Shannon

Hodnocení­: 55 %

Zamrzí také, že divadelní prostředí, středobod dívčiny touhy a dokonalý půdorys pro danou zápletku, se ke slovu dostává zřídka, v plné kráse vlastně až ve finále. Po většinu času se úsměv rodí z konverzace, počínaje dvojsmyslným výrokem prostitutky „Pro své zákazníky jsem múza, dokážu jim vdechnout život“ a konče obhajobou Owena Wilsona v roli záletného režiséra „Jsem tak trochu feminista“.

Pár procent nad průměr přidá až závěr, v němž se nečekaně zjeví Quentin Tarantino, velký Bogdanovichův obdivovatel, a kde se celý příběh zrození hvězdy vlastně zpochybní důvtipnou pointou, odvozenou právě z jejích milovaných pamětnických děl. Továrna na iluze přizná barvu; to vždycky potěší.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

Musí být zábavný i pod tlakem. Václav Kopta byl hostem Za scénou

Václav Kopta v kulturním magazínu Za scénou.

Herec, textař a televizní moderátor Václav Kopta žil dlouhá léta s nálepkou toho ze Sněženek a machrů. Nyní všichni...

VIDEO: Poselství? Poslání, ty vole! Blíží se komedie Úhoři mají nabito

Trailer k filmu Úhoři mají nabito

Parta v černých kuklách, která si hraje na samozvané strážce zákona, musí jednou narazit. Naznačuje to nový trailer...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Najdete na iDNES.cz