RECENZE: Prostě báječná prostitutka. Pretty Woman touží po divadle

  11:15aktualizováno  11:15
Do našich kin vstupuje americká komedie Je prostě báječná, jejíž hrdinka se živí prostitucí, aby se mohla stát herečkou. A s ní se vrací hollywoodská legenda, režisér Peter Bogdanovich.

Móda retrostylu už unavuje, ale tentokrát nevadí. Má dokonce dvojí oprávnění. Jednak se sama mladičká hrdinka snímku vyznává ze slabosti pro staré filmy, jednak režisér Peter Bogdanovich, který se poslední dobou věnoval televizi, natočil své nejslavnější snímky Co dál, doktore? či Papírový měsíc v 70. letech. A nádech minulých dob užívá též v komedii Je prostě báječná: přestože vypráví o prostitutce, vyznačuje se krotkou cudností lehce starosvětského vkusu.

Fotogalerie

Což ostatně platí i pro její slavnou kolegyni Pretty Woman, rovněž úsměvně romantizovanou zástupkyni nejstaršího řemesla. Ovšem diblíkovská „společnice“ v podání Imogen Pootsové má bohulibější výmluvu: tělem si vydělává, aby se mohla stát herečkou. A když se jí to povede díky štědrému dárci, zjistí, že právě on režíruje kus, v němž má sama debutovat. Navíc po boku jeho nic netušící manželky, naopak plně zasvěceného herce, jenž si myslí na režisérovu ženu, a dramatika, který kvůli debutantce opustí svou družku a shodou okolností zároveň hrdinčinu terapeutku – protivně ječící Jennifer Anistonovou.

Do hry se zapletou i dívčin bývalý stařičký klient a detektiv, kterého si na ni zjednal, pro změnu dramatikův otec; prostě vypukne klasická bláznivá situační veselohra těžící z náhod, kdy se všichni nečekaně sejdou třeba v jedné restauraci. Veselohra nijak překvapivá, ale mile důvěrná. Maličko v duchu Woodyho Allena – zákonitě se vybaví jeho Výstřely na Broadwayi, které na jeviště přivedly rovněž herecké slávy chtivou chráněnkyni gangsterského bosse; ovšem s převahou shovívavé něhy místo hořkosti. A veselohra nevýbojně televizní, nicméně její umírněná vypravěčská obraznost vadí méně než jakoby dokumentární zpověď hrdinky, která celé vyprávění rámuje a zdržuje.

Je prostě báječná

USA, 2014, 93 min

režie: Peter Bogdanovich

hrají: Imogen Poots, Jennifer Aniston, Will Forte, Lucy Punch, Owen Wilson, Kathryn Hahn, Rhys Ifans, Joanna Lumley, Tatum O'Neal, Brie Larson, Jason Schwartzman, Cybill Shepherd, Eugene Levy, Jake Hoffman, Ahna O'Reilly, Angela Jeanneau, Jennifer Esposito, Debi Mazar, Quentin Tarantino, Austin Pendleton, Michael Shannon

Hodnocení­: 55 %

Zamrzí také, že divadelní prostředí, středobod dívčiny touhy a dokonalý půdorys pro danou zápletku, se ke slovu dostává zřídka, v plné kráse vlastně až ve finále. Po většinu času se úsměv rodí z konverzace, počínaje dvojsmyslným výrokem prostitutky „Pro své zákazníky jsem múza, dokážu jim vdechnout život“ a konče obhajobou Owena Wilsona v roli záletného režiséra „Jsem tak trochu feminista“.

Pár procent nad průměr přidá až závěr, v němž se nečekaně zjeví Quentin Tarantino, velký Bogdanovichův obdivovatel, a kde se celý příběh zrození hvězdy vlastně zpochybní důvtipnou pointou, odvozenou právě z jejích milovaných pamětnických děl. Továrna na iluze přizná barvu; to vždycky potěší.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Další z rubriky

VIDEO: Zrychlený dech a běh o život. Představuje se Nabarvené ptáče

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

Je dlouhý, těžký, kontroverzní, černobílý, velmi drahý, skoro němý a dokončený bez kompromisů. Tak charakterizuje...

Upocené vítězství. Čtvrtí Muži v černém našli 26 tisíc diváků

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Nejvyšší návštěvnost víkendových kin v Česku vykázal premiérový snímek Muži v černém: Globální hrozba. I když 26 tisíc...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Najdete na iDNES.cz