Záběr z filmu Jménem krále Petra Nikolaeva.

Záběr z filmu Jménem krále Petra Nikolaeva. | foto: Bioscop

Janáka a Nikolaeva čeká souboj na kordy, do kin oba posílají rytířské příběhy

  • 6
Do kin míří dva české dobrodružné filmy v historických kulisách. Detektivka Petra Nikolaeva s Karlem Rodenem v roli dobového vyšetřovatele Jménem krále a rodinný příběh o dětech bránících tvrz Ať žijí rytíři, jejž točil režisér Snowboarďáků či Rafťáků Karel Janák.

Co mají společného? Produkční firmu nadšenců pro dávné zbraně Three Brothers, jež se podílela na bojových scénách zahraničních velkofilmů Příběh rytíře nebo Johanka z Arku, a distribuční společnost Bioscop, která má ctižádost v Česku obnovit žánr dobrodružné podívané v historických kostýmech.

Spy Kids na dávné tvrzi...

"Všichni se ptají, proč už se u nás takový typ filmů nedělá. Tohle jsou první signály, že to jde a že není třeba bát se brnění, mečů a koní," říká ředitel Bioscopu Adam Dvořák.

AŤ : ZÁBĚRY Z NATÁČENÍ

Kromě podívané přezdívané "rytírna" se však oba nové snímky liší. Janákův Ať žijí rytíři vznikal zprvu pod názvem Než se táta vrátí jako seriál pro ČT; na obrazovky přijde až po čase. Kdežto Petr Nikolaev točil Jménem krále pro Novu; tam by prý mohla vzniknout vícedílná televizní verze naopak dodatečně.

Režisér Karel JanákDalší rozdíl spočívá v typu publika, pro něž jsou filmy určeny. Janák slibuje zábavu pro celou rodinu – už proto, že také na plátně jsou zastoupeny všechny generace od sedmiletého kluka až po zákeřného hradního pána neboli Pavla Kříže, který chce dětem uzmout rodnou tvrz, jakmile jejich čestný statečný tatínek odjede i se zbrojnoši do války.

Režisér slibuje výpravný středověký příběh s bitvou proti Saracénům či dobýváním hradu katapulty, a to v duchu svého favorita Indiany Jonese. "Jde mi o rodinnou podívanou, která propojí prvek dobrodružný, akční, komediální i romantický," vysvětloval Janák při natáčení.

Herečka Tereza VoříškováDěj se odehrává ve střední Evropě 14. století a kromě řinčení zbraní tu dojde i na situace, kdy snaha dětí ubránit se zlosynovi prý připomíná "středověkou verzi Sám doma". Navíc soudržnost pěti sourozenců rozklíží krásná osiřelá chráněnka v podání Terezy Voříškové: všichni kluci ji zbožňují a jejich sestra začne žárlit.

V opačném táboře se zas rýsuje komické trio lapků ve službách zla. Kromě dětských rolí se ve filmu představí Matěj Hádek, Martin Písařík či Zdeňka Žádníková. "Three Brothers ani Janák nejsou žádní začátečníci, proto si troufli na žánr, jenž u diváků nemá tradici – krom kostýmních romancí pro ženy. Název Ať žijí rytíři napovídá, že podobně jako Ať žijí duchové! to bude film nejen pro děti," slibuje Dvořák.

... a Jméno růže na hradě

"Přitom rodiče se nemusí bát, že by tu stříkala krev, naopak mohou vsadit na humor, protože Janák je velký hračička a gagy jsou jeho silná stránka. Dokonce už když je píše, směje se jim a prožívá je jako Muž z Acapulka," zmiňuje Dvořák známou Belmondovu roli. A když má charakterizovat film Ať žijí rytíři, shrnuje: "Žánr podobný jako Spy Kids, jen ve středověké tvrzi."

Z filmu Jménem krále
Naopak Nikolaevův příběh by se dal s nadsázkou přirovnat ke Jménu růže: vyšetřování vražd se odehrává vesměs v reálných prostředích, pouze namísto kláštera tu hraje významnou roli atmosféra starého hradu.

Film Jménem krále vznikl podle knih Vlastimila Vondrušky, historických detektivek z doby vlády Přemysla Otakara II., které v druhém plánu zachycují tehdejší životní styl a chování lidí.

Hlavní postavou příběhů je vzdělaný rytíř a královský prokurátor Oldřich z Chlumu, jenž má z titulu správce hradu Bezdězu též pravomoc vyšetřovat a trestat hrdelní zločiny v kraji. Právě jede na zásnuby, jež mají usmířit dva znesvářené rody, když nalezne mrtvolu přepadeného a oloupeného kupce.

Z filmu Jménem králeZ filmu Jménem krále

Při slavnostní hostině je pak zavražděn purkrabí. Rodenův Chlum musí zjistit, co obě úmrtí spojuje a kdo za nimi stojí. Další postavy hrají David Matásek, Lukáš Vaculík, Klára Issová nebo Jan Kanyza.

Podle Dvořáka přinesou novinky osvěžení, neboť v českém filmu převládá současnost či nedávná minulost. "Ale pořád je to jen atraktivní dekorace, rozhoduje příběh," míní.