Tvůrce Čtvrté hvězdy zve na „normální film“. Na Kobry a užovky

  13:12aktualizováno  13:12
Ústřední role sourozenců ztvárnili ve filmu Jana Prušinovského bratři Kryštof a Matěj Hádkovi, do kin se Kobry a užovky vydají v únoru 2015.

Sní o Rotterdamu či Berlínu – a takové festivaly by světovému startu snímku Kobry a užovky vskutku slušely. Spadá totiž do vlny moderních dramat, jejichž hrdinové, vyděděnci z okraje společnosti, zkoušejí naplnit svůj „velký plán“.

Fotogalerie

Bratři hrají bratry

Kobry a užovky natočil podle scénáře debutanta Jaroslava Žváčka režisér Jan Prušinovský, jehož si diváci spojují zejména se zábavnými seriály Okresní přebor a Čtvrtá hvězda. Nyní však nezve na komedii. „Kobry a užovky jsou normální film, čímž nemyslím alternativní. Prostě drama se sociální tematikou, která se u nás, snad s výjimkou Poupat, nedělá,“ míní režisér.

Užovka se říká osamělému čtyřicátníkovi hledajícímu stále svou životní dráhu, kterého hraje Matěj Hádek. Kobra, už skoro nesvéprávný narkoman a zlodějíček, jehož ztvárnil Kryštof Hádek, však staršího bratra vždy znovu zavleče do maléru. Poté, co pohár trpělivosti přeteče, začnou se jejich role proměňovat – stejně jako postoje ostatních postav, vesměs souputníků z městské periferie, kde přežívá i věčně zpitá matka hrdinů v podání Jany Šulcové.

„Bratři Hádkové spolu hrají poprvé, ale nevybral jsem je kvůli jejich příbuzenskému vztahu, to je bonus navíc. Pokládám je zkrátka za dobré herce a Matěj, podle mě dlouho podceňovaný, tu má konečně hlavní roli,“ zdůraznil režisér.

Kobry a užovky dostaly už ve scenáristické soutěži podporu nadace, již založily firmy RWE a Barrandov, nyní mají od RWE i příspěvek na výrobu. „Bereme to jako uznání kvality projektu, vážně to nebude komedie středního proudu,“ podotýká producent Ondřej Zima.

Každý chce do kina

Společnost RWE, která za svou dlouhodobou pomoc českému filmu letos vyhrála titul Evropský kulturní investor roku, podpořila ještě dva jiné projekty s datem premiéry 2015. Jednak dobovou fantasy Nejhorší zločin ve Wilsonově, jednak divácky slibný přepis Vieweghovy knihy Vybíjená.

„Za deset let získaly snímky, na které jsme přispěli, pětatřicet Českých lvů. Ale také po celou tu dobu jsem se nesetkal s tolika nepřipravenými, až směšnými projekty a nesoudnými žádostmi jako letos,“ připomněl mluvčí Martin Chalupský, že českých děl se tlačí do kin až zbytečně moc. Jen dokumentů vyrobených v koprodukci s ČT napočítala producentka Helena Uldrichová letos devatenáct.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Zvítězí u diváků Albert Černý, nebo Karel Šíp?

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Ať už si člověk o hledání evropské písně roku myslí cokoli, je přece jenom poněkud tristní, že večer, v němž Albert...

VIDEO: Pět minut vestoje tleskali v Cannes příběhu Eltona Johna

Trailer k filmu ROCKETMAN

Festivalová noc plná emocí, píše se o canneské premiéře životopisného snímku Rocketman, na níž se potkali Elton John i...

Akční hrdina John Wick 3 porazil v kinech pokémony i Avengers

Z filmu John Wick 3

Keanu Reeves, Halle Berryová a jejich vynalézavé bojové pomůcky včetně psů si došli o víkendu v českých kinech pro...

Najdete na iDNES.cz