KOMENTÁŘ: Čert vzal agentku 007. Otázka zní, jestli zabijí Bonda

  0:55aktualizováno  0:55
Celá hysterie kolem zvěsti, že kódové označení 007 převezme v příští bondovce žena a navíc Afroameričanka, by byla k smíchu. Kdyby to nebyl možná vůbec poslední záblesk humoru v historii agenta Jamese Bonda.

Daniel Craig jako James Bond | foto: wallpapersdesk.netMetro.cz

A kdyby „únik“ kontroverzní informace nepřipomínal spíše cílenou kouřovou clonu, za níž se schovává to klíčové.

Totiž jestli Bonda zabijí.

Pokud to udělají, zabijí víc než legendu. Zabijí pohádku.

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Zatím známe jen údajný začátek novinky, která do kin přijde příští jaro. Daniel Craig (popáté a naposled) coby James Bond tráví důchod na Jamajce, když ho kvůli globální krizi povolají zpět do akce – a pod číslem 007 mu představí jeho novou nositelku, čokoládovou krásku alias Lashanu Lynchovou. Dobrá, jako kdyby památný dres Jaromíra Jágra s číslicí 68 navlékli na mladou hokejistku, ale co se stane pak? Vrátí se hrdina na Jamajku po svých, či v rakvi? 

Právě požadavek, aby špion sloužící Jejímu Veličenstvu na filmovém plátně od roku 1962 ve svém „úředním“ pětadvacátém dobrodružství – mimo sérii vznikly ještě dva příběhy – jednou provždy zemřel, odmítl respektovat původně potvrzený režisér Danny Boyle. Po jeho odchodu převzal režii Cary Fukunaga, první Američan v historii bondovek; tipuje se, že kalifornský rodák pochová britského národního hrdinu na zakázku bez mrknutí oka.

Ale jen tak přímočará motivace zjevně v pozadí nestála. I vlastenec Boyle přece dobře ví, že pány nad životem a smrtí fiktivních postav nejsou režiséři, nýbrž producenti, v daném případě hlavně Barbara Broccoli, která práva zdědila po svém otci a podle zákulisních dohadů má její osobní vkus hlavní slovo při výběru každého dalšího Bondova představitele.

Fotogalerie

Je dost dobře možné, že právě hollywoodská producentka hodlá jít s vlnou politické korektnosti, rozmanitosti a MeToo, takže žena, navíc tmavé pleti, dostane povolení zabíjet, místo aby po vzoru svých předchůdkyň jen slastně padala do náruče neprůstřelného nadsamce.

Dejme tomu, že si to doba žádá. Ale proč proboha i tady?

Bondovky jsou přece pohádky, v tom tkví jejich půvab, a jako takové mají svá pravidla, která, jak ví nejen Boyle, se prostě neporušují. Zahynout musí drak, nikoli princ; jak by to dopadlo, kdyby se na klasické báchorky uplatnilo novodobé tažení?

Zlatovláska by nosila afro, Červená Karkulka by vlka ušetřila díky hnutí na ochranu zvířat a v perníkové chaloupce by sídlil ježidědek. Přesněji chaloupka by nebyla perníková, protože cukr kazí dětské zoubky, ale nízkoenergetická ekologická biostavba z mořských řas.

Král by musel vyhlásit republiku a svolávat pro každé rozhodnutí parlament, i kdyby chtěl jen potáhnout sídelní město černým suknem kvůli smutné princezně, která by se zase nesměla léčit pomocí rasově podbarvených anekdot, třebaže Kohn s Roubíčkem mají prokazatelně vysokou účinnost.

Paradoxní je, že děti berou pohádky s nadhledem, zato dospělí se zbláznili. Budují svět bez fantazie, svět, ve kterém se tváří vážně i komiksy, kde smyšlený Vinnetou volá po větším realismu a spasitelé vesmíru se určují podle etnických kvót.

Jestli padne i James Bond, zůstane na stráži pohádkových tradic poslední osamělý mohykán z rodu bílých dobrodruhů s humorem a šarmem, Indiana Jones. Tedy do té doby, než za příštím pokladem vyrazí dejme tomu asijská Indiana Jonesová se svou družkou.

A pohádky bude konec.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

RECENZE: O krok blíž k filmařskému peklu. Román pro pokročilé je Sezn@mka 2

Záběr z filmu Román pro pokročilé

Právě zemřela naděje, že po křiklavě neumělé prvotině Sezn@mka už nemohou tíž tvůrci dostat šanci. Jejich novinka Román...

Další z rubriky

VIDEO: Plodková skáče z okna, Vetchý do bazénu. Točí se Bábovky

Ondřej Vetchý a Táňa Pauhofová při natáčení filmu Bábovky

Současné partnerské či rodinné vztahy zachycené v zábavných situacích znamenají pro hrdiny snímku Bábovky, který podle...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

Hrát se dá i bez školy. Báječní herci, kteří vlastně herci nebyli

Děda a babi Homolkovi s vnuky, to jsou Josef Šebánek, Marie Mottlová a bratři...

Pracovali třeba jako dělníci nebo úředníci, ale pak jim někdo řekl: „Pojďte s námi natáčet!“ Herci, kteří vlastně herci...

O ceny festivalu komedie se podělily Ženy v běhu a Teroristka

Iva Janžurová přebírá za Teroristku cenu festivalu komedií

Romantická podívaná Ženy v běhu a příběh mstitelky Teroristka opanovaly 41. Festivalu české filmové komedie, který o...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz